Мова йде про людей, які не мають іншого житла.
Президент України Петро Порошенко підписав закон №1076, який дозволить деяким українцям приватизувати кімнату в гуртожитку. Такі дані містяться на сайті Верховної Ради.
Громадяни та члени їх родин, одинокі громадяни, зможуть приватизувати кімнату у гуртожитку, якщо вони:
- не мають власного житла,
- не використали право на безоплатну приватизацію державного жилого фонду,
- вселені у гуртожиток і проживають там тривалий час.
При цьому не зможуть приватизувати кімнату у гуртожитку люди, які мешкають у гуртожитках тимчасового проживання - навчаються, перенавчаються, підвищують кваліфікацію або на деякий час поселилися у гуртожиток у зв’язку з роботою за контрактом.
Перепона на шляху до приватизації - проживання у гуртожитку без правових підстав.
Також у тексті закону прописано, що документ поширюється тільки на осіб, які мають або мали трудові відносини із підприємством чи організацією, яка надала право проживати у гуртожитку. Проте у ході обговорення документу у парламенті було прийнято з голосу поправку, озвучену представником президента у ВР Ірини Луценко, в якій вона розкритикувала дану норму, назвавши неконституційною, тож у фінальній версії тексту даної норми не має бути.
Даний закон розширює поняття “правові підстави проживання у гуртожитку”. Якщо раніше тільки спеціальний ордер розглядався, як єдина підстава для вселення до кімнати, то зараз вважається, що такий ордер є похідним документом та видається на підставі рішення про надання жилої площі.
Отже, згідно закону:
- - Користування кімнатою у гуртожитках на правових підставах підтверджує зазначений спеціальний ордер або договір найму кімнати, укладений на підставі спецордеру.
- - Проживання у гуртожитку на правових підставах підтверджує договір найму кімнати, якщо йдеться про відомчі гуртожитки державної та комунальної форми власності.
Якщо йдеться про гуртожитки колишніх державних і комунальних підприємств та організацій, що були включені до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі масової приватизації та корпоратизації:
- - до включення таких гуртожитків до статутних капіталів зазначених товариств та після передачі таких гуртожитків у комунальну власність - виключно договір найму кімнати, укладений на підставі спецордера,
- - після включення таких гуртожитків до статутних капіталів зазначених товариств до передачі таких гуртожитків у комунальну власність - договір найму кімнати на підставі спеціального ордера, або на підставі договору оренди житла (за умови, що мешканець гуртожитку або його сім’я були вселені у гуртожиток на підставі спеціального ордера та проживали у гуртожитку за договором найму жилого приміщення).
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила цей закон 5 квітня цього року. Спікер ВРУ Андрій Парубій підписав документ 18 квітня.