загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Вікові зміни працездатності

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Персонал, що накопичує великий досвід практичної роботи і знання, на жаль, має тенденцію старіти. Водночас не молодшають і керівники. Приходять нові співробітники, у яких за плечима також вантаж прожитих років. Як же організовувати працю старіючих працівників, щоб їх діяльність була максимально ефективною?

Перш за все, слід знати, що розрізняється біологічне і календарне старіння. Вирішальний вплив на працездатність людини має біологічне старіння. Протягом усього життя людський організм піддається впливам, які викликають відповідні зміни біологічних структур і функцій. Час появи структурних та функціональних змін, характерних для окремих вікових груп, індивідуально, тому із збільшенням віку можуть спостерігатися великі відмінності між біологічним і календарним старінням.

Для реалізації індивідуального підходу до працівника, кожному керівнику важливо знати певні взаємозв’язки, а саме: взаємозв’язок між професійною працездатністю старіючих людей, їх переживаннями і поведінкою, а також фізичною здатністю витримати навантаження, пов’язане з певною діяльністю.

У міру біологічного старіння спостерігається зменшення функціональної повноцінності органів і таким чином ослаблення здатності до відновлення сил до наступного робочого дня. У зв’язку з цим керівник повинен дотримуватися деяких правил в організації роботи літніх людей:

1. Не допускати раптових високих навантажень літніх людей. Поспіх, надмірна відповідальність, напруженість в результаті жорсткого робочого ритму, відсутність розслаблення сприяють виникненню захворювань серця. Чи не доручати літнім працівникам занадто важкої фізичної і одноманітної роботи.

2. Проводити регулярно профілактичні медичні огляди. Це дасть можливість попередити виникнення обумовлених роботою професійних захворювань.

3. При перекладі співробітника на інше місце у зв’язку з пониженням продуктивності праці надавати особливого значення тому, щоб літні працівники через необдумані заходів або пояснень керівника не відчули себе ущемленими.

4. Використовувати людей похилого віку переважно на тих робочих місцях, де можливий спокійний і рівномірний темп роботи, де кожен зможе сам розподілити робочий процес, де не потрібно надмірно великий статичного і динамічного навантаження, де забезпечені хороші умови праці відповідно до норм гігієни праці, де не потрібно швидкої реакції. При прийнятті рішення про змінній роботі літніх людей слід обов’язково врахувати загальний стан здоров’я. Особливу увагу слід приділяти охороні праці, враховуючи при розподілі нових завдань, що літня людина вже не так рухливий і, не маючи тривалого досвіду роботи на даному підприємстві або на робочому місці, більш схильний до небезпеки, ніж його молодий колега в тій же ситуації.

5. Необхідно врахувати, що в період старіння, хоча і відбувається ослаблення функціональної здатності органів, ефективна працездатність не знижується. Деяка функціональна недостатність компенсується за рахунок життєвого і професійного досвіду, сумлінності і раціональних методів роботи. Важливе значення набуває оцінка власної значущості. Задоволення своєю роботою, досягнута ступінь професійної досконалості, а також активна участь у громадській роботі зміцнюють відчуття своєї корисності. Швидкість виконання трудових операцій знижується інтенсивніше, ніж точність, тому для літніх людей найбільш прийнятна робота, при виконанні якої необхідні преимущественна! досвід і усталені навички мислення.

6. Брати до уваги прогресуюче послаблення у літніх людей здатності сприйняття і запам’ятовування. Це слід враховувати при зміні умов праці і виникненні необхідності придбання нових навичок, наприклад для обслуговування нових сучасних установок.

7. Враховувати, що у віці після 60 років скрутна адаптація до нових умов роботи і до нового колективу, тому перехід на іншу роботу може призвести до більших ускладнень. Якщо цього не можна уникнути, то при дорученні нової роботи слід обов’язково брати до уваги наявний досвід і певні навички похилого співробітника. Не рекомендуються роботи, для виконання яких необхідні значна рухливість і підвищена напруга декількох органів почуттів (наприклад, при управлінні і контролі автоматичних виробничих процесів). Сприйняття, а, отже, і реакції також змінюються якісно і кількісно. Слід своєчасно готувати співробітників до змін на виробництві, і в першу чергу літніх людей; вимагати від осіб, відповідальних за підвищення кваліфікації, особливого підходу до літніх співробітникам. Потрібно прагнути до того, щоб їх професійні навички та вміння не залишалися на колишньому рівні. Така небезпека можлива переважно там, де працівники займаються вирішенням практичних завдань і у них залишається мало часу і сил для подальшого підвищення кваліфікації або відсутній стимул для цього. Керівнику важливо знати, що працездатність людини зберігається тим довше, чим вище його кваліфікація і чим більше уваги він приділяє її підвищення.

Щоб зацікавити похилого співробітника новою роботою, необхідно встановити зв’язок між новою і старою роботою, спираючись на погляди, порівняння та багатий досвід з виробничої та суспільно-політичного життя літніх людей і даючи зрозуміти літньому співробітнику, що керівник високо цінує його почуття обов’язку і професійні якості. Це зміцнить його впевненість у собі.

З ослабленням фізичних і психічних можливостей у літніх людей можлива поява схильності до замкнутості і відособленості. Керівник повинен вжити заходів проти такої ізоляції. Слід підкреслити, що багатий життєвий і виробничий досвід похилого співробітника робить позитивний вплив на молодь.

8. Як слід ставитися керівнику до проявляти слабкість літніх людей? Не слід надавати надмірне значення обумовленим віком змінам. Це природний процес. Однак потрібно враховувати, що можливі явища вікової депресії, які можуть виражатися також у швидкій зміні настрою. Потрібно підтримувати літньої людини, частіше його хвалити.

9. Слід ретельно стежити за соціально-психологічним кліматом в колективі, де трудяться різновікові співробітники. Необхідно відзначати як тих, так і інших за виконання поставленого перед ними завдання, щоб ніяка вікова група не відчувала себе ущербною. Важливо відзначати перед колективом успіхи похилого працівника у праці та у зв’язку з урочистими датами.

10. Необхідно заздалегідь планувати заміну літніх співробітників і готувати їх до цього. Не допускати виникнення напружених відносин між попередником і наступником.

11. Якщо співробітник досяг пенсійного віку, але ще хоче працювати, то на його прохання бажано дати йому можливість бути зайнятим на підприємстві неповний робочий день, тому що праця сприяє хорошому самопочуттю і знижує негативні наслідки процесу старіння.

12. Необхідно допомогти який виходить на пенсію працівникові визначити новий вид діяльності. Можна порекомендувати йому зайнятися громадською роботою або стати членом клубу ветеранів виробництва тощо Потрібно підтримувати зв’язок з пенсіонерами (запрошувати на культурні заходи, виробничі святкування, інформувати про події, що відбуваються на підприємстві, доставляти багатотиражку і т. д.).

Політика керівника у ставленні до літнім співробітникам надає всьому персоналу впевненість у майбутньому. Якщо більш молоді й агресивні співробітники прагнуть зайняти більш високе положення в організації, чому перешкоджає присутність більш старшого товариша, і прагнуть витіснити конкурента, то більш старше покоління вже замислюється про перспективи свого перебування в даній організації. І якщо у них є чітке бачення того, що перспектива більш сприятлива, вони будуть працювати з більш повною віддачею. Знизиться рівень конфліктності, підвищиться продуктивність праці, покращиться соціально-психологічний клімат в колективі.

До списку новин