загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Старий Новий Рік 2017: історія свята, традиції, звичаї та прикмети

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

В Україні готуються до святкування неофіційного свята - так званого "Старого Нового року". Старий Новий рік – це рідкісний історичний феномен, додаткове свято, яке зявилося в результаті зміни літочислення. Через розбіжності календарів ми відзначаємо Новий Рік двічі – за старим і новим стилем. 

Таким чином, в ніч з 13 на 14 січня кожен може дозволити собі "досвяткувати" найулюбленіше свято.

Походження свята

Традиція відзначати Старий Новий рік виникла після 1918 року, коли в Російській імперії було введено нове літочислення. Різниця між юліанським календарем ("старим стилем") і григоріанським календарем ("новим стилем") становить 13 днів, завдяки чому і з'явилося це, в якомусь сенсі, унікальне свято.

Виникнення свята пов'язано з тим, що Різдво, за календарної традиції, має передувати Новому року, а також з тим, що в православній церкві на григоріанський Новий рік припадає Різдвяний піст, що виключає пишні гуляння та розваги.

Старий Новий рік наступає в ніч з 13 на 14 січня.

Традиції на Старий Новий Рік. Щедрий вечір

В Україні традиція відзначати старий Новий рік, крім збереження традицій, пов’язана ще і з церковними святами. 

Православна церква в перший день Старого Нового року відзначає свято Обрізання Господнього і пам'ять Василія Великого.

Незважаючи на те, що своїм виникненням Старий Новий рік зобов'язаний лише розбіжності дат, багато ставляться до нього як до цілком самостійного і повноправного свята.

Для віруючих цей день має особливе значення, оскільки від душі відсвяткувати Новий Рік вони можуть лише після закінчення Різдвяного посту. Але і серед тих, хто не дотримувався посту, охочих відзначити прихід Нового Року за старим стилем не менше.

Вечір напередодні Старого Нового Року у народі називається щедрим. Святкування його походить від стародавнього дохристиянського звичаю. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки).

Меланка-Вода спадає на Щедрий вечір разом з Василем-Місяцем сповістити господарів про майбутні урочистості й погостювати в народі – гостини Меланки.

В українській народній традиції обидва свята об'єдналися в Щедрий вечір, або свято Меланки.

Обов’язковими частуваннями на столі в цей день були: пироги, вареники з сиром, страви зі свинини, млинці, різні ковбаси.  У цей день, вранці, починають готувати другу обрядову кутю — щедру. На відміну від куті, яка готується на Різдво, вона не пісна. 

Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи посівальників, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчатка-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.

На Меланки ходять і гурти хлопців. Це називається "водити Меланку". Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою.

За давнім звичаєм перебрані ("ряжені"), закінчивши ритуальний обхід, вранці йдуть на роздоріжжя палити "Діда", або "Дідуха", – снопи соломи, що стояли напоготові від Святого вечора до Нового року. Потім компанія організовує стрибки через багаття. Це обряд очищення від спілкування з нечистою силою.

А наступного дня, на світанку, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких.

Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком. Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять – тільки хлопці, тому дівчата не посівають.

Обряди

Зі щедрою кутею пов'язано багато побутових обрядів. Так, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, щоб Новий Рік зустріти в мирі та злагоді. Хлопці, котрі перед цим "отримали гарбуза" (відмова від дівчини), вдруге засилали сватів з надією на згоду.

Ввечері цього дня дівчата ворожать.

Святочні ворожіння на Старий Новий рік

Старий Новий рік відомий своїми святочними ворожіннями і містерією, пов’язаної з ними. Дівчата в цей день споконвіку ворожили, щоб дізнатися про своє майбутнє, побачити судженого. У наш час дівчата , як і раніше, також прагнуть якомога швидше дізнатися про своє майбутнє. 

Підготовка до ворожіння:

– Потрібно налаштуватися на серйозний лад;

– розпустити волосся;

– розв’язати всі вузли, які є на одязі (пояси, ремені, декоративні елементи);

– зняти браслети і кільця;

– подумки відгородитися від реального світу;

– точно сформулювати питання.

1. Ворожіння на майбутнє з чашками

Для ворожіння потрібно кілька чашок відповідних числом кількості людей, що гадають. В чашки кладуть перстень, монету, хліб, цукор, цибулю, сіль, в одну чашку наливають трохи води. З закритими очима, кожен з тих, хто ворожить, по черзі, обирає чашку.

Передбачення на майбутнє наступні: кільце — до весілля; монета — до багатства; хліб — до достатку; цукор — до веселощів; цибуля — до сліз; сіль — до нещастя, а чашка з водою — до життя без особливих змін.

2. Ворожіння на майбутнє зі свічками

Вам будуть потрібні миска з водою, половинки від шкаралупи волоського горіха, в кількості, що дорівнює числу тих, хто ворожить, і стільки ж невеликих свічок або їх шматочків. Свічки потрібно вставити в шкарлупки, запалити їх і пустити плавати в миску.

Дівчина, у якої свічка згорить першою, першою вийде заміж. Відповідно, та дівчина, у якої свічка згорить останньою, і заміж вийде останньою. Якщо у когось шкарлупка зі свічкою потонула, тій дівчині і зовсім заміжній не бувати.

3. Ворожіння на папері

Візьміть аркуш паперу і зімніть його. Покладіть зім’ятий аркуш на дно перевернутої тарілки або блюдця і підпаліть. Після цього блюдце зі згорілим папером піднесіть до стіни і обережно повертайте блюдце, поки на стіні не позначиться якась тінь, за обрисами якої і судять про найближче майбутнє.

4. Ворожіння на воску

Для ворожіння на воску потрібно дві воскові свічки, одну з яких потрібно запалити, а шматочки іншої покласти в ложку і, нагріваючи ложку над палаючою свічкою розтопити віск. Після цього розплавлений віск швидко виливають у склянку з холодною водою і при світлі свічки за фігурами, що утворились судять про майбутнє.

5. Ворожіння ТАК-НІ

Над банкою, з будь-якою крупою або зерном, тримають ліву руку долонею вниз. Зосередившись, потрібно задати запитання. Після цього візьміть з банки жменю крупи і висипте її на стіл, після чого перерахуйте кількість зерен. Якщо число зерен парне, це означає позитивну відповідь — ТАК, непарне число, означає негативну відповідь — НІ.

6. Ворожіння на кількість і стать майбутніх дітей

У різдвяний вечір у чарку треба налити води, опустити в неї перстень і виставити її на мороз. Перед сном чарку забирають з морозу. По крижаній поверхні судять про майбутніх дітей. Кількість горбків вказує на кількість хлопчиків, а кількість ямок на те, скільки буде дівчаток.

7. Ворожіння з ланцюжком

Коли всі заснуть, необхідно взяти золотий ланцюжок, потерти між долонь, потримати в правій руці, потрясти і кинути на стіл.

Утворилося коло – очікуються замкнуті неприємності; смуга – везіння; вузол – труднощі і хвороби; трикутник – любовні успіхи; бант – весілля; змія – зрада; серце – любов.

Вареники з сюрпризами

Найпоширеніша традиція в Україні в ніч на старий Новий рік ліпити і варити вареники, частина яких з сюрпризами. Якщо попадалася:

Борошно – до мук
Квасоля – до дітей
Гудзик – до обнови
Цукор – життя в майбутньому році солодке
Сіль – не дуже солодке
Перець – життя з перчиком
Нитка – до дороги
Деньга – до грошей
У кожній місцевості (навіть у кожній родині) значення сюрпризів можуть відрізнятися, але сама традиція дуже тепла і дружня – дозволяє зібратися і поспілкуватися всій родині.

Прикмети

У перший день Старого Нового Року в будинок обов'язково повинен зайти першим чоловік, саме тому запрошують посівальників хлопців. І тому дівчата засівати не ходять.

Наявність грошей в будинку - до багатства, а позичити - до бідності. А ось їсти у Щедрий вечір птицю або рибу небезпечно - щастя відлетить або спливе з дому. У той же час, страви зі свинини на святковому столі на щастя.

Люди також говорять, що якщо ніч після Нового Року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, але й для худоби.

Якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде садовий урожай.

Якщо іній рясно вкриває дерева, буде врожай зернових і добрий медозбір.

Якщо падає м'який сніг — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.

Який перший день у Новому Році, такий і рік буде: якщо на Меланії відлига, чекають теплого літа.

Інші країни, святкують Старий Новий рік

Після розпаду СРСР, крім України, Старий Новий рік продовжують відзначати також у Росії, Молдові, Вірменії, Білорусії, Латвії, в Казахстані, Узбекистані (близько 40 % населення) і в Грузії, а також слов’яни і жителі інших колишніх радянських і православних республік в країнах ближнього і далекого зарубіжжя. Традиція зустрічати старий Новий рік збереглася також в Сербії і Чорногорії, оскільки Сербська православна церква, як і українська продовжує жити за юліанським календарем. Серби називають це свято Сербський Новий рік. Старий Новий рік відзначається навіть у Македонії та Швейцарії.

 

Джерело:
До списку новин