загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

«Німеччина прокидається — краще пізно, ніж ніколи»

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Експерти «Дня» — про візит канцлера Німеччини до Києва напередодні Дня Незалежності.

У суботу, 23 серпня, канцлер Німеччини Ангела Меркель вдруге після 2008 року відвідає Україну з офіційним візитом. Цікаво, що інтрига з цим відвідуванням тривала до полудня 19 серпня. Нагадаємо, що спершу його анонсував Президент України Петро Порошенко минулої суботи після телефонної розмови з главою німецького уряду. А ввечері 19 сепня про відвідини Києва «залізної фрау» повідомив міністр закордонних справ Павло Клімкін на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. «Це незвичайний візит. Він є результатом тісних особистих контактів Президента України і канцлера Німеччини. Цей візит буде дуже цікавим з точки зору його наповнення», — сказав Клімкін, який до цієї посади був послом у Берліні.

Однак вранці 19 серпня не було жодного підтвердження цьому візиту з боку німецької канцелярії, і лише в обід у Берліні і в Києві, зокрема в німецькому посольстві, підтвердили «Дню», що офіційний візит відбудеться 23 серпня.

Нагадаємо, що востаннє Меркель була в Києві 21 липня 2008 року. І тоді відбулися її переговори з тодішнім президентом України Віктором Ющенком у Будинку Городецького. Не виключено, що й цього разу переговори відбуватимуться у відомому будинку з химерами. Тодішній глава держави висловив сподівання, що в рамках цього візиту «ми започаткуємо новий етап наших відносин». До речі, ця зустріч відбулася вже після того, як Меркель заблокувала надання Україні і Грузії ПДЧ на Бухарестському саміті НАТО. Тому залишається сподіватися, що німецький канцлер зробила висновки з цієї помилки, яка коштувала двох воєн: у Грузії, яка зазнала нападу у серпні 2008 року й Україні, яка зараз стала об’єктом російської агресії.

«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати візит німецького канцлера в Україну і спрогнозувати його результати.

Заступник головного редактора журналу The Economist, автор книжки «Нова холодна війна: як Кремль погрожує Росії та Заходу» Едвард ЛУКАС традиційно дуже коротко прокоментував: «Меркель посилає потужний і позитивний сигнал. Німеччина прокидається — краще пізно, ніж ніколи».

«СИЛЬНИЙ ЖЕСТ ВЕЛИКОЇ СТУРБОВАНОСТІ БЕРЛІНА СИТУАЦІЄЮ НА СХОДІ УКРАЇНИ»

Герхард ГНАУК, кореспондент газети Die Welt у Варшаві:

— Сподіваюся, що це буде сильний жест великої стурбованості Берліна ситуацією на сході України. Сьогодні, 19 серпня, у новинах телеканалу ZDF, кореспондент якого був на борту з Меркель дорогою до Риги, прозвучало, що загальне занепокоєння щодо «справжньої» війни між Росією та Україною зростає.

По-друге, це буде сильний жест солідарності з Києвом, і по-третє, це — символічний візит напередодні річниці підписання угоди між Гітлером і Сталіном.

«СИГНАЛ ДО МОСКВИ ПОВАЖАТИ ТЕРИТОРІАЛЬНУ ЦІЛІСНІСТЬ УКРАЇНИ...»

Дітмар ШТЮДЕМАНН, екс-посол Німеччини в Україні, Берлін:

— Візит до Києва федерального канцлера Меркель напередодні Дня Незалежності України має символічне значення і є важливим політичним сигналом. Незалежність України є основною передумовою для миру, безпеки і добробуту в Європі.

На цій дуже небезпечній стадії неоголошеної війни на сході України і у вирішальний момент надзвичайно необхідних реформ політичних інститутів на основі верховенства права та контрольних механізмів з боротьби з корупцією та використання службового становища в корисних інтересах візит канцлера Меркель буде дуже плідним і корисним.

Німеччина на двосторонній основі і як член ЄС допоможе досягнути цих цілей політично, фінансово та матеріально-технічно. Питання про військову допомогу має бути вирішено в рамках ЄС і НATO. Поставку німецьких зброї виключено з принципових причин. Але існує широкий спектр можливостей військової допомоги, починаючи від навчання-тренування до логістики.

Німеччина і ЄС єдині в тому, щоб зробити все, аби Україна стала позитивним прикладом демократії та соціально орієнтованої ринкової економіки на пострадянському просторі. Цілком очевидно, візит є сигналом до Москви поважати територіальну цілісність України і утримуватися від будь-якого втручання у внутрішні справи іноземних держав.

Сподіваюся, цей візит матиме вплив на паралельні переговори, що їх ведуть міністри закордонних справ України, Росії, Німеччини та Франції з метою покласти край російській інтервенції на сході України і досягти мирного врегулювання та зосередитися на гуманітарній допомозі потерпілим у цьому регіоні.

«ЦЕЙ ВІЗИТ СВІДЧИТЬ ПРО ЗМІНИ В НІМЕЦЬКІЙ СХІДНІЙ ПОЛІТИЦІ»

Штефан МАЙСТЕР, експерт Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP), Берлін:

— Цей візит, подібно символічному візиту Меркель до Риги, свідчить про зміни в німецькій східній політиці: німецькі політичні керівники визнали, що поряд з Росією є багато інших східних сусідів і що за даних умов німецька зовнішня політика має віддалитися від акцентування уваги в першу чергу на Росії і тепер повинна вкладати більше коштів у такі країни, як Україна. А це підтримка нинішнього керівництва України і зрозумілий сигнал Москві, що Німеччина на боці Києва.

Окрім солідарності, для німецької сторони важливо в даний момент уточнити, до якого компромісу готова українська сторона і яким може бути вирішення конфлікту з Росією. В найближчі дні і тижні ми спостерігатимемо за зростанням дипломатичної діяльності з боку німецької сторони, щоб прискорити вирішення конфлікту. Але все залежить від сторін конфлікту.

З боку Німеччини можна очікувати більше підтримки України щодо інтеграції в ЄС, гуманітарної допомоги для Східної України, але не військової. На це є дві причини: по-перше, Німеччина хоче не провокувати Росію, і по-друге, Україна знаходиться близько, і ця зброя може потрапити в руки груп, які є також небезпечними для ЄС та Німеччини. Німеччина могла б допомогти в підготовці інструкторів для армії, наданні допомоги та обладнання для прикордонного контролю. А щодо відновлення української армії, то, з погляду Німеччини, це завдання НАТО і, можливо, ЄС, а не окремих країн-членів.

«ДЕМОНСТРАЦІЯ СИМВОЛІЧНОЇ ПІДТРИМКИ НІМЕЧЧИНОЮ УКРАЇНИ В ЦІ ВАЖКІ ЧАСИ»

Микола КАПІТОНЕНКО, виконавчий директор Центру дослідження міжнародних відносин, Київ:

— Значення цього візиту лідера найвпливовішої країни ЄС — велике. Сам по собі цей візит під час конфлікту — це ознака підтримки, і це для нас дуже важливо.

Із другого боку, цей візит важливий і для Німеччини, тому що Меркель перебуває зараз у складній ситуації через очевидний дефіцит ініціативи у спільній зовнішній політиці ЄС. Євросоюз просто не може впоратись із ситуацією, що виникла в Україні. Німеччина, яка намагається брати на себе роль одного з держав-лідерів ЄС, звісно, має робити якісь кроки з врегулювання ситуації. Оскільки сподіватися на інститути ЄС не можна, то Меркель бере справу у свої руки. Для неї це складно, бо відносини з Росією для Німеччини пріоритет. І тому для неї важливо знайти вихід із ситуації, щоб не зашкодити остаточно двостороннім німецько-російським відносинам. І якщо ситуація ускладнюватиметься, то авторитет Німеччини вже як лідера ЄС буде під сумнівом.

Що ж до порядку денного візиту, то найвірогідніше Німеччина намагатиметься продовжувати шляхи діалогу з Путіним, можливо, знову пропонуватиме багатосторонні формати тепер уже на рівні керівників держав. Меркель буде просувати всіляко ідею діалогу, а не конфронтації. Думаю, що тут сигналами можуть стати заяви про те, що Україна не отримає військової допомоги від НАТО і ЄС і що до НАТО Україні вступати зараз не на часі. Тобто Німеччина найімовірніше проводитиме таку собі лінію на своєрідну миротворчість, що фактично називається потуранням агресору.

— Але ж у європейській пресі пишуть, що Меркель зайняла тверду позицію щодо Путіна, і перебуваючи у Ризі канцлер заявила, що економічні санкції західних країн проти Росії через ситуацію на Донбасі «мають продовжуватися»...

— Я не думаю, що можна говорити про зміну політичного курсу Німеччини, оскільки це потребує певного часу. А позиція Німеччини щодо конфлікту в Україні була визначена у березні-квітні, і вона її дотримує. І це залежить не тільки від Меркель, а й економічних інтересів Німеччини. А такі відносини мають довгостроковий характер.

Лише після того як проросійські сепаратисти збили малайзійський лайнер стався миттєвий вплив на ситуацію і риторика стала жорсткішою. Але щодо конкретних кроків та дій Німеччина продовжує займати позицію, яка у неї була, тобто намагатися грати роль посередника і, я не думаю, що від Німеччини можна очікувати якихось жорстких кроків щодо Путіна з одного боку, якихось енергійних кроків з підтримки України — з іншого.

— Хіба заяви про те, що Німеччина не надасть військової допомоги, як цього просить Україна, не є своєрідним потуранням агресору?

— Так, це якраз є те, що можна розглядати як частину стратегії миротворення, за яку в Україні багато критикують Німеччину і ЄС у цілому. Берлін не може робити заяви, що підтримає Україну військами чи постачанням зброї чи просто більш жорсткою дипломатичною позицією щодо Росії. Навіть тут складнощі виникають, оскільки радше за все є межа погіршення відносин з Росією, за яку Німеччина не готова переступити зараз. І вона це дає зрозуміти насамперед Україні.

Основне значення візиту символічне. Візит такого рівня до столиці України напередодні Дня Незалежності демонструє символічну підтримку Німеччиною України в ці важкі часи. Але я не думаю, що щось буде суттєво більшим за це. Із другого боку це буде важливий візит для самої Німеччини для її ролі в Євросоюзі, оскільки означатиме перехоплення ініціативи з Брюсселю Берліном. Брюссель нічого такого протягом усього часу не зробив на підтримку України або просто вплив на цю ситуацію не продемонстрував. Тому справа повертається до державного рівня, не інституціонального як це ЄС намагався робити. Саме стара добра дипломатія між найбільшими столицями Європи вирішуватиме долю конфлікту.

— А як ви можете прокоментувати слова Клімкіна, що цей візит буде «дуже цікавим з точки зору його наповнення»?

— Мені теж цікаво, що може матися на увазі. Я думаю, що Клімкін, який працював у Берліні послом, можливо, має якісь заготовки. Можливо, йдеться про якісь більш довгострокові плани, які тільки будуть окреслені в якійсь, можливо, довгостроковій перспективі, або це стосується якихось кроків з імплементації Угоди про асоціацію. Можливо, будуть якісь конкретні кроки в економічному напрямі. І це, звичайно, буде корисно для України. Але те, що стосується військово-політичних аспектів і ролі Німеччині у кризі, що триває, візит буде закріпленням позиції Німеччини щодо цього питання.

Микола Сірук

До списку новин