Незвичне явище, що утворилося біля дамби на полтавській річці Ворскла, цьогоріч активно обговорюють в інтернет-мережі жителі різних міст України. Фото, на яких приблизно однакові за розміром (діаметром 30-40 см) круги з льоду рясно услали водне полотно та нагадують білі тарілки, які близько одна до одної масово рухаються річкою за течією, бурхливо обговорюють та перепощують в соцмережах користувачі. vpoltave.info

Начальник Полтавського регіонального управління водних ресурсів Василь Євсеєв розповів журналістам «ВПолтаві.Інфо», чому цьогоріч це так.
«Гідротехнічні споруди, Нижньомлинський шлюз-регулятор, Вакуленський шлюз-регулятор, пропускають воду, і йде постійна аерація протягом зими і періодично. У нічні періоди виникає там обледеніння, а в нижній частині дамби – водні вири. Ця вода і формує цей льодяний покрив та потім обтесує його. Тобто, ці маленькі вири і «виготовляють» шматки криги такої форми», - розповів керівник.
Що цьому допомагає?
Сприяють цьому температурні режими - якщо вночі бувають заморозки, а вдень - з’являються плюсові температури – цей процес активніше відбувається. Поверхня води відігрівається безпосередньо, а нижня частина холодна. Лід, який формується за ніч починає обмиватись у денний час.
Наскільки рідкісне це явище?
Відбувається лише у тих місцях, де є гідротехнічні споруди за певних температурних умов (цьогоріч вони для цього сприятливі) і певних напорах води при скиді. У нас там напір близько 2-х метрів. З такої висоти крига не руйнується і продовжує плавати у нижній частині. У цих вирах вона виокруглюється.
Також журналісти «ВПолтаві.Інфо» поцікавились, яких масштабів повені варто очікувати цьогоріч на Полтавщині, на що чиновник сказав, що вона буде більша, ніж у середньому за останні роки, але не катастрофічна.
«Ми пропустимо повінь у нормальному режимі. Полтавські дамби функціонують, а тому з повінню всі впораються», - зазначив Євсеєв.
За його словами 1-го березня відбудеться засідання комісії зі встановлення режимів роботи всіх гідротехнічних споруд на Ворсклі, Пслі і Сулі на період весняної повені. Всі зацікавлені організації візьмуть участь у засіданні цієї комісії. Виберемо такий режим пропуску повені, який забезпечить безаварійну роботу всіх гідротехнічних споруд і не допустить підтоплення населених пунктів.
Водночас начальник Полтавського регіонального управління водних ресурсів констатував, що у минулому році опадів було менше, ніж цьогоріч.
