Середня пенсія в Україні станом на 1 травня 2015 року становить 1279,85 грн., а про мінімальну взагалі важко говорити…
Можна на це дивитися, як на приниження. А можна — з оптимізмом! Адже держава «робить все для тих, хто в літньому віці хоче продовжувати активне життя». І хоч ми і іронізуємо, то всього трошки. Наші журналісти з’ясували, що люди пристойного віку можуть знайти не надто важкий підробіток і на 500, і на 2000 гривень на місяць.
Вдома вигідно шити і в’язати
Найзручніше пенсіонерам підробляти вдома. Протягом дня можна й домашню роботу зробити, і серіал улюблений подивитися, і грошей заробити. Мінус один, але істотний: заробітки тут дійсно копійчані.
Один з найпопулярніших заробітків, який пропонують пенсіонерам на дому — «на телефоні». Найчастіше від надомника потрібно рекламувати товар, або відповідаючи на дзвінки, або телефонуючи самому. Однак тут найчастіше і обманюють: в кращому випадку не заплатять, а в гіршому — переконають «пройти навчання» або купити товар, який належить рекламувати.
Реальніші заробітки у тих, хто здатний дійсно щось виробляти, наприклад, шити, в’язати, вишивати.
— Я люблю вишивати і в якийсь момент подумала: чому б на цьому хобі не почати заробляти? — розповідає пенсіонерка Людмила Олексіївна. — Через знайомих знайшла замовницю і стала вишивати серветки та скатертини. Оплата була мізерна: вишиваючи з ранку до вечора, мені рідко вдавалося заробити більше 50 доларів на місяць. З іншого боку, цей час все одно було б витрачено даремно, а 50 доларів — це половина моєї пенсії!
Втім, оплата може бути більше, якщо у вас є хороша машинка і ви станете вишивати рядком. До речі, чоловік Людмили Олексіївни Микола Петрович теж без діла не сидів і один час складав кросворди для газет. Заробляв близько 30 грн. за невеликий кросворд на 25-30 слів.
Пару годин на день: репетиторство і медичну допомогу
Досить часто пенсіонери підробляють за допомогою своїх професійних знань і умінь. Правда, найбільше це підходить тим, хто тільки вийшов на заслужений відпочинок — навички ще не розгубилася, а за допомогою старих зв’язків підробіток знайти легше. Бухгалтери допомагають складати колишнім колегам річні звіти, інженери — підстраховують на строкових проектах, медики роблять уколи і ставлять крапельниці на дому, вчителі займаються репетиторством.
Вчителька хімії Катерина Іванівна після досягнення пенсійного віку не пропрацювала в школі жодного зайвого дня — благо день народження у неї в липні, так що кидати учнів посеред навчального року не довелося. Зізнається, що не зійшлася характером з новим директором, тому з роботи пішла не роздумуючи. На її місце взяли молоденьку дівчину, яка знає хімію, м’яко кажучи, не дуже добре. Тому шукати клієнтів Катерині Іванівні не довелося — вони знайшли її самі.
— Першими стали дзвонити батьки учнів випускних класів, які збиралися вступати в медичні вузи — ЗНО здавати якось треба, — каже Катерина Іванівна. — Відмовитися не могла, адже багатьох з них я вчила хімії кілька років. Думала, доведу цих хлопців до тестів — і все. Але на наступний рік до мене прийшли наступні випускники, за ними — ще. Так що займаюся репетиторством уже шостий рік.
За одне заняття пенсіонерка бере 100 гривень. Раніше брала 10 доларів, але через те що злетів курс ціну довелося переглянути. Навіть 4-5 занять на тиждень забезпечують їй стабільний дохід 2 тис. грн. на місяць.
Два дні на тиждень консьєрж
Ті, кому дозволяє здоров’я, можуть влаштуватися на роботу, яка буде віднімати від декількох годин в день до кількох днів на тиждень. У кадрових агентствах і на спеціалізованих порталах пенсіонери можуть підшукати для себе вакансії оператора-консультанта call-центру (4 тис. грн. на місяць) або, наприклад, таксиста (6-8 тис. грн. на місяць).
Окрема розмова — це робота консьєржа. Серед плюсів — зручний графік і можливість знайти роботу не просто по сусідству, а навіть у власному під’їзді. Серед мінусів — невисокі заробітки і грубість мешканців.
— Я працюю консьєржем вже років десять, — поділилася досвідом 70-річна киянка Тетяна Борисівна. — Перше місце роботи було жахливим: крихітна комірчина на першому поверсі без елементарних зручностей і вічно незадоволені мешканці, у яких завжди була маса претензій: від непрацюючого ліфта до відключеної гарячої води.
Три роки тому Тетяні Борисівні вдалося влаштуватися консьєржем в кооперативний будинок. І хоча вона заробляє всього 640 грн. на місяць, вважає, що їй дуже пощастило. Кімната консьєржа обладнана всім необхідним: тут є диван, стіл, стільці, телефон, туалет, умивальник. І графік роботи для неї зручний — доба через троє.
Якщо працювати з ранку до вечора і тим більше добу, немає ні сил, ні здоров’я, можна підробити кілька годин на день — наприклад нянею.
— Малюка я, напевно, вже не потягну, а от за першокласником із сусіднього під’їзду наглядати погодилася, — каже 65-річна Ніна Лук’янівна. — Батьки цілий день на роботі, бабусі-дідусі в іншому місті, а школа — через дорогу. Так що без няні не обійтися.
Задачі у пенсіонерки нескладні — забрати 7-річну Оксану зі школи, привести додому, нагодувати обідом і відвести на гурток малювання. Платять Ніні Лук’янівні 25 грн. на годину. Працює вона 3-4 години п’ять днів на тиждень, в місяць виходить 1700-2000 грн.
Компетентно
Не довіряйте оголошенням на стовпах і вчіться!
— Перше, на що повинен звернути увагу здобувач — це джерело інформації, — зазначила керівник Дослідницького центру HeadHunter Уляна Маслова. — Наприклад, ми перевіряємо документи роботодавців, які публікують у нас свої вакансії, реагуємо на скарги шукачів. Я б не радила довіряти інформації, опублікованій в газеті з безкоштовними оголошеннями, на сумнівному сайті, а то й зовсім листочку, наклеєному на двері під’їзду.
Друге, що потрібно зробити — це письмово закріпити факт роботи. Це можна зробити і в тому випадку, якщо роботодавець говорить, що не може вас офіційно працевлаштувати. Навіть е-мейл, в якому прописані ваші обов’язки, — вже хоч якийсь доказ того, що ви дійсно працювали.
У той же час сьогодні, попри кризу, затребуваний домашній персонал — помічники по господарству, садівники, няні, доглядальниці. Ця робота підходить для пенсіонерів і обіцяє непогані гроші. Тут єдина порада — шукати роботу через агентства, у яких є свої клієнтські бази, так буде безпечніше.
І, нарешті, не забувайте відому істину про те, що вчитися ніколи не пізно. І якщо ваших знань і умінь недостатньо — вчіться. Найпростіші навички роботи на комп’ютері підвищать вашу конкурентоспроможність на ринку праці. У моїй практиці був один абсолютно чудовий випадок: 60-річний пенсіонер освоїв мови програмування і зараз працює програмістом!