Уряд зменшив нормативи споживання газу для людей, у яких не встановлені лічильники на газ, з шести кубів на місяць до трьох. Експерти впевнені — влада хоче знизити соціальну напруженість в країні і одночасно заощадити енергоносії.
Українцям, в яких не встановлені лічильники на газ, доведеться звикати до нових реалій. Найближчим часом місячний норматив споживання газу для споживачів буде знижений у два рази — з шести кубів до трьох. Нововведення стосуватиметься тієї частини населення, у якої не встановлені лічильники на газ.
Про це заявив голова Національної комісії з регулювання енергетики і комунальних послуг Дмитро Вовк. За його словами, це рішення дозволить населенню платити за обсяг газу в два рази менше, при цьому ціна на газ не зміниться. Крім того, пан Вовк повідомив, що в планах комісії є перегляд нормативів теплоспоживання.
Про нюанси цієї заяви розповів експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.
Що зміниться після зниження нормативів споживання газу для тих, у кого нема лічильників?
— Я тут посміявся — ви сказали, що пан Вовк заявив, що нібито дозволить населенню менше грошей платити. Насправді це помилкове враження, тому що вони зменшують нормативи споживання газу, що виділяється для тих людей, які не мають лічильників газу. Якщо раніше родина з трьох осіб платила двадцять гривень за газ, то, якщо діяли би старі оці норми про шість кубів, то родина вже в травні отримала платіжку з позначкою в сто двадцять гривень — в шість разів більше. Насправді ціль переслідується одна — зменшити норми використання і цифри в платіжках.
Тобто буде не 120 гривень, а 60?
— Фактично так, навіть менше. Буде до 50 гривень максимум. Але тут є ще другий цікавий момент, який підтверджує, що такі кроки є правильними. Людина, яка не облікує газ, може собі вдома робити невеликий бізнес — пекти пиріжки, продавати, використовувати багато газу, понад норми. Це буде лягати на плечі облгазів, які провели дослідження та виявили, що коли не встановлені лічильники, то десь на 50% споживання газу більше.
Коли можуть встановити всі лічильники?
—Десь за три роки, якщо гроші є. Не поспішаючи, в спокійному режимі, не авральному. Тому зараз мета одна — щоб далі не шокувати людей, щоб була менша цифра у платіжці.
Чи може бути присутній політичний аспекто в цьому питанні?
— Так, хоча він не ключовий. До певної міри це продовження протистояння групи Фірташа, який володіє більшою частиною облгазів, і прем'єра Яценюка та влади взагалом. Все сплелося в такий клубок і це дуже погано, бо в такій ситуації істину найти не можна. І дійсно перевірити реальне споживання газу, досягнути якогось компромісу, також не можна.