загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Чи можуть вибори втихомирити кризу в Україні?

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Напередодні недільних виборів Блок президента Петра Порошенка поширює заяви про мир та єдність. З огляду на те, наскільки сильно країна поділена, парламент, швидше за все, перетвориться на ще одне поле битви, пише Балаш Ярабік для "Eurasia Outlook"

Жовтень приніс до Києва чудове бабине літо. В час, коли місто готується до парламентський виборів 26 жовтня, відстрочка від поступового наближення до зими дала місту почуття надії. Всюдисутні політичні реклами 29 політичних партій, здавалось, вказують на те, що зміни наближаються.

Натомість грунтовніший погляд на соціально-політичне середовище Києва натякає, що ця картина прогресу, мабуть, лише фасад. Для більшості українців оптимістичні політичні реклами (які були майже відсутні під час президентських виборів у травні) різко контрастують з їх власним досвідом. Війна на Донбасі та дедалі гірша економічна і соціальна ситуація можуть привести до парламенту ще більше людей, не готових до діалогу. Швидше за все, багато хто захоче воювати, в буквальному розумінні, за те, що на їх переконання є правильним.

Блок Петра Порошенка, "партія миру", є фаворитом передвиборчих опитувань. Український президент створив блок, який проводить кампанію в ім'я єдності, залучаючи громадських активістів, солдатів, що воюють на Донбасі, довірених осіб олігархів, посередників традиційних панівних сил в регіонах та парламентаріїв колишньої Партії Регіонів.

Порошенко також намагався утримати під контролем правлячу коаліцію. Спочатку він зумів, по суті, поглинути політичну партію УДАР, заключивши угоду з Київським мером та колишнім боксером Віталієм Кличко та олігархом Дмитром Фірташем. За свою лояльність Кличко отримав підтримку від Петра Порошенка під час виборів мера, які він легко переміг.

Більше половини українців виступають проти мирного плану Петра Порошенка, згідно з даними останнього опитування

По-друге, Порошенко, здається, погодив '"пакт про ненапад" зі "Свободою", українською радикально-націоналістичною партією. По-третє, він, здається, досягнув мовчазної домовленості з Національним фронтом Арсенія Яценюка, "партією війни", щоб ослабити активного військового популіста - Радикальну партію Олега Ляшка, і "Батьківщину" екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.

Мир не є об'єднуючою метою: більше половини українців виступають проти мирного плану Петра Порошенка, згідно з даними останнього опитування Але попри все блок Порошенка, швидше за все, буде домінувати на виборах 26 жовтня.

Включення великої кількості зацікавлених сторін до партійного списку імовірно означатиме, що майбутній парламент перетвориться на поле бою, на якому депутати будуть боротися за владу. Питання в тому, чи Порошенко зможе гармонізувати різноманітні інтереси, які неодмінно будуть представлені в наступному парламенті, у той же час реформуючи економіку України та сприяючи тривалому миру з Росією.

Включення великої кількості зацікавлених сторін до партійного списку імовірно означатиме, що майбутній парламент перетвориться на поле бою, на якому депутати будуть боротися за владу.

Змішана виборча система, коли половина депутатів будуть обиратися від одномандатних округів і половина з партійних списків, і той факт, що одна з основних партій (блок Петра Порошенка), швидше за все, контролюватиме новий парламент означає, що Рада буде більш розколота, ніж будь-коли, оскільки партійні блоки будуть здатні відстоювати менш "централізовану" волю.

Стає очевидним, що радикали проведуть значну кількість кандидатів у новий парламент. Соціологічне опитування свідчить про те, що шість інших партій теж зможуть ввійти у склад, у тому числі радикальна партія, яка складається з знаменитостей, бійців, співаків, громадських активістів, спортсменів і менш відомих бізнесменів. Як і партія Ляшка, Батьківщина також надзвичайно популістська та провойовнича партія: полонена українська пілотеса Надя Савченко - це номер один у списку кандидатів від "Батьківщини". Її сестра також приймає участь в перегонах, що підкреслює на що Тимошенко згодна піти аби отримати підтримку населення. Права партія Свобода також, швидше за все, зможе попасти в парламент, оскільки очікується, що явка виборців в західній Україні, де партія користується основною підтримкою, буде вищою, ніж деінде в державі.

З трьох партій "середнього класу": Національний фронт Яценюка, Громадянська позиція Анатолія Гриценко і Самопоміч мера Львова Андрія Садового - Громадянська позиція і Національний фронт швидше за все отримають місця у парламенті.

Партія мера Львова виглядає львівським варіантом типової української політичної партії: Садовий асимілював обласний бізнес, цілу групу громадських активістів (реанімаційний пакет реформ), колишніх політиків і жменю солдатів в східній Україні (у тому числі командира батальйону "Донбас" Семенченка). З огляду на те, що він отримує менше двох відсотків підтримки виборців, він навряд чи потрапить до парламенту (сторони повинні одержати не менше п'яти відсотків голосів для проходження своїх представників до Ради).

Анатолій Гриценко, екс-кандидат у президенти і міністр оборони, уклав угоду з демократичним Альянсом - єдиною партією в Україні, яка фінансується самостійно і була створена молодими політиками та громадськими активістами. У Києві мені охарактеризували Гриценка як "Ляшко для освічених".

Що залишається під питанням у наступних виборах, так це чи новоутворений Опозиційний блок , очолений Сергієм Тігіпко та сформований з членів Партії регіонів, отримає достатньо голосів. За опитуванням, вона має менше ніж 3 відсотки, але потужна медіапідтримка її олігархічних покровителів може переважити шальки терезів.

На відміну від попередніх виборів, цей раз не велика кількість бізнесменів намагаються попасти в офіс і більшість олігархів тримаються осторонь від публічності. Дехто з них, такі як Дніпропетровський очільник ОДА Ігор Коломойський, бере на себе рахунки, фінансуючи велику кількість кандидатів, і всі вони втрачають гроші в умовах теперішньої кризи. Але в цій ситуації, як один інсайдер нагадав мені в Києві, краще втратити частину свого багатства, а ніж все, як це було з колишнім президентом України Віктором Януковичом.

Громадська активність має сильне бачення та готовність до європейське майбутнього України, але не має досвіду, необхідного для здійснення життєво важливих реформ

Наявність більш ніж 30 громадських активістів та десятків бійців у різних партійних списках забезпечить Раду свіжою кровю. Поява видатних громадських діячів зустрічається як позитивний сигнал, оскільки Україна гостро потребує нової, відповідальної політичної еліти. У той час як колишні парламентарії Януковича балотуються в мажоритарних округах, громадські активісти, по суті, асимільовані політичними партіями.

Хоча громадська активність має сильне бачення та готовність до європейського майбутнього України, але не має досвіду, необхідного для здійснення життєво важливих реформ. Пізніше, будучи членами політичних партій, вони можуть втратити свободу діяти незалежно від тих, хто привів їх до влади. Вони також втратять довіру, яку вони отримали, привівши до відповідальності правлячу еліту, з допомогою зовнішнього тиску. Вони увійдуть до системи, яка легко абсорбує їх найкращі наміри. Культивація нових громадських активістів не буде проблемою для України, але знадобиться час для отримання політичного авторитету.

Солдати будуть новим елементом у Верховній раді, що є відображенням бажання воювати у багатьох представників суспільства. Лише від Донбаського  батальйону іде сімнадцять кандидатів. З кандидатами від батальйонів Айдар, Дніпро, Луганськ, Азов до парламенту, Верховна Рада може стати новим видом поля бою. Ця тенденція мусить поставити питання про те, чи інші фахівці - адвокати, лікарі, економісти, вчителі, можуть потрапити до парламенту і підняти українське законодавство.

Суспільство стає все більш радикальним і агресивним. Так званий 'смітниковий челендж' - у якому активісти кидають політиків , яких вони вважають корупціонерами, до смітника- має бути болючим видовищем для тих, хто вірить, що Україна рухається в напрямку до європейських цінностей. Індикатори реального розвалу суспільства не є рідкими епізодами, і отримують підтримку навіть серед освічених українців. Хорове "Ви мусите зрозуміти" є на багато голоснішим, ніж декілька попереджуючих голосів. Що ще більше викликає тривогу, так це відсутність реакції з боку правоохоронних органів і юридичної відповідальності для винних.

Згідно з відомим грузинським тостом, хай наше бажання відповідає нашим можливостям

Що це може означати для Заходу? Згідно з відомим грузинським тостом, хай наше бажання відповідає нашим можливостям Проблемою з західною політикою в Україні є те, що вона починає виглядати більш ніж на кшталт бажання ніж політики. Проведення позачергових виборів передбачало легітимізацію центральної влади. Але, здається, трапилось протилежне як на даний момент.

Захід має забезпечити суворе спостереження за виборами, ЗМІ мають провести найчесніші вибори, які будь коли були в Україні і негайно засудити порушення будь-якого роду. Створення прозорих і чесних виборів - це найменше, що Порошенкова адміністрація може зробити для того, щоб дати українцям сподівання на нове майбутнє та на етичний та ефективний уряд. Тепер же у своїй співпраці з лідерами уряду та громадянського суспільства, Захід, здається, продовжує переслідувати мрію замість того, щоб зосереджувати сили на швидкозмінній реальності на землі.

Для більшості українців, боротьба за виживання ось-ось  розпочнеться. Зменшення очікувань від Києва, збільшення підтримки в галузях, які можуть принести практичні покращення для українців, повинне якнайскоріше стати першочерговим пріоритетом Заходу.

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин