загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

17 правил ресторанного етикету, які соромно не знати

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Відвідування кафе та ресторанів давно перейшло із розряду банального споживання їжі у розряд спілкування – романтичного або ділового. Оминаючи тему ножів та виделок, визначимо найголовніші правила поведінки для тих, хто регулярно їсть не вдома. jisty.com.ua

1. Заходячи в ресторан, не біжіть наввипередки до вподобаного вами столика. Дочекайтеся, поки вас проведе до нього метрдотель або офіціант.

2. Не підсідайте за столики інших відвідувачів без їх запрошення.

3. Не переставляйте табличку «Стіл замовлено» із вподобаного вами столика на інший.

4. Якщо ви відвідуєте ресторан на самоті, не варто втикатися в ноутбук і періодично голосно сміятися. Якщо обідаєте в компанії, постарайтеся слухати своїх співрозмовників, а не розглядати щосекунди свій новомодний телефон.

5. Увійшовши до ресторану, поставте мобільний телефон на беззвучний режим і заховайте в кишеню або сумочку. Якщо мусите відповісти на вхідний дзвінок, вибачтеся перед співрозмовником і вийдіть з-за столику для розмови.

6. Не роздивляйтеся людей за іншими столиками.

7. Не кличте офіціантів, якщо ви ще не визначилися з вибором страв.

8. Не підзивайте офіціанта гучним криком, стукаючи виделкою по склянці чи клацанням пальців. Привертати увагу обслуговуючого персоналу слід помахом руки або кивком голови.

9. Не критикуйте кухарів і барменів, не вказуйте їм, як потрібно готувати і подавати. Ви прийшли у заклад громадського харчування, тож усі свої знання та «цінні вказівки» притримайте для сімейної кухні.

10. Незадоволення, зауваження і претензії висловлюйте не офіціантові, а метрдотелю.

11. Брати з тарілок із загальними стравами бажано спеціально призначеним для цього приладом, а не власною ложкою або виделкою.

12. Якщо хочете позбутися жуйки, спочатку загорніть її в серветку, а вже потім викидайте.

13. Не займайтеся за столом косметичними та гігієнічними процедурами. Для того, щоб підмалювати губи або припудрити носик, існують вбиральні.

14. Перебуваючи у вбиральні, не затримуйтеся біля дзеркала надто довго. Пам’ятайте про інших: можливо, комусь у черзі несила терпіти.

15. Користуючись зубочисткою, прикривайте рот вільною рукою. Не розламуйте зубочистку після використання, розкидаючи навколо себе тріски.

16. Вирішуйте питання про те, хто буде платити за обід, завчасно, а не в присутності офіціанта.

17. Виходячи з ресторану, засуньте за собою стільці. Решті відвідувачам буде легше пробиратися вузькими проходами.

 

 

Джерело:
До списку новин