загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Чи гріх вишивати ікони?

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Чи гріх вишивати ікони? 

Як ставитися до того, що іконний образ вишивають люди, які часом мало що розуміють і в іконографії, і в церковному житті? Відповідають фахівці.

Вишити « ікону » сьогодні може будь-яка рукодільниця , яка вміє хоч якось тримати в руках нитку і голку . Досить заглянути в будь-який відділ товарів для рукоділля та серед різних зразків, у тому числі , - з зайчиками , ідилічними пейзажами і так далі знайти і придбати зразок , за яким можна вишити образ святого.
Чи гріх - вишивати ікони?

Взяти благословення.

Протоієрей Олександр Салтиков , настоятель храму Воскресіння Христового в Кадашах , декан факультету Церковних мистецтв ПСТГУ : 

Я нічого поганого не бачу в тому , що рукодільниця вишиває іконний образ , якщо в цьому немає ніякого поганого умислу .

Але думаю , що вона при цьому повинна отримати на свою роботу благословення священика. Якщо добре виходить робота - то й нехай собі робить рукодільниця вишивку.

Може бути , ця вишивка стане першим кроком до того , що майстриня вирішить більше дізнатися про церковне мистецтво , про ікону і про образ , на ній зображеному , потім і про іконографію . Може бути , захоче - і це головне - заглибитися в духовне життя .

А помилки - хто їх не допускає ?

Інша справа , що при продажу іконних зразків для вишивки таки потрібно дотримуватися благочестя і ставити їх окремо від « загальної продукції » , тим більше поряд не повинно знаходитися жодних непристойностей .

Тобто потрібна цензура , але помірна , розумна , не поліцейська , не так , щоб « забрати і не дозволяти». 

Богоугодна справа чи профанація ?

Ірина Язикова , кандидат мистецтвознавства. 

Останнім часом стало модним заняттям вишивати ікони. Хто вишиває хрестиком , хто гладдю , хто бісером , інші прикрашають стеклярусом , стразами та інше. Але все це рукоділля до церковної традиції має вельми непрямий стосунок.

В історії церковного мистецтва , звичайно , відомі приклади шитих ікон , чудові зразки давньоруського шиття зберігаються в Державному Історичному музеї , Третьяковській галереї , Російському та інших музеях. Але давньоруське шиття - не зовсім вишивка. І справа тут не тільки в техніці. А в підході , призначення , глибинному сенсі.

Шиття завжди досить широко використовувалося в церковному побуті , але при цьому шитих ікон було не так вже багато. Ікони таки здебільшого писали на дошках. А шитими робили плащаниці , пелени , воздухи , покрівці , хоругви , шиттям прикрашали облачення священства і т.д. , тобто , все це були речі , пов'язані з богослужінням.

Найчастіше малюнок створювали іконописці – «знаменщики» , як правило , чоловіки , а вишивали з цього малюнку жінки. Цим займалися черниці або високопоставлені мирянки : княгині , князівські і боярські дочки. Причому сюжети , особливо плащаниць , були глибоко продумані богословськи і літургійно , і в цьому завжди брало участь освічене духовенство.

При такому підході шиття ніяк неможливо назвати жіночим рукоділлям. Хоча й такий жанр процвітав в Стародавній Русі , але рукоділля обслуговувало побутові потреби, і давньоруські вишивальниці доходили до великої віртуозності : вишиті сорочки , сарафани, хустки , скатертини , рушники , білизну і ін. вражають тонкістю роботи , смаком , самобутністю. Народне рукоділля було у великій честі і високо цінувалося .

Але народна вишивка і церковне шиття існували паралельно , тому що для вишивки були потрібні тільки матеріал , фантазія та вмілі руки майстрині , а для шиття - знання канонів , іконографії , володіння найскладнішою технікою золотного , лицьового та іншого шиття , та до того ж не просто благословення , а контроль Церкви , тому що шиті речі робилися для храмового вживання .

В давнину нікому не спало б на думку повісити в храмі вишиту ікону , та й у домашньому побуті їх практично не було. До ікони як до священного образу ставилися найвищою мірою серйозно. З часів VII Вселенського собору утвердилося поняття , що ікона має бути зроблена з міцного матеріалу. Навіть паперові іконні зображення з'явилися не раніше кінця XVII століття , а в масове вживання увійшли в XIX столітті.

Але навіть у Синодальний період , коли багато канонів церковного мистецтва були в забутті , ніхто не змішував побутову вишивку і створення ікони як священного образу. Та й узятися за створення ікони без благословення ніхто б не посмів . Релігійна культура тоді була все ж на певній висоті .

Вишивальний бум в наш час пов'язаний із сучасною масовою культурою , яка не знає кордонів між сакральним і профанним . З одного боку , людина хоче долучитися до духовності , з іншого - вона не бажає входити в неї глибоко , пізнавати канони і сенс традиції , а пристосовує під себе.

Здавалося б: що поганого в тому , що якась раба Божа вишиває священний образ хрестиком , а потім приносить освятити в церкву , і він буде висіти в її кімнаті? Дійсно , начебто нічого поганого немає. Цілком богоугодне заняття , наближаюче , як мінімум , під час вишивання на благочестиві роздуми . Але це на перший погляд.

Якщо ми подивимося на подібні вироби , як правило , вони є дуже невисокими по своїй якості. Зазвичай вишиті вони по тих трафаретах , які продаються в магазинах ( церковних і світських , тут вже комерція постаралася !) , А ці трафарети самі по собі вже є профанацією священного образу.

Погані по малюнку , недоладні за кольором , абсолютно позбавлені смаку , до того ж часто з помилками в надписанні і символіці . А інша майстриня ще додасть щось від себе. І виходить такий «шедевр» , який дуже важко назвати іконою , священним чином . Словом , все це не більше ніж профанація.

Мені можуть заперечити . По-перше , такі ікони освячують у храмах. По-друге , як правило , вони вишиваються для себе , а не для храму. Так , освячують , на жаль . У нас взагалі освячення ікон перетворилося на певний формально - магічний акт.

Будь-яке зображення можуть принести , і священик освятить , після чого воно нібито стає священним зображенням . Але це не так. Чин освячення якраз і був введений в Церкві в кінці XVII століття , коли виробництво ікон стало виходити з-під церковного контролю і перетворювалося на ринкове виробництво . І щоб дати людям справжні орієнтири , відсіяти погані , невмілі , неканонічні образи , був введений цей чин .

І священик зовсім не зобов'язаний освячувати будь-яке зображення , але лише таке, яке відповідає канонам Церкви. Навіть якщо ця ікона для дому . Погана ікона після освячення зовсім не стане хорошою . А поганий образ те саме що богохульства .

І друге . Якщо хтось вишиває ікону для себе , нехай її і не виносить з дому , нікому не показує , милується своїм рукоділлям сам. Але ж хочеться показати: ось я вишила не просто квіточка , а ікону , подивіться, яка я духовна! І тоді ця ікона не у славу Божу , а в славу людську , а це гріх гордині.

Все це відбувається від нашої низької духовної культури . Нам не вистачає церковної освіти , елементарної катехізації , справжнього воцерковлення . А без цього Церква нас не зцілить , не виправить , чи не змінить . Навпаки , ми її секуляризуємо , опускаємо , вносимо в неї масову культуру , намагаємося влаштуватися в ній зручніше , а часом і переробити під себе. Але тоді причому тут Христос ? 

Відрізнити справжнє мистецтво від кітчу

Священик Андрій Давидов , настоятель Нікольського храму ( Суздаль) , іконописець 

Мистецтво буває різне. Воно необов'язково будується на знанні канонів , вироблених в столичних академіях. Але це завжди «мистецтво» , тобто майстерність, яка приходить тільки з наполегливою працею в даній області.

Є мистецтво Майя або аборигенів Австралії , яке називають « наївним » або « примітивним ». Незважаючи на те , що воно не грунтується на більш звичних європейській людині мірках « класичного » мистецтва , ми бачимо , що за роботою цих « примітивних » майстрів стоїть багато праці , знання своєї традиції , «школи » і професіоналізму.

Сюди ж входить і якість довговічності. Пройшовши тривале навчання і приклавши великі старання , і майстер і замовник хочуть , щоб виріб існував довго. Цей виріб повинен бути потрібним настільки, щоб люди були готові витрачати час і сили на навчання і роботу .

Зі священними зображеннями ще важче. Людина, що бажає написати фарбами , вишити нитками або вирізати в дереві іконний образ , до якого можна буде звертатися з молитвою, крім іконописних канонів і професійної майстерності ( « Проклятий всякий творящий діло Господнє з нехтуванням » ( Єр. 48,10 )) повинен мати хороше практичне знання про те , що таке молитва.

Це повинна бути глибоко віруюча людина , і тільки тоді вона зможе вкласти у виріб зміст своєї віри. У невіруючої людини не вийде молитовний образ , так як він не має глибокого особистого молитовного досвіду , тобто не знає основного призначення ікони.

Якщо ми будемо підходити до виробів церковного мистецтва з такими високими мірками , ми легко зможемо відрізнити справжнє від фальшивки і мистецтво від несмаку і кітчу . 

Спочатку – вчитися.

Протоієрей Микола Чернишов , клірик храму Святителя Миколая в Кленніках , іконописець , член Патріаршої мистецтвознавчої комісії , доцент кафедри іконописання ПСТГУ , керівник майстерні. 

Розбираючи питання про товари, що продаються в сучасних сувенірних крамницях , відділах для рукоділля , потрібно чесно віддавати собі звіт , що саме там продається і для чого.

А якщо там продаються іконні зображення - не слід забувати мету і призначення ікони. Сьогодні це призначення як літургійного образу дуже часто розмивається і забувається , перетворюється в щось інше , іноді - протилежне.

Але я підкреслюю ще раз : ікона - образ літургійний , призначений для молитви , для того щоб людина , яка стоїть перед образом , споглядала б те, про що молиться Церква , про те свято, яке святкується у конкретний день , про того святого , який згадується сьогодні , або не обов'язково сьогодні .

Звичайно , у ікони є і місіонерська мета - нести через іконний образ тим , хто поки що не знає Христа , Благу звістку про спасіння світу Господом нашим Іісусом Христом. Тому ікона існувала і існує не тільки в храмах. Але тільки не потрібно забувати про цю мету .

Церковний образ може бути в інших місцях , але тільки за умови , що він - благовістить , а не використовується в комерційних цілях. Тому дуже важливо запитати себе тим , хто займається виробництвом (у тому числі і вишивкою ) , поширенням , продажем іконних образів у різних варіантах: а для чого я це роблю?

Все-таки не варто через святиню реалізовувати нечесні комерційні цілі . Так само , як не варто через святиню займатися самовираженням .

І вже тим більше не можна змішувати в купу святі образи , ідилічні пейзажі , зайчиків , політичних лідерів чи непристойних жінок , але ж саме так роблять ті , хто продає всілякі « набори для вишивок » , пропонуючи рукодільниця все вищеперелічене і не тільки на вибір.

Це - блюзнірство , насмішка над образом . Це говорить про стан нашого суспільства - і про тих , хто продає і про тих , хто купує. І змушує задуматися про стан суспільства в цілому: чи залишилося щось святе для народу , як він ставиться до того , що для нього святе ?

Якщо рукодільниця хоче створити святий образ , їй треба вчитися мистецтв іконописання, мистецтву вишивання образу. І в давнину рукодільниці вишивали їх , але - благоговійно , з молитвою , маючи професійні навички , які набуваються роками і десятиліттями. А не так: « Вишию я , мабуть , ікону , тому що мені так захотілося ».

Як правило , у результаті виходить щось смішне , лялькове , несправжнє : лялькові особи , з губками - бантиками і нафарбованими щічками зображення. Адже найчастіше їх створюють люди , які не знають , що таке ікона , які не прагнуть до її вивчення , до осягнення Святого Письма , які не знають , чим повинна бути ікона , котрі не відрізняють ікону від сувеніра і не розуміють , як саме створюється справжня ікона. 

Для дому - нічого страшного. 

Олександр Лавданскій , іконописець

Мене коробить , що зразки для вишивання ікон можна купити серед іншого , далекого від ікони , а часто навіть від просто благочестя. Тому що ікона - це святиня . Ну , якщо вже зовсім не вдається не продавати зразки , чому б не виставити їх зовсім окремо ?

А той факт , що ікону тиражують в якійсь іншій техніці і не дуже професійно - мене це не бентежить. Хрестиком , гладдю вишиває рукодільниця , як уміє - нічого в цьому поганого не бачу. Аби було мінімальне розуміння того , що це не просто зображення , а дотик до літургійного мистецтва.

Буває , що не вийшло у людини дізнатися краще , що таке ікона , глибше вникнути в традицію. Але Господь вітає стремління людини


Напевно , помилки тут можливі , але все залежить від конкретного випадку. Бувають шкідливі помилки, тобто неправильності з богословської точки зору. Наприклад , жодного разу не читавши Євангелія , людина починає зображувати Різдво Христове. Але треба сказати , що в молодості я і сам цим грішив . Вже потім я побачив , що допустив серйозні помилки.

А можуть бути речі не важливі , наприклад, що стосуються естетики : припустимо , солодкуватість в зображенні. Це , звичайно, погано , але не настільки серйозно, як перші варіанти.

А в цілому - не страшно , якщо рукодільниця вишиє , як може , ікону , повісить на стіну будинку . Інша справа , якщо вона принесе її до храму і який-небудь нерозуміючий батюшка виставить її для загального поклоніння ... Цього, зрозуміло , не варто робити.

Краще робити хороше , ніж забороняти погане

Олександр Соколов , іконописець 

Я люблю цитувати «Председателя Мао», який сказав , що хай цвітуть сто квітів .

Дурна чи ні самодіяльна вишита ікона - потрібно дивитися в кожному окремому випадку. Але виступати тільки проти, не потрібно.

У сучасному світі церковне мистецтво - « елітарне ». І тому воно перебуває ніби осторонь від «основного життя» ...

Але все одно , що в цьому такого , якщо яка-небудь дама місяць тому вишила краєвид , а ось сьогодні вирішила вишити ікону ?

Мене більше обурює не те , що якась тітка вишиває хрестиком , а те, що , наприклад , у Європи нове обличчя - бородата жінка. І що, я буду виступати проти бородатої жінки ? Відвернуся просто .

Особисто своє завдання я бачу в тому , щоб створювати щось якісне , сучасне, а не в тому, щоб боротися проти чогось . Як при вихованні дітей - ми не можемо відвадити їх від якихось поганих звичок або прищепити їм гарний смак , забороняючи пробувати всяку гидоту . Ми повинні давати їм щось хороше , після чого вони не захочуть вживати низькопробну масову продукцію . 

 

Джерело:
До списку новин