загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Зростання безробіття: які вакансії залишилися в Україні під час карантину

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Український бізнес скаржиться на великі грошові втрати через зупинку роботи.

Через всеукраїнський карантин, правила якого посилили, у країні зростає безробіття. За різними підрахунками, в Україні з початку обмежень налічується вже "плюс" 700 тисяч незайнятих людей працездатного віку. Тим, кого скоротили через карантин, вже обіцяють житлові субсидії, розмір яких збільшать на 300 гривень. Але для цього потрібно отримати статус безробітного, а Центри зайнятості поки на паузі. Карантин – це не привід для звільнення. Про це невтомно нагадують українські юристи. А ось тривала зупинка виробництва – привід. Як в такій ситуації викручуються українські підприємці?

Ярослав Степанюк працює кухарем-піццайоло в київському ресторані. Тільки столики закладу тепер порожні, клієнтів не пускають через карантин. Кухня працює тільки на доставку, причому салатів і тістечок в меню більше немає – термічно необроблену їжу заборонено навіть доставляти. Тому в ресторані з 29 співробітників залишилося лише четверо. Каву тепер варить адміністратор.

Продажі загалом впали на 70%, шість ресторанів мережі закрилися у Києві та Одесі. Гендиректор Поліна Левицька ламає голову, як утримати персонал, адже, каже, попереду літо і туристи. До 24 квітня, коли мав би закінчитися карантин, резервів у підприємства вистачає. А ось на довший термін – невідомо.

"Вчора ми видали зарплату перших двох тижнів березня. Всім ресторанам – і в Одесі, і в Києві. Але 65% поки що. Були такі, кого ми умовили з персоналу ще частину забрати їжею ... Хороше м'ясо, риба. Лежало по 50 кілограм м'яса і ми його розділили між співробітниками. Був мішок картоплі – ділили картоплю", – розповідає Поліна.

Кожне п'яте будівництво в Україні теж завмерло. А третина малих підприємств закрита. За оцінками Торгово-промислової палати, чотири мільйони українців ризикують втратити роботу. Уряд обіцяє фінансову допомогу тим, кого звільнили. Але юристи все одно радять домовлятися з начальством полюбовно.

"Якщо роботодавець передбачає, що ця ситуація може тягнутися півроку або рік, він уже сьогодні може ухвалити рішення про скорочення штату. Попередити людину за два місяці, потім виплатити допомогу і звільнити", – говорить юрист Михайло Ілляшев.

Читайте такожРинок праці в умовах карантину: як знайти дистанційну роботу (інфографіка)

 

Напливу безробітних у столичних центрах зайнятості поки немає. Принаймні, "живого". Документи поки що приймають електронною поштою. І в березні їх почали надсилати вдвічі більше, ніж в лютому. І хоча в базі значиться 12 тисяч вакансій, працевлаштуватися зараз майже неможливе.

"До 18 березня ми могли включити механізм "підходящої роботи", працювали підприємства, деякі отримували направлення на роботу, працевлаштувалися ... Але вони не отримували тоді статут безробітного, оскільки працевлаштувалися. А зараз увімкнути режим "підходящої роботи" досить складно. І ті вакансії, які є у нас в базі, якщо дзвонити, то роботодавці кажуть: "Прийом припинений", – розповідає співробітниця Центру зайнятості Тетяна Говорун.

Втім, нещодавно велика поштова компанія оголосила набір двох тисяч кур'єрів. Потрібні також санітари, вантажники, касири.

"Фактично прийом на сьогодні здійснюють медичні установи, яким не вистачає молодшого персоналу. Продовжують і торгові мережі набір персоналу", – зазначає Говорун.

А в Боярці під Києвом привид безробіття відступив – 1 квітня Міністерство охорони здоров'я дозволило ринкам працювати. Продавці в масках, клієнтів пускають по одному. Але підприємниця Галина все одно щаслива – два тижні вона продавала товар через інтернет, та й то далеко не все – лише дитяче харчування і підгузники. А продавати одяг та іграшки заборонили. Київським базарам пощастило менше. Мер столиці Віталій Кличко визнав ситуацію складною і заборонив ринкам відкриватися. Але перед базаром на Борщагівці все одно черги – люди замовляють продукти по телефону і забирають вже зібрані пакети.

Проблеми виникли не тільки в Україні. У США, де люди теж масово втрачають роботу, шукають, як обійти карантин. Наприклад, місцеві стриптизерки організували службу доставки продуктів. Причому в чому танцювали, в тому і несуть людям їжу. Італійці на таке не наважилися. Емоційна мер міста Лучера закликає перукарів і представник інших професій не порушувати режим і не ходить по домівках клієнтів, розносячи заразу. Українські салони краси тим часом працюють по-різному – хтось наважується відправляти майстрів на будинок до клієнтів, а хтось принципово не збирається ризикувати здоров'ям працівників.

Пандемія розігнала і бюджетників. Причому тих, хто повинен бути на передовій. Інститут молекулярної біології розробив українську систему тестування коронавірусутапішов у неоплачувану відпустку. Правда, вчені говорять: гроші з'їв не карантин.

"50 осіб пішло у відпустку на тиждень за свій рахунок ... З карантином це не пов'язано зовсім. В принципі. Тому що це стандартна ситуація щороку для всієї Академії наук", – нарікає заступник директора інституту Сергій Дзядевич.

Втім, професори і лаборанти пробірок не залишили. Готові виробляти 20 тисяч тест-систем в тиждень. Їх відпустка закінчилася, а гроші Академія наук все-таки знайшла, хоч і на дрібну партію.

"Першу партію вже виробили і передали в житомирський центр і в київський центр громадського здоров'я. 600 штук", – говорить Дзядевич.

Рішень від влади чекає і бізнес. Кабмін підготував податкові канікули. Деякі банки відклали платежі по кредитах. Крім того, парламент скасував орендну плату за приміщення. Але підприємці стверджують: допомога не дуже їх рятує.

 

Джерело:
До списку новин