загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Як заощадити на "комуналці" і зробити будинок теплішим і комфортнішим

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Актуальні поради для квартири, будинку і ОСББ.
З 1 вересня Нацкомісія з регулювання цін на комунальні послуги знову підвищує тарифи на електрику за запланованим в минулому році графіком. Так, тепер за один кіловат/годину при споживанні до 100 кВт/год на місяць ми заплатимо 71,4 копійки. Якщо споживатимемо більше – від 100 до 600 кВт/год – вартість зросте до 1,29 грн. І нарешті, при споживанні понад 600 кВт/год вона становитиме 1,638 грн.
Стосовно інших комунальних послуг – опалення, води і газу – вони теж позначаться у вашій платіжці на початку опалювального періоду. Що потрібно зробити, щоб заощадити і зробити своє житло теплішим і комфортнішим, радять експерти.
ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ
Взагалі краще поставити всі лічильники – газовий, теплової та електричний. Так ви зможете платити тільки за те, що дійсно споживаєте.
Вимикайте монітор – це 70% електрики, яку споживає ваш комп'ютер.
Не залишайте зарядні пристрої в розетці, вони споживають електроенергію.
Регулярно чистите пилосос. З наповненим контейнером він "тягне" на 40% електрики більше, ніж з порожнім.
Вимикайте праску в перервах між прасуванням – вона "тягне" електрики стільки ж, скільки 20 стоваттних ламп.
Вимикаючи за собою світло, ви економите третину електроенергії на освітленні.
Не використовуйте функцію Stand-by (коли в телевізорі світиться діод і його можна включити з пульта). Витягніть його з розетки – вбережете техніку від стрибків напруги, і заощадите 5-10% електроенергії, що йде на її роботу.
Грійте в чайнику необхідну кількість води і видаляйте накип. При готуванні закривайте посуд кришкою. Кип'ятіння в чайнику, а не на електроплиті, економить 50% електрики на нагрів води.
Час від часу розморожувати холодильник. Не тримайте його поруч з плитою: так холодильній установці доведеться вживати більше енергії, щоб охолоджуватися. А від стіни він повинен стояти не ближче, ніж на 5 сантиметрів. Продукти з морозилки краще розморожувати в холодильнику – так ви заощадите на роботі компресора.
Встановіть двозонний лічильник, який дозволяє за тарифом вдвічі нижчим використовувати електрику вночі. У темний час доби можна буде вмикати пральні машини, хлібопічки, мікрохвильовки тощо.
ТЕПЛО
Для провітрювання краще на 15-20 хвилин відкривати вікно навстіж, ніж тримати його постійно відкритим – це знижує тепловіддачу.
Не закривайте батареї шторами, вони поглинають до 20% їх тепла.
Установка склопакетів зменшить втрату тепла на 50%.
Використовуйте жалюзі! Це зменшить втрату тепла через вікна на 8-15%.
Алюмінієві і біметалічні радіатори (батареї) дають тепла на 40-50% більше, ніж чавунні. Якщо немає можливості замінити батареї, їх можна почистити – тепловіддача побільшає.
Встановіть за батареєю екран з фольги. Це підвищить тепловіддачу на 10-15%.
ВОДА
Коли чистите зуби, закривайте кран, адже за хвилину з нього витікає близько 10 літрів води. Якщо кран протікає, втрачається до 500 літрів води на добу. А протікання гарячого крана витрачає і газ, який йде на підігрів.

Якщо у вас велика родина, хороший спосіб економити воду – посудомийна машина. На рік – близько 12 тонн!

За день несправний туалетний бачок втрачає до 2 тонн води! Економний зливний бачок з двома клавішами використовує всього 3-6 літрів води замість 10-12 за один слив.

Поставте важільний змішувач. Він змішує воду швидше, ніж традиційний (з двома кранами) і економить воду.
ГАЗ
Стежте за газовою конфоркою. Вогонь, що виходить за межі дна посуду, – це зайві витрати газу, від цього приготування швидшим не стане.
Посуд з нержавіючої сталі менш енергозатратний, ніж з інших матеріалів.
Приватний будинок:
Якщо ви вирішили утеплити дах, використовуйте ізоляційні матеріали товщиною не менше 25 см
Утеплюючи стіни, можна знизити тепловтрати на 40%
Коли нікого немає вдома, зменшуйте температуру батарей до 15 градусів
ДУМКА ЕКСПЕРТА

Ганна Фурсова, керівник департаменту з продажу електроенергії "Київенерго":

Якщо розумно користуватися електроенергією, то оплату за неї дійсно можна зменшити на 50-60%.

Один з найефективніших способів – встановити двозонний лічильник і перерозподілити своє споживання таким чином, щоб значна його частина припадала на час з 23:00 до 7:00. Електроенергія, спожита вночі, коштує двічі дешевше!

Практика показує, що таким чином можна зменшити щомісячне споживання на 25%.
Це міф, що енергопостачальним компаніям вигідно, щоб клієнти споживали якомога більше електроенергії. Насправді це не так. Компанії зацікавлені в тому, щоб клієнт споживав стільки енергії, скільки він може оплатити, чи не накопичуючи при цьому заборгованість. Більш того, вони вводять нові послуги, що дозволяють клієнтам економити. Такі послуги є і в "Київенерго": від інформування про можливості економії до безкоштовних робіт з встановлення двозонних лічильників, і до консультацій енергоаудитора в центрах обслуговування клієнтів.


РІШЕННЯ ДЛЯ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ

КРОК 1: ЕНЕРГОАУДИТ

Як кажуть фахівці, енергоаудит будинку – це як діагноз і рецепт для хворої людини. Адже більшість будинків в Україні насправді "хворі" енерговтратами, які позначаються на рахунках за комунальні послуги.

Існує два види енергоаудиту – експрес-дослідження і поглиблене. Якщо перше в цілому можна провести самостійно, то друге вимагає залучення фахівця (або хоча б оренду спеціальних інструментів – того ж тепловізора). Тому ми поки обмежимося першим (тим більше цього навчають на спеціальних тренінгах, потрапити на який можуть представники ОСББ). Після того як він буде проведений, можна працювати над підвищенням енергоефективності.

Етапи енергоаудиту

Для початку потрібно дізнатися все про будинок: кількість мешканців, існуючий комфорт (температура), геометричні розміри, умови експлуатації, матеріал огороджувальних конструкцій, загальна опалювальна площа і розташування відносно сторін світу. Можна провести власні виміри, а можна (так навіть простіше) скористатися існуючими документами – техпаспортом будівлі і устаткування, проектною документацією, внутрішньої звітністю ОСББ.
Оцініть стан огороджувальних конструкцій – стіни, дах, підвал, вікна та двері. Перевірте їх товщину. Можна подивитися на будинок через тепловізор, він показує, наскільки той "фонить", втрачаючи тепло.
Перевірте стан інженерних мереж: газові, водопровідні та теплотруби, електрична проводка, батареї.
Порівняйте зібрану інформацію з існуючими нормативами (державні будівельні норми, створені за європейським зразком і відповідають всім вимогам). Це ДБН В.2.2.-9.99 ("Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди"); ДБН В.2.6.-31:2006 ("Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція будівель"); ДБН В.1.2-2008 ("Основні вимоги до будівель і споруд. Економія енергії"); ДБН В.2.6-33:2008 ("Конструкції зовнішніх стін з фасадною ізоляцією. Вимоги до проектування, облаштування та експлуатації").
Тепер потрібно розробити план заходів, які дозволяють економити – так зване "ТЕО" (техніко-економічне обґрунтування). Тут прораховується вартість, черговість впровадження і терміни окупності. Тут ми вже чітко розуміємо, що саме потрібно економити: тепло, воду, газ чи електрику. Насамперед це тепло, адже там найбільші втрати і, відповідно, суми в платіжках.

КРОК 2: БЕЗПОСЕРЕДНІ РОБОТИ

Тут потрібно підготуватися психологічно. По-перше, тому що для середнього європейця +16 – це нормальна температура, при якій стоїть надіти светр, а не включати опалення на повну, відкриваючи потім вікна навстіж і опалюючи повітря навколо будинку. Ми до такого не звикли. По-друге, заходи, що застосовуються в будинку, досить затратні, і окупляться тільки через років п'ять. Зате в перспективі будинок стоятиме ще довго і споживати мінімум енергії. По-третє, – і це, мабуть, найважливіше: після всіх цих заходів необхідний ЕНЕРГОКОНТРОЛЬ. Тобто впровадження системи моніторингу та менеджменту, постійне спостереження за показами лічильників і їх звірка з попередніми показниками.

Важливо! Поставте загальнобудинковий лічильник, якщо його ще немає. Він покаже, скільки енергії витрачається і допоможе визначити заходи для її заощадження.

А. Теплоізоляція:

Установка пластикових вікон в квартирах, що дозволить зменшити споживання тепла всім будинком на 20%.

Установка теплих під'їзних дверей, обладнання тамбура і установка пластикових вікон в під'їзді, що зменшить тепловіддачу на 5-8%. І, до речі, закривайте за собою двері, не дозволяйте дому втрачати тепло. А якщо не хочете – поставте автодоводчик.

Зовнішня теплоізоляція стін. Вона знизить споживання тепла на 25-30%.

Утеплення даху, теплоізоляція горища і технічних поверхів. 8-10% зниження витрат теплової енергії.

Утеплення підвалів. 5-8% зниження витрат теплоенергії.

Б. Модернізація:

Систему вентиляції потрібно замінити на рекуперативну. Рекуператор – це прилад, який виводить з приміщення тепло, і цим потоком підігріває вхідне повітря. Саме через вентиляцію виходить багато тепла.

Установка автоматичного індивідуального теплопункту з системою терморегуляції. Це допоможе споживати стільки тепла, скільки потрібно на даний момент.

Установка автоматичних балансувальних клапанів на стояках. Вони дозволять регулювати теплоподачу точніше. Для ще більшої точності такі ж регулятори можна поставити на кожен радіатор – тобто до вас в квартиру.

В ідеалі – заміна вертикальної розводки опалення на горизонтальну. Це дорого, але допоможе з установкою індивідуальних регуляторів.

Нарешті промивка прибудинкових мереж знизить втрати і, як наслідок, витрати на 10-15%.


ДУМКА ЕКСПЕРТА

Сергій Свистюк, менеджер проектів, енергоаудитор ДТЕК ЕСКО

Більшість багатоквартирних житлових будинків в Україні були побудовані ще за радянських часів. Тоді витрати на ЖКГ дотувались державою, і технології енергоефективності широко не застосовувалися. Крім того, у міру зносу будівель і внутрішньобудинкових комунікацій, через 30-50 років після будівництва будинку радянської споруди значно відхиляються навіть від спочатку закладених нормативів енерговитрат. Тому зараз в будівлях радянської споруди можливо досягти економії енергії в 70%.

Відносно недавно побудованого житла, яке заявляється забудовниками як енергоефективне і утеплене, – то навіть в ньому можна знайти економію близько 10%.

Для того щоб отримати гарантовану економію, важливо підходити комплексно до енергоефективності житла і звернутися за рекомендаціями до енергоаудиторів, що допоможе мешканцям знайти джерела енерговитрат, розробити заходи з енергоефективності, оцінити капіталовкладення в ці заходи, вплив на платіжку і варіанти фінансування (власні кошти мешканців, кредити, енергосервісне фінансування).

Важливо розуміти, що можливості суттєвої економії на енергоресурсах лежать за межами тільки однієї квартири. Отримати відчутний результат від енергоефективних заходів можна лише об'єднавшись всім будинком з сусідами, наприклад в ОСББ, і спільно приймати рішення про те, як же підвищити комфорт житла, знижуючи при цьому витрати на його утримання.

Бунецький Дмитро

 

Джерело:
До списку новин