загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Спеціальний репортаж: Як афери і шантаж поставили Україну на коліна

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Автори: Стив Стеклов, Елізабет Пайпер та Олександр Акименко

(Reuters) - наприкінці минулого року в Україні служба з захисту прав споживачів розпочала судові позови проти Фокстрот, найбільшого в країні роздрібного торговця електронікою. На початку березня Фокстрот зіштовхнувся з принаймні 231 окремими судовими позовами, які вимагали сплату штрафів на загальну суму понад 150 мільйонів доларів США.

Багато судових справ звинувачувало компанію у незначних порушеннях закону України щодо маркування - такі як, наприклад, відсутність знаку якості на крихітних картах пам'яті та дуже тонких батарейках всередині мобільних телефонів. Фокстрот запевнив, що розмістив печатки на зовнішній упаковці, що також дозволяється законом.

В'ячеслав Поврознік, генеральний директор Фокстроту, розповів, що службовці запропонували угоду - заплати нам $1 млн. готівкою і судові позови зникнуть. "Ми сказали ні, - сказав керівник. - Це було схоже на вимагання". На сьогоднішній день, компанія вже має справу з цілою горою судових процесів.

Шістьма місяцями після того, як народне повстання скинуло президента Віктора Януковича, новий глава держави воює на два фронти. Одна боротьба проти підтримуваних Росією бойовиків на сході. Інша - приголомшуюча корупція, яка, за словами високопосадовців, інфікувала всі урядові рівні і продовжується до цього дня.

"Важко назвати якусь державну службу, яка не була б залучена в певну аферу", - говорить Віталій Каско, замісник генерального прокурора, який намагається повернути мільярди доларів активів, які були, як він заявляє, вкрадені та приховані за кордоном. Прокурор говорить, що вони переконані, що Янукович та його коло партнерів вкрали величезні суми урядових грошей і збагачувалися, використовуючи незаконні схеми. Минулого тижня прокуратура затримала заступника голови центрального банку за підозрою у причетності до розкрадання більше ніж 170 мільйонів доларів з державних фондів.

Корупція надокучала Україні з часу, коли країна отримала незалежність від Радянського Союзу в 1991 році. Але при Януковичу вона виросла в рази. Масштаб хабарів, включаючи ухилення від сплати податків, шахрайські позови з відшкодування податків на додану вартість, підкуп та здирство - допомогли запустити ланцюг подій, які втягнули Україну у війну із сепаратизмом.

Розслідування, зроблене Рейтерз стосовно податкових афер та здирництва показує, що стягнення з української казни були настільки величезні, що держава стала фінансово смертельно виснаженою, залишеною на милість зовнішніх держав. Високопосадовці сказали Рейтерз, що коли Янукович втік до Росії у лютому після чотирьох років при владі, Україна була банкрутом. Ось чому країна прохала і прийняла 17 мільйонів антикризової допомоги цього року від Міжнародного валютного фонду.

Ігор Білоус, колишній банкір-інвестор, який зараз очолює податкову службу України, сказав у інтерв'ю журналістам, що уряд втратив від $6 млрд. до $9 млрд. минулого року лише завдяки одній схемі - афері з комплексною "мінімізацією податків", яка отримала благословення податкової служби.

Куди пішли ці гроші? "У кишені, очевидно, - сказав Білоус. - Я не думаю, що багато можна буде повернути. Багато було виведено з країни … у доларах США і золотом".

Незаконні доходи в кінцевому підсумку обернулися проти Януковича, допомагаючи прискорити процес його краху.

Удосконалена форма незаконних доходів

Минулого року, відчайдушно потребуючи мільярди доларів допомоги для наповнення казни, його уряду спочатку звернувся до Європейського Союзу.

Янукович спочатку підтримав угоду про асоціацію з ЄС, яка б відкрила шлях до європейської допомоги та більш тісних зв'язків з Заходом. Але замість цього, проросійський політик вирішив в останній момент відмовитися від угоди та підписати договір з Москвою, щоб забезпечити грошову допомогу. Така раптова зміна спровокувала народне повстання, очолене прозахідними мітингувальниками, які зайняли столичний Майдан Незалежності, відомий як Майдан, подія, яка завершилася смертельними сутичками, що в кінцевому підсумку призвело до втечі Януковича до Росії.

Наслідки все ще відчуваються: Президент Росії Володимир Путін анексував український півострів Крим, а проросійські сепаратисти воюють за збереження території, яку вони захопили в східній частині України. А у середу НАТО попередило, що Москва стягнула 20 000 військовослужбовців біля кордону і може холоднокровно переслати їх через кордон.

Янукович не став піонером українського хабарництва. Минулих президентів також звинувачували в корупції. Але крім цього, за словами керівників бізнесу, представників уряду та груп незалежних спостерігачів, його адміністрація та партнери взяли під контроль, систематизували та розширили різноманітні схеми, які існували в значно менших масштабах вже протягом багатьох років.

"Поточна ситуація з корупцією сягає своїм корінням радянських часів, - сказав Андрій Марусов, голова правління Transparency International Ukraine - антикорупційної організації. - Що трапилося за часу Януковича - так це централізація корупції... Все проходило через цю централізовану ієрархію державного управління, покроково, ступінь за ступенем, від міста до району, далі до області, далі до міністерства і до президента".

Янукович, який вступив на посаду пообіцявши боротьбу з корупцією, залишається недосяжним для надання коментарів.

Олександр Клименко, який був головою податкової служби за часу Януковича, заявив у своєму зверненні для Рейтерс: "Це соромно та просто неправильно, що дехто з юрби нових чиновників у моїй країні так відчайдушно прагнуть відвернути суспільну увагу від тривожного економічного положення, над вирішенням котрого їм слід важко працювати (я робив усе від мене залежне, щоб цього досягнути), що вони хибно намагаються пояснити власні невдачі шляхом звалювання вини на мій народний успіх, фальсифікуючи безпідставні звинувачення".

Томаш Фіала, президент Європейської Бізнес Асоціації, яка складається з 900 членів, зазначив, що багато компаній стали цілями корумпованих чиновників і майже не мали іншого вибору окрім як взяти участь у униканні сплати податків та інших незаконних схемах аби просто вести свій звичний бізнес. "Безумовно, більш ніж половина компаній, які загалом працювали в Україні, були змушені платити хабарі", - сказав він.

Близько 100 членів ЄБА в даний час зіштовхнулися з кримінальними справами, відкритими проти їх керівників через ухилення від сплати податків, за словами виконавчого директора Анни Дерев'янко.

"Вони використовують це як шантаж"

Для французької харчової групи Danone SA, негаразди з податковими органами почалися у 2011 році, через рік після приходу Януковича. Даріо Марчетті, генеральний директор компанії "Данон" Україна на той час, заявив, що дочірня компанія вже погодилися сплатити податки з відрахувань, які вони платили материнській компанії за ліцензію на молочну продукцію.

Але після сплати податків до податкової служби, компанію "Данон Україна" перевірила українська митниця. За словами Марчетті, митні органи визначили, що податок було заборговано митниці, а не податковій службі і компанія повинна була сплатити податок знову, плюс штраф за недотримання вимог. Сума, яку вимагала митниця налічувала близько $725,000, сказав він. Найгіршим було те, що податкова служба відмовилася відшкодовувати  попередні виплати "Данон" у понад $500000.

Я особисто пішов до хлопців, які вели розслідування і вони сказали: "Дивіться, у нас є ціль, а у вас два варіанти. Ви можете сплатити від 20 до 30 % від того, що ви заборгували, або ми будемо переслідувати вас".

Марчетті  сказав, що Данон відкинула вимогу, яку назвала не інакше як хабар. За його словами, українська влада після цього порушила кримінальне провадження на головного бухгалтера компанії "Данон Україна", матір-одиначку з двома дітьми, звинувативши її в участі в ухиленні від сплати податків. "Вони використовували це як шантаж", - говорить він.

"У кінцевому підсумку ми були змушені сплатити митниці, ми були змушені заплатити двічі, щоб просто зберегти нашу співробітницю, - сказав Марчетті, який зараз працює генеральним директором компанії "Данон Бразилія". - Для бізнесу, який пройшов кризу 2009 року і мав низькі прибутки, це був величезний удар".

Михайло Ноняк, заступник міністра доходів та зборів у податковій службі України, розповів про минулу проблему в Данон: "Цього не відбувається зараз, але це дуже часто траплялось раніше. Податкова міліція, податкові інспектори починали проводити перевірку, вони завдавали неприємностей компаніям, таким як "Данонм вони  намагалися знайти щось аби повідомити, що те, що компанія зробила не відповідає закону.

"Якщо бути відвертим, - сказав Ноняк, - у переважній більшості фірм вони могли знайти щось, що б не відповідало вимогам законодавства, і вони влаштовували перевірки і або вимагали штраф, або порушували кримінальну справу, а потім казали, що "ми не розпочинатимемо справу, якщо ви заплатите".

Бізнеси України, такі як роздрібний торговець електронікою "Фокстрот", стверджують, що схожа тактика була застосована службою захисту прав споживачів.

Дочірня компанія Nestle SA, Nestle Ukraine LLC, приблизно три роки тому мала суперечку з службою захисту прав споживачів. Геннадій Радченко, який обіймає посаду керівника департаменту корпоративних зв'язків і корпоративних відносин у Швейцарському харчовому гіганті, повідомив, що служба призупинила продаж пятдесятиграмових пакетів Nescafe на півдні України. Вони заявляли, що продукт мав неприємний запах.

Він сказав, що ці голослівні твердженням не мали сенсу, оскільки служба не виявила жодних проблем з стограмовими пакетами Nescafe, хоча кава прибула з тієї ж фабрики у Бразилії. "Як може один пакет бути хорошим, а інший поганим? - запитує Радченко. - Зрозуміло, що вони хотіли хабара".

Nestle відмовився від перемовин і подав до суду позов проти держустанови, сказав він. Компанія спочатку програла справу, але зрештою перемогла після подання на апеляцію: процес, який тривав протягом двох - трьох місяців, розповідає керівник.

Радченко зазначив, що досвід Nestle загалом не є таким незвичним в Україні. "Це рутина", - сказав він.

У заяві Рейтерс, Ольга Соколова, яка нещодавно призначена виконуючою обов'язки голови служби захисту споживачів, а перед цим обіймала посаду заступника керівника, сказала, що не має інформації щодо звинувачень Радченка. Крім того, вона захищала правові дії служби проти "Фокстрот" і сказала, що не має у розпорядженні інформації про судовий позов представника роздрібної торгівлі стосовно вимог посадових осіб давати хабарі.

Зарплата у конверті

За словами податкової служби та згідно з інтерв'ю проведеного з діловими людьми, чиновники інших державних установ часто вимагали гроші у компаній. Уряд має 70 різних установ з органами влади, які мають право видавати ліцензії, у тому числі 40 таких, що мають владу закрити бізнес, як стверджує податкова служба.

Розповідає Марчетті з "Данон": "Нам було настільки складно отримати експортну ліцензію без сплати хабарів, що мені довелося загалом відмовитися від експорту".

УРЯДОВЦІ частково пояснюють поширення хабарництва в Україні низькими заробітними платами державних службовців. Середня зарплата податкового інспектора, наприклад, становить близько $ 145 на місяць, за словами податкової служби. Голова обласної державної податкової служби заробляє близько 350 доларів на місяць.

"Хабарі - це шлях, щоб звести кінці з кінцями, - говорить Хорхе Зукоскі, який очолював Американську торгівельну палату в Україні протягом 15 років поки не подав у відставку в січні. - Урядова зарплата не забезпечує їжу на столі. Це не прожиткова заробітна плата".

У приватному секторі багато українських компаній частково платять своїм працівникам зарплату готівкою - відому як зарплата "у конверті" - щоб уникнути внесків до соціального страхування, яке в середньому складає близько 38 відсотків. Уряд втрачає додаткові доходи, оскільки працівники зазвичай не платять податок на прибуток з прихованої готівкової частини зарплати.

"Багато аналітиків зазначають, що податок на фонд заробітної плати в Україні є винятково високим і являється головною причиною, чому тіньові виплати заробітної плати залишаються настільки поширеними в Україні", - стверджувало управління торгової палати США в 2012 році. Податок у фонд соціального забезпечення для роботодавців в Україні є більш, ніж у 2,5 рази вищим за той, який у середньому сплачують компанії 34 націй, що входять до Організації економічного співробітництва і розвитку.

Практика виплати зарплат "у конверті" продовжується до сьогодні. "Я знаю, що наші місцеві конкуренти платять готівкою у конвертах, - зазначив керівник Nestle Ukraine Володимир Радченко. - Я знаю це від людей, які брали участь в інтерв'ю на отримання роботи у Nestle".

Податкові органи підрахували, що готівкові платежі зарплат становлять близько $17 млрд. на рік, у результаті чого імена принаймні двох мільйонів робітників не з'являються у податкових відомостях. Ще п'ять мільйонів співробітників звітують про зарплату,нижчу рівня мінімальної заробітної плати, що, за словами службовців, є ознакою, що їм частково платять готівкою. Загалом, більш ніж третина українських працівників, як вважають, отримує зарплату у конверті'.

Щоб запустити цю аферу, багато компаній використовує так звані послуги з переведення коштів в готівку, які пропонуються за окрему плату, приблизно від 8 % до 12 % від суми, аби забезпечити готівку для виплат зарплат "у конверті" і хабарів, згідно з відомостями податкової служби.

Податківці кажуть, що за часу адміністрації Януковича існували від 6 до 9 "атестованих" компаній з переведення у готівку, які отримали благословення податкової служби. Також було ще від 100 до 120 "транзитних компаній", яких використовували для шахрайських цілей, щоб замаскувати трансакції.

Чиновники відмовилися озвучити імена будь-яких компаній чи людей, що задіяні у цей процес, але сказали, що понад 100 працівників податкової служби є безпосередньо причетні до схем.

Липові документи

В обмін на комісійні, агентства надання послуг з переведення коштів у готівку забезпечували бізнес не тільки банкнотами, але також липовими накладними, які засвідчували купівлю товарів, яка ніколи не відбувалася. Підприємства використовували ці сфабриковані витрати для зменшення своїх зареєстрованих прибутків і економії на податках на прибуток підприємств,  стверджують податківці.

Багато компаній також використовували липові покупки для зменшення суми податків на додану вартість, яку вони завинили урядові неправдиво стверджуючи, що сплатили ПДВ на товари, яких вони насправді не купували.

Протягом багатьох років сотні фірм пропонували подібні незаконні послуги. Але службовці-податківці стверджують, що у 2012 і 2013 роках, чиновники Януковича почали чинити тиск на компанії з тим, щоб вони використовували лише пів десятка абощо "атестованих" фірм або "державних програм". Десятки мільярдів доларів пройшли через такі фірми, як стверджують податкові органи.

Найбільша втрата надходжень до казни була від податків на додану вартість: двадцятивідсотковий податок на товари і послуги, який зазвичай постачає більше половини фінансування бюджету України, за словами чиновників-податківців. За їхніми оцінками казначейство минулого року втратило чверть своїх очікуваних надходжень ПДВ через шахрайські схеми за сприяння держави.

Казначейство України була настільки виснажене, що за останні роки компанії з законними вимогами відшкодування ПДВ часто не могли його отримати.

Володимир Клименко, президент Української зернової асоціації, на 40 членів котрої припадає близько 90 відсотків експорту зерна, заявив про те, що близько 15 років тому чиновники, як правило, просили про скорочення суми відшкодування ПДВ (тобто відкат у їхню кишеню) на один або два відсотки. Вимоги про хабар пізніше суттєво зросли, - сказав він.

У грудні, українська дочірня компанія американської аграрної бізнес групи Archer Daniels Midland Co була визнана винною у районному суді США штату Іллінойс за звинуваченнями, що між 2002 і 2008 роками вона виплатила близько $22 млн. на хабарі українським чиновникам через своїх постачальників для отримання більш ніж 100 мільйонів доларів законних відшкодувань ПДВ.

Фальшиві платежі, неправдиво записані як страхові премії або інші господарські витрати, "загалом становили від 18 до 20 відсотків від суми відповідного відшкодування ПДВ", - відповідно до позову Комісії контролю цінних паперів і біржі.

ADM і її дочірня компанія погодилися сплатити штрафи та інші стягненнями в сумі близько $54 млн. Назвавши поведінку "такою, що викликає жаль", виконавчий директор Патрісія Вьорц заявила, що ADM посилила внутрішній контроль та звільнила окремих співробітників.

Представниця ADM додала: "Хоча ми володіли 80% української компанії, ми її не контролювали в той час".

Головний зерновий лобі Клименко зазначив, що справа з виплатою відкатів для отримання відшкодування ПДВ "досягла свого піку" після того, як Янукович став президентом у 2010 році. "Вам доводилося відмовлятися від 40 до 50 відсотків від суми, - сказав він. - Вони казали вам, куди їх покласти, в якому банку відкрити банківський рахунок, куди переказати гроші".

ПЕРЕВІРки на детекторі брехні

У своєму зверненні, Олександр Клименко, попередній глава податкової служби України, наголосив, що суми відшкодування ПДВ зросли у 2013 році за час його керівництва держслужбою і що він приймав "радикальні" міри проти "шахраїв з ПДВ". Його заяви не вирішили проблем з відкатами.

Посадові особи у новому уряді Президента Петра Порошенка вже здійснили кроки, щоб спробувати зупинити корупцію. Серед них - план оголошений на цьому тижні щодо скорочення кількості урядовців та підвищення рівня заробітної плати державних службовців, хоча не ясно, чи цей крок отримає підтримку у парламенті України.

Тим часом у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі новий керівник Павло Шеремета заявив, що хабарі - це ракова пухлина, що їсть країну зсередини". Деякі його зусиллям реформувати сектор зустріли опір.

Шеремета намагався скачувати певні величезні штрафи, націлені службою захисту прав споживачів на роздрібні мережі на кшталт Фокстроту. Служба, яка підпорядковується його власному міністерству, відповіла подачею судового позову проти Шеремети, мотивуючи це тим, що штрафи були законними. Позов був припинений.

Податкове міністерство, тим часом, і далі намагається нажитися на аферах з ПДВ.

Ноняк, заступник Міністра доходів і зборів України, повідомив, що відомство відкрило 166 нових розслідувань, включаючи ніби то шахрайські вимоги відшкодування ПДВ на суму близько $76 млн. і ще 4 мільйони доларів за незаконне повернення ПДВ. Воно також розпочали кримінальну справу проти державних посадових осіб, причетних до підозрілих відшкодувань ПДВ.

Держслужба, заявив Ноняк, планує перевірити державних службовців на детекторі брехні. Вона відкрила 256 кримінальних справ проти податкових інспекторів, податкової міліції та митних органів, у тому числі 18 справ щодо хабарництва. Ще одна ціль - призначення співробітників.

"Нам потрібно призначити нових керівників і якомога швидше, - сказав Ноняк. - Нам потрібні нормальні, порядні люди, надійні, готові працювати на державу, а не на себе".

На запитання, чи на його думку співробітники все ще беруть хабарі, керівник податкової служби Білоус відповів: "Звичайно. Це наша основна проблема".

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин