загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Третя промислова революція

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

85% населення Землі до 2050 року житиме в містах, і щоб вижити, доведеться створити абсолютно нову міську інфраструктуру.

Перша промислова революція почалася в Англії наприкінці XVIII століття з механізації текстильної промисловості і зробила Лондон на сто наступних років індустріальною і культурною столицею світу. Кульмінацією другої промислової революції став заводи Ford, випущені з його конвеєрів моделі «Т» і їх «нащадки» повністю сформували вигляд міста XX століття.

Менш ніж за два століття економічний, політичний і соціальний устрій світу повністю підпорядкований новій міській реальності, яка виробляє 85% світового ВВП. І зараз ми живемо на початку епохи третьої промислової революції, яка кардинально відрізняється від двох попередніх. Перша — на базі вугілля, друга — на базі вуглеводнів кардинально змінили життя і виробництво. А що далі?

85% населення Землі до 2050 року житимуть у містах, і їм, щоб вижити, доведеться створити нову міську інфраструктуру, яка допоможе впоратися з головними проблемами сучасності — виснаженням біоресурсів і традиційних джерел енергії. Тому символом третьої промислової еволюції має стати «розумне місто».

«Розумне місто» покликане забезпечити високу якість життя за рахунок застосування інноваційних технологій, які передбачають економічне і екологічне використання міських систем життєдіяльності: «розумні» рішення чекають енергетику, охорону здоров´я, транспорт, інфраструктуру. Приклад «Смарт Сіті» — 10-мільйонний Сеул, у якому розташовані 20 тис. підприємств. При цьому сеульске повітря не брудніше за київське і в кілька разів чистіше за токійське.

Насправді, ринок технологій для «розумних міст» наразі перебуває в ембріональній стадії, однак, за найскромнішими підрахунками фахівців IBM, обсяг ринку технологій smart city становитиме $1,6 трлн. до 2020 року. А вже до 2025-го зросте до $2500 млрд. — різкий стрибок відбудеться завдяки повсюдному впровадженню у мегаполісах LTE-мереж і мобільного зв´язку п’ятого покоління. Вдумайтеся: Україна наразі не перейшла і на третє.

При цьому необхідно зазначити, що 2015 року завершується будівництво першого в світі «розумного міста», створеного саме з «нуля». Це — 65-тисячне місто Сонгдо — бізнес-кластер, винесений за межі Сеула. Будівництво Сонгдо стало одним із найдорожчих девелоперських проектів: обсяг інвестицій перевищив $40 млрд., з яких 10 млрд. витрачено на інформаційну інфраструктуру. Всі об´єкти в місті — будинки, офіси, ліхтарні стовпи — оснащені чіпами і комп´ютерами, об´єднаними в єдину міську мережу.

Усього в світі зараз налічується 143 проекти «розумних міст» різної «готовності». При цьому кількість подібних проектів може бути дещо умовним індикатором. Задумайтеся: у Північній Америці — 35, Південній Америці — 11, Європі — 47, Азії — 40, на Середньому Сході і в Африці — 10. А що ж вони, власне, будують? Що є такого в smart city, чого немає у їхніх сучасників?

Автоматизація, енергія, 3D

 

До 2025 року не менше 85% міст із населенням понад 5 млн. осіб використовуватимуть єдину аналітичну міську структуру, яка акумулюватиме інформацію, що надходить від різних міських службвід показників датчиків електро-і водопостачання, зображення з вуличних камер безпеки до відомостей з баз даних систем охорони здоров´я й освіти. Сюди ж потраплятимуть відгуки громадян із соціальних мереж.

Наразі комплексні системи smart city впроваджені лише в 3% мегаполісів. В Україні піонером розумної автоматизації є Львів, який цього року уклав угоду з Microsoft у рамках ініціативи корпорації з розвитку «розумних міст» CityNext. Передбачається, що комп´ютерний гігант створить єдину систему мобільних додатків міських сервісів, переведе львівську мерію повністю на електронний документообіг і об´єднає всі інформаційні системи всіх держустанов і комунальних служб.

Відмітною рисою всіх міст «третьої хвилі» стане нова система забезпечення життєдіяльності, в якій основну роль відіграватимуть технології поновлюваних джерел енергії. Драйвером цього процесу стане очікуваний прорив у «зеленій енергетиці» до 2020 року і здешевлення собівартості сонячних панелей і вітряків, що дозволить знизити ціну «зеленого ватта» з 2,5 до $0,8–1. Це означає, що розумне місто генеруватиме «зелену» електроенергію за ціною нижче, ніж АЕС або вугільні ТЕС, і зробить кожен будинок у місті, по суті, міні-заводом з виробництва чистої енергії.

Практично всі, хто зайнятий у високотехнологічному бізнесі, одностайні: головним підсумком третьої промислової революції стануть технології, засновані на принципі роботи 3D-принтерів. Зараз 3D-продукція становить усього 0,02% світового промислового виробництва, але зростає дуже високими темпами, швидше, ніж свого часу комп´ютерна індустрія.

Міська ж інфраструктура розвивається у напрямку від промислового до локального і навіть «домашнього» виробництва більшості побутових товарів якраз завдяки технології 3D-друку. Більшість американських і європейських корпорацій планують у найближчі три-п´ять років повернути все виробництво з Китаю у свої міста. Вони, ясна річ не повертатимуть свої виробництва «старого» індустріального типу, це не логічно. Практичніше буде створити міні-заводи з 3D-друком, повністю роботизовано, що зробить промислове виробництво на 35–55% дешевше (і це ще не межа економії).

Міський агрозавод

 

Експерти ООН дійшли висновку: щоб прогодувати зростаюче населення Землі, до 2050 року необхідно подвоїти виробництво продовольства. Мета сучасних агротехнологій в тому, щоб у перспективі покінчити з промисловим сільським господарством у тому вигляді, в якому воно є сьогодні, — виробництво сільськогосподарської продукції вже зараз можливо перенести в місто, в «агрохмарочоси». У них розмістяться сотні гектарів теплиць і тисячі гектарів сільськогосподарських угідь — гідропоніка дозволяє втілити це в життя. У такому «сільськогосподарському хмарочосі» можна знімати урожай три-чотири рази на рік.

Нереально? Навряд чи. Наприклад, відомий всім хмарочос Empire State Building у Нью-Йорку займає ділянку в 0,8 га, тоді як площа внутрішніх приміщень —25,7 гектарів. Тобто корисна площа під одним будинком у 32 рази більше тієї ділянки, яку він займає.

Це означає, що «агрохмарочос» у десятки разів ефективніше традиційного способу обробітку землі. Це вже не кажучи про те, що подібні агрозаводи здатні захищати рослини від паразитів і хвороб, а це дозволить повністю відмовитися від пестицидів. А розміщення агрозаводов у великих містах у десятки разів мінімізує витрати на перевезення сільськогосподарської продукції.

Cтас Форостовець

До списку новин