На честь свого 60-річчя майстер представив свої картини.
Відкриття персональної виставки картин відомого українського графіка з Липовецького району Івана Грищука відбулося четвертого вересня у Вінницькому обласному художньому музеї. Експозицію присвячено 60-річчю майстра.
Вінницький художник Іван Грищук втер носа росіянам, які стверджують, що України не існує
У своїй новій виставці «Арт-хроніка українського народу» вінницький митець так вміло виписав славне минуле і сьогодення українців, що колеги прозвали його «живописним літописцем».
- Найцінніше у творчості Івана Грищука для мене те, що він у кожній роботі прославляє українців. Його картини - це доказ того, що Україна є, була і буде. І як би не хотіли сьогодні росіяни переписати нашу історію, назвавши усіх нас малоросами, їм це не вдасться. Такі полотна засвідчують українську націю, на віки прославляючи її, - першим ділом зазначає, презентуючи нову виставку Івана Грищука, директор Вінницького художнього музею Ілля Безбах.
Музей не вперше знайомить своїх відвідувачів з творчістю вінницького художника, тож його працівники, як ніхто інший відчувають, як митець змінюється з кожним новим вернісажем.
- Часто художник у якийсь момент зупиняється, показуючи той самий заштампований почерк, проте це не вибір Грищука. Іван з кожною виставкою перевершує себе, крім майстерності добавляючи ще й глибоку духовність, - додає Ілля Безбах. - Він дуже набожна людина, розписав багато православних церков і здійснив шалений творчий прорив - від народної картини до прекрасних іконографічних робіт.
Сам про себе Іван Грищук говорить скромно. Зізнається:
- Пишу, бо інакше не можу. Вважаю, раз Бог дає сили, художник повинен творити.
Малюванням він захопився ще в дитинстві. Спершу у рідному селі Біла Липовецького району перемальовував настінні календарі, а потім з нетерпінням чекав уроків української мови і літератури, аби замалювати графічні ілюстрації до прочитаних творів у альбомі, який вела вчителька.
- Я обожнював ці уроки. Пам’ятаю захват, коли вперше став причетний до виконання цих ілюстрацій, - з посмішкою згадує Іван Грищук. - Після восьмого класу я поступив на відділення художнього розпису у Львівське державне училище прикладного та декоративного мистецтва імені Івана Труша, яке закінчив у 1972 році. А 20 років потому отримав диплом Львівського поліграфічного інституту імені Івана Федорова, де вчився на відділі графіки.
Сьогодні творчий діапазон художника не обмежується декоративними роботами і графікою. Іван Грищук однаково любить ввічнювати подільські пейзажі, до дрібниць вимальовувати портрети і картини релігійної тематики, писати тематичні композиції і оформлювати своїми ілюстраціями нові українські книги. А вже більше 20 років вінницький художник займається розписом православних храмів, зокрема, створив знаменитий орнамент Вінницького Спасо-Преображенського кафедрального собору.
- Коли працюю у храмах, завжди намагаюся знайти час, аби зафіксувати церкву і неймовірно мальовничі місця нашого Поділля, - розповідає художник. - Адже наша земля багата вражаючими краєвидами!
Одну з самих свіжих своїх робіт - пейзаж "Історична алея у Мурованих Курилівцях", який написав всього тиждень тому, художник презентував на своїй новій виставці. Поруч із роботами 2014 року розмістив улюблені картини й малюнки 10-ти і навіть 20-річної давнини. Відтак, кожен глядач може відчути, як змінився художній почерк митця протягом років.
- Мені дуже приємно, що мій земляк - а ми з Іваном Грищуком обоє родом з Липовецького району - презентував таку гарну багатожанрову виставку. Зазвичай, коли йдеш на відкриття, знаєш, чого очікувати. Проте сьогодні Іван Грищук мене неабияк здивував. Його робота «Копаємо криницю» не випадково розміщена в центрі зали. Нею він перевершив самого себе! У цій картині є все: і майстерність динамічної композиції, і звичаї, і сучасність, і багатофігурність сільської роботи, і, звісно, скрупульозне виписування, якому Іван Грищук, як ніхто інший з вінницьких художників, приділяє чималу увагу. Цьому сприяє його тихий і спокійний характер, неабияке терпіння і працьовитість, - говорить директор Вінницького музею Михайла Коцюбинського Федір Панчук.
Виписувати найдрібніші деталі Іван Грищук навчився так вміло, що давно про його роботи говорять: «Як сфотографовано!», а на додачу вражає й те, як пережито і вистраждано кожен сюжет.
- Про Івана Грищука можна багато говорити, проте найбільше про нього говорять його картини. Достатньо подивитися на свічку на портреті Шевченка: вона не просто намальована, у ній горить живий вогонь, - говорить вінницький письменник Іван Мовчан. - Я дуже радію, що Іван Грищук постійно розвивається, нарощує свої художні потенції і нарешті зумів розкріпостити себе. Як на мене, по силі виконання його «Соняшники» не уступають знаменитим «Соняшникам» Ван Гога. Можна лишень уявити, що буде, коли Іван Грищук зможе розкріпоститися до кінця!..