загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Теплого Олекси: День, коли треба зробити подарунок бідному, а працювати варто лише зранку

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

30 березня українці відзначають День святого Олексія або Теплого Олекси. Цей день означає остаточну перемогу весни над зимою. З ним пов’язано багато традицій та прикмет.

Олексія, чоловіка Божого, здавна вшановували на наших теренах. Українці завжди з християнською любов’ю приймали бідних подорожніх, нужденних і просто жебраків, яких так і називали – Божими людьми. Надзвичайно популярним було й ім’я Олексій. А ще, з Олекси вдруге починалася справжня весна – так-так, вважалося, що вперше «справжня» весна починається з 40 мучеників, вдруге – з Олекси, а вже втретє, незворотньо – на Благовіщення. Працювати на Олексу заборонялося, аби «не прогнівити весну». Виняток був лише для пасічників, які виносили цього дня вулики, замовляють бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, а потім моляться, щоб Бог послав гарне літо та багато меду. Кроплять їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: “Теплий Олекса випускає бджіл на весну”. Вшановували святого Олексу й українські рибалки, які щиро вірили, що «хто не почитає святого Олексія – чоловіка Божого, тому риба на руку не піде».

У минулі часи казали: "Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить", "Зверху пече – знизу тече". За народною уявою та й за кліматичними спостереження до дня Олексія приходить справжнє тепло, тому народ дав ще одну назву цьому дню - Теплого Олекси. Також говорили: "Олексій - з гір потоки", тому що у цей день зазвичай тала вода тече в річки з гір, і в деяких районах навіть можуть початися паводки. Весняне тепло все ближче, і з дня на день почнуться польові роботи.

Саме в цей час селяни діставали вози, виносили картоплю для пророщування, перевіряли вулики. Працювати намагалися тільки вранці, а до вечора збиралися за столом всією сім'єю, щоб проводити зиму. Часто ходили в гості до тещі. Прийнято було 30 березня пити медово-березовий узвар. Шанували березу, яка для селян була символом чистоти і світу. Також вважалося, що березові бруньки, зібрані в цей день, мають цілющу силу.

У цей час лелеки повертаються з вирію, тому люди всіма силами прагнуть їх затримати, оскільки гніздо цього птаха приносить будинку щастя. Діти кидали перед лелеками на землю червоний пояс або хустку, щоб вони далі не летіли, а кружляли над тим місцем, де пояс лежить, і вигукували: “Колесом, колесом – над червоним поясом!”. Цей звичай має назву – перев’язування дороги червоним поясом.

Цього дня жінки, дівчата й діти йшли закликати весну. Вони брали полотно, виходили в поле, вклонялися на всі боки і, повернувшись до сходу сонця, промовляли: “Ось тобі, весна-мати, нова обновка!” Потім розстеляли його, клали пиріг і йшли з надією, що льон і коноплі добре вродять.

Господині у передостанній день березня поспішали до водойм – щоб опустити у воду пряжу. Як полежить у день Олексія у воді, стає міцною.

Також жінки збирали талу воду, відстоювали її використовували в домашніх потребах.

Якщо ж у цей день дівчина зустріне лелеку – має впасти або присісти додолу. Тоді, за повір’ями, перед нею швидко стане суджений.

Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, то не забаряться старости. Вони шили й вишивали потай від матерів і, входячи в церкву, вручали біднякам дарунки. А ще напередодні Теплого Олекси йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Ту гілочку вдома освячували і у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.

Народні прикмети на 30 березня

Тепло на Олексія - рік буде врожайним

Якщо погода 30 березня прохолодна, то весна буде пізньою

Багато талої води - прикмета, що буде не тільки хороший сінокіс, а й багатий урожай

Не можна в сани в цей день сідати, оскільки бажання і мрії повз пройдуть, чи не збудуться

Маленькі струмочки течуть 30 березня - худобі не буде вистачати корму, і сінокіс цього року буде не дуже вдалим

Гуси летять високо - чекай снігопаду

Якщо пряжу в цей день покласти у відкриту водойму, то вона буде міцною і білою

На ліщині сережки з'явилися - значить, зимі кінець, можна садити мак, редиску, квіти

Якщо сплести 30 березня сітку і відправитися з нею на риболовлю, то весь рік риба добре ловиться буде

Після Олексія, за прикметами, можна ячмінь сіяти

Якщо Олексію 30 березня помолитися, то багато меду буде

На Олексія полювання буде вдалим.

 

Джерело:
До списку новин