Загальновизнаною істиною є думка, що Європа не може образити Росію, тому що надто залежна від російського природного газу. Ми сприйматимемо все навпаки. Повинно бути ось так: Росія не може образити Європу, оскільки надто залежна від продажів природного газу в Європу.
Аудиторський звіт по Газпрому, російській національній газовій компанії, за третій квартал 2014 року засвідчує суттєве зниження продажів російського природного газу до Європи. Аудиторській звіт приховує масштаби зниження за третій квартал 2014 року, повідомляючи лише про продажі за перші дев'ять місяців 2013 і 2014 року, а не дані з третього кварталу 2013 і третього кварталу 2014 років. Але аналітики легко можуть виокремити результати третього кварталу віднявши перші два квартали кожного року.
Результати будуть наступними: Газпром продав у Європі у третьому кварталі 2014 року на 6 млрд кубометрів менше, ніж у третьому кварталі 2013 року (спад з 40 млрд кубометрів до 34 млрд, або 15 % втрати). Найменше скорочення обсягів було у Франції (3 % ), а найбільше у Румунії (колосальних 93 %). Продаж у Німеччину, найбільшого купця Газпрому, впав на 14 %. Зокрема, скорочення поставок у країни, які беруть участь у збуті газу в Україну шляхом зворотного потоку, наприклад Словаччина та Польща, було не більшим, ніж в інші країни.
За середньоєвропейськими цінами, 15% падіння у продажі означає, що у третьому кварталі спад становив $2,2 млрд. на європейському ринку.
Експорт російського газу до країн Співдружності незалежних держав впав на 8 млрд кубометрів (на 62 %). Таке зниження пояснюється падінням обсягів продажу до України у третьому кварталі з 8,5 млрд кубометрів до нуля. За ціною $300, скорочення доходів від України становитиме $2,5 млрд. доларів у третьому кварталі.
Зниження поставок і надходжень до Газпрому сильно позначаються на російських прибутках від експорту. У 2013 році Росія заробила $73 млрд. від експорту природного газу. Якщо таке падіння продажів, яке мало місце у третьому кварталі, продовжувалося б протягом року, Російська виручка від продажу природного газу до Європи скоротилася б на 10 мільярдів доларів США, що складає 15% від експортних продажів газу у всьому світі. Російський бюджет та Газпром не можуть дозволити собі фінансових втрат такого масштабу.
Обговорення факторів ризику аудиторами "Газпрому" повинні викликати мурашки по спинах його акціонерів. Вони застерігають, що якщо "Газпром" буде відповідати європейським вимогам, тобто відокремить свої відділи добування і транспортування (а її трубопроводи будуть відкриті для третіх осіб), то Газпром втратить свою дедалі слабшу монополію над європейським ринком. Звіт Газпрому попереджає про ризики, пов'язані з транспортуванням газу через територію України (без згадки про війну, яка відбувається там), та пропонує як вирішення проблеми газопровід "Південний потік", не згадуючи, що цей проект вже покладено у довгий ящик. Крім того, аудитори не згадують про те, що російська пропаганда наповнила європейські ЗМІ з попередженнями про ненадійність транспортування газу через Україну. З повагою до санкцій, Газпром застерігає, що вони можуть "дещо" ускладнити відносини з партнерами, але Газпром вживає заходів, щоб "захистити свою ділову репутацію".
Залежність Росії від українського ринку збуту природного газу (незважаючи на нинішні скарги щодо неоплати) залишається значною мірою непоміченою. У минулому продажі Газпрому в Україну складали близько 20% від продажів у Європу, що робило Україну торговим партнером приблизно рівня Німеччини. Як показує наведена діаграма, український ринок Газпрому зникне, якщо Україна реформує свій енергетичний ринок, аби позбутися марнотратства, яке робить її однією з найменш ефективних користувачів енергії. Здається, реформування енергетичного ринку є пріоритетним у списку завдань нової української влади.

Російських енергетичних аналітик (В. Мілов) підсумовує звіт Газпрому: "З урахуванням нинішніх економічних реалій, це не найкраща новина для нашої правлячої еліти".
Переклад з англійської.
Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.