МВФ просить держави-донори знайти ще грошей для підтримки економіки України.
Від Путіна поступово віддаляються його союзники - Білорусь та Казахстан, а західний світ посилює санкції
Грошей для відновлення української економіки знадобиться суттєво більше, ніж раніше розраховував Міжнародний валютний фонд, заявила минулого тижня його директор-розпорядник Крістін Лагард. Наскільки більше, МВФ зможе підрахувати вже в грудні.
Ну, а поки МВФ закликає держави-донори продуматидодаткову фіндопомогу, щоб не тільки за рахунок Фонду. Спочатку програма, розроблена МВФ, передбачала виділення 30 мільярдів доларів на підтримку фінансового сектору. Із них частка МВФ - 17 мільярдів. Але ця програма виходила з прогнозу, що війна на Донбасі закінчиться восени цього року. Поки Путін на поступки не йде, європейські політики заговорили про нові санкції проти Росії. Про це йдеться в сюжетіТСН.Тиждень.
Десять життів на день - така ціна перемир'я в Україні, за даними ООН. Доповідь про гуманітарну катастрофу спеціального комісара Організації Об'єднаних Націй чітко назвала головного винного - це Кремль. Та зупинити бойовиків і забрати свої війська Путін не квапиться.Тиснути на російського лідера та економіку країни санкціями, доки Кремль не виведе своїх бійців і не звільнить заручників, обіцяють у США. Європейський союз, який раніше пропонував зняти санкції в обмін на мир, тепер застерігає – у разі погіршення ситуації готовий запровадити нові обмеження.
МВФ закликав держави-донори продумати додаткову фіндопомогу Україні
Компенсувати втрати від західних санкцій, принаймні, багатим і за рахунок бідних минулого тижня вирішує російська Держдума. Депутати ухвалюють так званий "закон Роттенберга" - названий на честь бізнесмена і друга Путіна. Тепер у Росії гроші олігархам повертатимуть із бюджету. А той - і далі худне.
Нафта, яка "годує" Росію тільки за ціни мінімум 96 доларів за барель, упала до 88-ми. А західні експерти пророчать – це не кінець: "чорне золото" коштуватиме по 70 доларів, що для Москви- майже вирок. Євросоюз фактично дав зелене світло поставкам іранської нафти. Крім того, ЄС думає про газ, якого в Ірані лише трохи менше, ніж у Росії.
Та вже нині Центральний банк Росії, аби втримати курс рубля, викидає на його підтримку по мільйону доларів щохвилини.
У російському Міністерстві фінансів навіть заговорили про зменшення витрат на оборону.
"Зараз буде готуватися нова програма озброєнь. У рамках цієї нової програми ми хочемо вже переглянути обсяг ресурсів, які будуть витрачатися з бюджету з тим, щоб він був більш реалістичним, тому що, коли ми приймали програму озброєнь, були зовсім інші прогнози щодо економіки та доходів бюджету", - наголосив міністр фінансів РФ Антон Сілуанов.
Російська політична зброя, на відміну від армії, бюджетів не скорочує. Цього тижня друзі Путіна в Європі, що майже всі належать до партій комуністичного чи націоналістського крила, спробували"торпедувати" угоду України і ЄС про асоціацію. Вони змогли заблокувати в Європарламенті рішення про продовження митних "канікул" для України. Привід знайшли формальний - продовження пільгового періоду намагалися проголосувати за спрощеною процедурою.
"Треба дочекатися зими і подивитися, що буде з Україною, що буде з Євросоюзом. Я завжди проти спрощених процедур, я вважаю їх недемократичними", - сказав депутат із Партії європейських об'єднаних лівих Гельмут Шульц.
Чотири голоси проти зірвали європейську допомогу Україні, але не надовго. У Міністерстві закордонних справ України пояснюють, що мита скасують незабаром, уже за стандартною процедурою.
"Тепер це рішення буде розглянуте в стандартному режимі на сесії, яка відбудеться з 22 по 25 жовтня. Там буде голосуватися уже більшістю голосів", - уточнив речник МЗС України Євген Перебийніс.
Навіть, якщо безмитний в'їзд українських товарів європолітики не встигнуть подовжити до 1 листопада – часу, коли строк митних преференцій спливає, – Україні компенсують витрати. Для цього вже підготували відповідний законопроект.
Путін тим часом шукає друзів іще й у СНД. На саміті голів Співдружності російський президент пропонує Білорусі й Казахстану одним фронтом виступити проти угоди про асоціацію України з ЄС.
Чи підтримають його Лукашенко і Назарбаєв? І той, і інший грають на два фронти. Цього тижня Казахстан нарешті отримав від Євросоюзу згоду на вступ до Світової організації торгівлі.Нурсултан Назарбаєв, щойно підписав у Брюсселі документи, заговорив про євроінтеграцію.
"Поглиблення співпраці між Казахстаном і Європейським союзом по широкому спектру областей. Він передбачає політичний діалог з усіх питань, включаючи сприяння міжнародної безпеки, стабільності в питанні освіти, охорони здоров'я, культури, впровадження інновацій", - сказав Назарбаєв.
А от Лукашенко пішов далі і запропонував поділити російську територію. Усе, аби йти за логікою Володимира Путіна щодо справедливості кордонів України. За словами Лукашенка, якщо починати згадувати про "одвічно російські землі", то варто тоді не забувати і період Монгольської імперії, коли половина території сучасної Російської Федерації належала іншим країнам.
"Ну, давайте тоді повернемося в часи хана Батия. (Слід) віддати Казахстану, Монголії практично всю територію Росії, і Західної Європи, Східної. Ну, крім Білорусі - вони до нас дійшли, але не чіпали. Навіщо повертатися до того, що було?", - наголосив Лукашенко.
Подбати про майбутнє і висмикнути російську газову "голку" минулого тижня таки спромоглася Литва. Уже з грудня в литовській Клайпеді розпочне роботу термінал перекачування зрідженого газу. Постачатимуть блакитне паливо з Катару. Щороку поставлятимуть чотири мільярди кубометрів - навіть більше, ніж необхідно для внутрішніх потреб.
Тим часом іще один амбітний путінський проект - газогін "Південний потік" - може виявитися Кремлю не по кишені.
"Газотранспортна система "Південний потік", яка повинна була стати альтернативою транзиту через Україну, подорожчала майже на 45% - до 40 млрд євро. Причини зростання "Газпром" не пояснює", - пишуть російські "Ведомости".
Поки економіка втрачає, Кремль і далі провадить свою політику. У доповіді про Україну ООН наголошує, що російська окупаційна влада в Криму наступає на свободу слова, мирні зібрання, порушує права власності та незаконно вилучає майно. Минулого тижня навіть перше кримінальне провадження відкрила – за публікацію в соціальній мережі. А все – через бажання Путіна перетворити Росію на закриту Північну Корею.
"Відрубати" інтернет, заборонити людям виїжджати за кордон – це якраз його (Путіна) мрія. Він вважає, що навкруги - вороги. Він вважає, що треба країну ізолювати, щоб утримати свою владу", - наголосив російський опозиційний політик Борис Нємцов.
Кореспонденти ТСН Катерина Федорченко,
Яна Слєсарчук, Маргарита Ситник