загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Солідарність НЕпрацюючих: як влаштована українська пенсійна система?

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Життя і перспективи українських та європейських пенсіонерів – відрізняються, як небо і земля. Якщо літні німці можуть дозволити собі круїзи, то українці не завжди можуть навіть за опалення заплатити – розмір пенсійного забезпечення не дозволяє. Чому українські пенсіонери отримують мало і чи є можливість це змінити?

ОСОБИСТИЙ ВНЕСОК. Солідарна пенсійна система існує за рахунок відрахувань з офіційних зарплат. За найманих працівників ці відрахування роблять роботодавці, ФОП (Фізична особа-підприємець) і самозайняті громадяни платять за себе самостійно. Це так званий єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – єдиний соціальний внесок. Його ставка сьогодні становить 22% від розміру заробітної плати. Виходить, що чим вища офіційна зарплата і стаж роботи, тим більшою буде пенсія. І навпаки, адже внесок кожної людини персоніфікований – зафіксований за конкретним працівником в електронному реєстрі застрахованих осіб.

Теоретично, кожен сам в результаті платить собі пенсію. Але на практиці той, хто працює і робить відрахування зараз, платить пенсію нинішнім пенсіонерам, а сам буде отримувати гроші, які будуть відраховувати вже його працюючі сучасники.

У Мінсоцполітики називають фіксацію даних про внески в системі «персональними балами», які потім використовуються для визначення розміру пенсії. Такий механізм, кажуть у міністерстві, повністю захищає гроші від інфляції, оскільки кошти не зберігаються в «живому» вигляді.

ЯК РАХУЮТЬ? Для розрахунку розміру пенсії в Україні використовується формула, затверджена в 2017 році:

Розмір пенсії = Сз × ІКЗ × Кс

У цій формулі:

Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії;

ІКЗ – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;

Кс – коефіцієнт страхового стажу.

Ця формула показує, як актуалізуються дані про внески, які нинішні пенсіонери робили в абсолютно інших економічних умовах. Їх внески прив’язуються до нинішніх економічних показників – розміром середньої зарплати за останні 3 роки. Це означає, що розмір пенсії залежить не тільки від колишніх трудових заслуг, а й від ситуації на ринку праці сьогодні. Тому: чим вищий офіційний дохід у тих, хто працює зараз, тим вищою буде пенсія у людей, які готуються до виходу або виходять на пенсію.

ЯК ПЕРЕРАХОВУЄТЬСЯ? Уже в березні 2019 року розпочнеться автоматична індексація пенсійних виплат. Надалі вона буде відбуватися щорічно шляхом підсумовування 50% зростання інфляції і 50% зростання середніх зарплат за попередній рік. Це повинно компенсувати інфляцію і позбавить владу можливості маніпулювати пенсіями в ручному режимі (підвищувати перед виборами).

ТРЕБА МІНЯТИ. Відзначимо, що сьогодні солідарна пенсійна система в Україні отримує багато критики з боку соціологів та економістів.

По-перше, тому що замислювалася вона в ті часи, коли демографічна ситуація була абсолютно іншою і кожне нове покоління було більш численним і багатшим за попереднє.

По-друге, тому що вже в наші дні, коли існують більш ефективні та актуальні пенсійні механізми, солідарна система стала інструментом політичних маніпуляцій.

По-третє, нормальна робота такої системи неможлива в умовах, коли близько 50% економіки країни перебуває в тіні, адже основна стаття поповнення Пенсійного фонду – це внески працівників і роботодавців.

Старший економіст Case Україна Володимир Дубровський називає солідарну пенсійну систему «фінансовою пірамідою», а єдиний соціальний внесок – «податком на працю». На його думку, одним з оптимальних варіантів для України могла б стати відмова від цієї системи, скасування «пенсійної частини» ЄСВ і введення мінімальних державних допомог для пенсіонерів, які виплачуються безпосередньо з держбюджету. Таким чином, у роботодавців з’явиться можливість підвищити зарплату співробітникам та утримати їх від трудової міграції, а співробітники, своєю чергою, зможуть самостійно «відкладати на старість».

 

Джерело:
До списку новин