загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Масниця-2019: Історія, традиції та звичаї свята

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Масниця - стародавнє слов'янське свято, що символізує проводи зими і зустріч весни. Цього року вона починається 4 березня і триватиме до 10 березня включно.

Масниця - одне з найпопулярніших свят у народній культурі. У цей період навіть ті, хто дотримуються церковного календаря, з задоволенням печуть млинці на Масницю і піддаються масовим гулянням.

Насправді ж, Масниця - це остання підготовча седмиця Великого Посту. Тобто, дата святкування Масниці починається в останній тиждень перед Великим Постом, і закінчується Прощеною неділею.

Дата Масниці прораховується досить легко, хоч і є "плаваючою" датою. Достатньо відняти від дати Великодня 56 днів: 48 днів Великого посту і безпосередньо тиждень Масниці.

Масниця – це давнє слов'янське свято присвячене кінцю зими і весняному пробудженню природи. Свято прижилося і в православних українців.

Головною традицією на Масницю, яку активно дотримуються сучасні українці, є випічка млинців. Вони символізують сонце.

Крім того, випікають оладки, пироги, вареники, сирники, пампушки і тістечка. В останній день масляної на столі повинна бути яєчня.

Опудало роблять з соломи, наряджають в жіночий одяг, а потім спалюють. Подібний ритуал означав закінчення зими, адже нерідко Масниця збігалася з днем весняного рівнодення.

Також Масниця не обходиться народного гуляння, яке супроводжувалися низкою ритуальних дій. Так, в пошані було коло як символ сонця. На дерев'яне колесо вішалися різнокольорові стрічки і люди розгулювали з ним по селу. Вважалося, хто погано веселиться, того будуть переслідувати невдачі до наступного року.

Святкування Масниці теж неможливо без млинців. Зазвичай їх печуть з тіста з додаванням молока або кефіру, можливе формування млинчиків з різними начинками: сиром, овочами та грибами. Млинці, як традиція на Масляну, символізують сонце своєю круглою формою і золотистим кольором. Вважалося, що чим більше спекти млинців, тим більше сонця і тепла буде навесні і влітку.

Весь цей тиждень ділиться на два періоди: Вузька Масниця – понеділок, вівторок і середу і Широка Масниця – четвер, п'ятниця, субота і неділя. У перші три дні можна займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припиняються. При цьому кожен день Масниці має свою назву і призначення. У давнину дотримувалися всіх традицій, але сьогодні більшість з них вже забулися.

Понеділок, 4 березня – перший день Масниці – "зустріч". В цей день роблять крижані гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим голосніше сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай.

Вівторок, 5 березня – "загравання". У цей день заведено заводити веселі ігри і пригощати за організовані веселощі млинцями.

Середа, 6 березня – "ласунка". Всі господині цього дня готують різні смаколики у великих обсягах і прикрашають ними багатий стіл, але млинці, звичайно, залишаються на першому місці.

Четвер, 7 березня – "розгуляй". З цього дня Масниця розгортається у всю широчінь – гуляють з ранку до вечора, танцюють, співають пісні.

П'ятницю, 8 березня – "тещині вечірки". Величезна кількість звичаїв у цей день спрямована на прискорення весіль та сприяння молоді в знаходженні собі відповідної пари. Зяті з вечора особисто запрошують у гості своїх тещ – пригощають їх млинцями.

Субота, 9 березня – "посиденьки зовиці". В цей день молода невістка запрошує своїх рідних до себе.

Неділя, 10 березня – "Прощена неділя". В цей день заведено просити вибачення у всіх близьких і ображених за заподіяне зло, за якісь свої проступки. Це дуже світлий день перед початком Великого посту.

З 11 березня гуляння припиняються, оскільки чинності набирає Великий піст, який триватиме до 28 квітня – Великодня.

Заборони на Масницю

Як і під час інших свят, на Масницю є кілька заборон і обмежень, деякі з них суворі, інші - носять рекомендаційний характер:

1. Весь тиждень не можна їсти м'ясні продукти, краще віддати перевагу рибі і молоку.

2. Не можна злитися, лихословити і лаятися.

3. Не можна залишати бруд у будинку.

4. Раніше не рекомендувалося святковий тиждень проводити вдома, ігноруючи спільні гуляння.

Прикмети на Масницю

Якщо перед Масницею йде дощ, то восени слід чекати хорошого урожаю грибів, а якщо вдарить мороз, то літо буде прохолодним.

Неждані гості в будинку - до великого щастя і радості.

Якщо у господині млинці виходять акуратними і золотистими - сім'ю чекає успіх і благополуччя, а якщо підгорають і прилипають - чекати біди.

Чим більше млинців спече господиня, тим багатшим буде будинок у поточному році.

У ці дні потрібно з легкістю розлучатися зі старими речами, оскільки вони обов'язково повернуться обновками.

На Масницю діти мають свистіти в свистульки, тим самим закликаючи перелітних птахів додому.

 

Джерело:
До списку новин