загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Чи можна потрапити за ґрати через гроші з Донбасу

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

РНБО пригрозив кримінальною відповідальністю всім, у кого виявляться мічені гроші з Донбасу. Наскільки реальні загрози Олександра Турчинова?

За інформацією секретаря РНБО, бойовики вже починають розраховуватися з населенням краденими купюрами зі сховищ українських банків на Донбасі, які банкіри не встигли вивезти із зони АТО. Розпізнати їх можна по фарбі, що не змивається, якою банківські службовці позначили всю готівку, що залишається в окупації.

Покарати безпосередньо бойовиків-злодіїв РНБО не може, тому буде відіграватися на тих, хто спробує розрахуватися «міченими» гривнями в магазинах або банках на мирній території України. «Ми попереджаємо населення: жодна українська банківська установа не братиме мічені крадені кошти», - сказав секретар РНБО, підкресливши, що всі, хто спробує розрахуватися цими грошима, будуть «затримуватися як співучасники пограбувань».

«Мічення» за законом

Постанова НБУ від 23.10.2013 р. №422 говорить про те, що банк, попереджаючи крадіжку грошей, зобов'язаний вивести їх з грошового обігу шляхом спеціального нанесення фарби. Аналогічно можуть спрацьовувати і системи фарбування банкнот в банкоматах при їх зломі. «Процедура виведення з обороту банкнот шляхом їх фарбування законна», - підтверджує адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання «АЛІАС» Олександр Горовий.

Головна складність в тому, що спосіб забруднення банкнот в Україні не є уніфікованим. «Кожен банк самостійно визначає колір фарби і площу забруднення банкноти. На сьогоднішній день ні Національний банк України, ні інші банківські установи не опублікували зразки забруднених банкнот, що, очевидно, може ускладнити їх ідентифікацію населенням», - розповідає юрист юридичної компанії FCLEX Богдан Слободян.

Фарбу повинно бути видно

Існує думка, що банки мітять купюри виключно невидимою для неозброєного ока фарбою. Побачити її можна тільки в ультрафіолетовому світлі. У даному ж випадку фарба повинна бути видна і без підсвічування. Постанова НБУ свідчить, що грошові банкноти можуть бути виведені з обігу шляхом їх забруднення спеціальною фарбою, яку видно як при звичайному розгляданні, так і під ультрафіолетовими променями.

Оскільки дана постанова зареєстрована в Мін'юсті, вона є обов'язковою до виконання усіма громадянами України. На купюрі може стояти штамп або будь-яка інша позначка, які повідомляють людині, що дана купюра виведена з обігу. «Оскільки фарбу видно і без ультрафіолету, необхідно уважно оглядати гроші, які вам передають, а ще краще, по можливості, користуватися банківськими картками», - радить Олександр Горовий. Якщо ж людина недогледіла і взяла, наприклад, в якості здачі на ринку мічену купюру - звинувачувати вона може тільки саму себе.

Мічені гривні вилучатимуть

Українці не зможуть розраховуватися в магазинах міченими купюрами. Їх не тільки вилучатимуть без компенсації, але ще й міліцію викличуть. Адже мічені купюри - це вже не гроші, а папір, який не має платоспроможності. «Банки зобов'язані вилучати такі банкноти у громадян без будь-якої компенсації їхньої вартості, оскільки це вже недійсні грошові знаки. Одночасно з цим про даний факт можуть бути повідомлені правоохоронні органи, які, якщо їм вдасться затримати власника грошей, проведуть слідчі дії для встановлення джерела заборонених купюр», - розповідає Горовий.

При цьому важливо розуміти, що, незважаючи на заяви Олександра Турчинова, підконтрольне йому відомство не проводить слідчих дій, тому не може викликати кого-небудь на допит, а вже тим більше «затримувати як співучасників пограбування». «РНБО ніколи не було частиною правоохоронних органів, сфера діяльності яких поширюється на розслідування злочинів, таких як грабіж. Навіть прийнятий у другому читанні законопроект №1343 «Про внесення змін до закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» щодо вдосконалення координації та контролю у сфері національної безпеки і оборони» не розширює повноваження РНБО до можливості проведення будь-яких допитів осіб в рамках КПК України», - підкреслює юрист ЮК «Астерс» Вольга Шейко.

Допитувати в рамках відкритого кримінального процесу можуть тільки слідчі правоохоронних органів. «Правоохоронці зацікавлені відстежити ланцюжок від виникнення до поширення мічених грошових купюр з кримінальною історією», - підкреслює Олександр Горовий.

Ніякої відповідальності

Якщо немає доказів, що громадянин отримав краплені гроші шляхом злому банкомату або пограбування банку в зоні АТО, ні до якої відповідальності він не буде притягнутий, оскільки кримінальна відповідальність в Україні передбачена тільки за збут підроблених грошей. А мічені купюри не є підробленими. Це справжні гроші, тільки виведені з грошового обігу.

«Крім того, позиція секретаря РНБО України про можливість притягнення до кримінальної відповідальності в якості співучасників у вчиненні грабежів (розбоїв) осіб за використання так званих мічених банкнот із зони АТО співвідноситься з приписами чинного Кримінального кодексу України, оскільки співучасть передбачає виключно умисне вчинення злочинів», - підкреслює Богдан Слободян.

З огляду на це, використання забрудненої банкноти означає умисну співучасть в грабежі або розбої. Тим більше, що ці злочини вже здійснені, і взяти в них участь тепер формально неможливо. «У найгіршому випадку людина може позбутися міченої купюри, оскільки її у неї можуть вилучити. Але пред'явити їй обвинувачення за ст.186 КК України з санкцією від чотирьох років позбавлення волі - це вагоме обвинувачення, яке вимагає наявності ряду доказів, які навряд чи слідство зможе знайти відносно людини, якій випадково потрапила така купюра. Крім того, купюра ця не одна і випадок, відповідно, буде не поодинокий», - підкреслює Вольга Шейко.

До списку новин