загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Смертельні борги: Як колектори доводять українців до самогубства

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

2006-2007 роки. Понад мільйон українців взяли кредити на житло у валюті за курсом 5,05 грн за долар. У 2008 році внаслідок економічної кризи долар здорожчав до 8 гривень, а згодом майже у півтора рази. Валютні позичальники опинилися у великій халепі.

Та якщо з банком ще можна було домовитись, то коли борг потрапляв до колекторів, шансів вже не було. Квартири викуповували за копійки, шахрайським шляхом переоформляли на своїх людей. І ця лавочка досі не прикрита, бо йдеться не про поодинокі випадки, а про системний шахрайський бізнес, який чомусь і досі процвітає. 

Вони не гребують жодними методами, аби вибити із вас гроші. Погрожують особисто Вам, або вашим родичам. Вони розклеюють непристойні оголошення про ваших дітей. Колектори можуть навіть розсилати брехливі повідомлення про смерть ваших родичів, щоб допомогли вам грошима.

Вони не бояться забруднитися. А якщо йдеться про великий борг –  приходять до вас додому. Вдираючись в помешкання, вирізають замки та ставлять свої, і силою виживають господарів.

Часом колектори навіть беруть заручників. Та почуваються при цьому абсолютно впевнено. Поліція не реагує.

У 2006-му Оксана з Олександром взяли 56 тисяч доларів кредиту, аби купити квартиру. Платили справно, доки в 2009-му банк не ліквідували.

"Жодних офіційних письмових повідомлень я не отримував. Як надалі сплачувати кредит", - говорить Олександр Арбузов, який купив квартиру за кредитні гроші.

Кажуть, єдине, що отримали, це папірець з вимогою сплатити 660 тисяч гривень, але не на їхню адресу, а до родичів з Чернігівської області.

Жертвою колекторів стала й Оксана Опришка. бсурдно просто - на А4 роздруковано, якась така колекторська компанія "Гарант". Без реквізитів, без телефонів, без нічого", - каже вона.

У грудні 2015-го з нерухомістю подружжя починаються дивні маніпуляції:

 помічаю, що в реєстрі змінився іпотекодержатель. Випадково помітив. Жодних повідомлень не отримав".

Опришки запобігливо поспішили до суду, аби з'ясувати, кому платити та що коїться з квартирою. Під час судового процесу почули: житла у них вже немає.

 серпні 2016-го року явився Микола Голуб і пафосно урочисто заявив моєму чоловіку, що ж ви судитесь, ми вашу квартиру продали ще 5 місяців тому", - говорить жінка.

Микола Голуб – представник колекторської компанії "Гарант". Вона придбала борг Опришків всього за 38 тисяч гривень в іншої колекторської компанії з російським корінням "Дельта М". А її власник  В'ячеслав Голуб розкошує в Омані, горах Андорри, на Філіппінах та в Португалії. Він родич того самого Миколи Голуба з компанії Гарант. Микола Голуб на конструктивну бесіду з нами не налаштований.

Оксана з Олександром ще вірять: Феміда таки покаже, хто в домі господар. Жертвою ділків із "Гаранта" стала і родина Лосєвих. У них відібрали аж дві квартири і дачу, які ті придбали в кредит.

Схема та сама. Банк ліквідували – куди платити за кредитами, не повідомили.

За рік родина з'ясувала, що доки вони судились і шукали, кому сплачувати  – майно переоформили на своїх. Власником трикімнатної квартири став колишній співвласник колекторської компанії "Гарант" - Олександр Овдійок. 16 листопада 2017-го року родину буквально викинули з квартири.

"Я була на роботі, і мені зателефонувала консьержка і сказала, що тут якісь люди, дуже багато людей, приїжджайте швидше", - згадує Лариса Лосєва.

Коли Лосєви повернулися додому, було запізно. В квартиру їх не пускали десятки молодиків:

и знаходились на поверсі до ранку наступного дня. Тобто 17-го числа. Ми вже були виснажені, бо ночували на поверсі, нам не було де ночуватиНам викинули десь о 4-й ранку чорні мішки з речами, з одягом, і все. Все інше залишилось у нашій квартирі".

Наразі в квартирі інші мешканці, і двері не відчиняють. Ще й комуналку не платять. У ще одній, вже однокімнатній квартирі Лосєвих та ж сама історія. Тепер там теж живуть незнайомці. Колишніх господарів не пускають.

Дачу Лосєвих викупив такий собі Павло Мевшин. Це ж прізвище засвітилось як іпотекодержатель, коли відбирали квартиру в художниці Віри Вайсберг у Києві. Тоді журналісти з’ясували, що Мевшин навіть працював на державній посаді в НАК "Надра України".

Вочевидь, Павло Мевшин у цій історії персонаж не випадковий. А його юридична компанія "Стратегія" є учасником низки судових справ за права на нерухомість чи земельні ділянки. Та знайти ані самого Мевшина, ані його фірму не вдалося. Офіс зареєстрований у звичайній столичній квартирі, де ніхто не відчиняє.

То ж зважаючи на кількість позовів, для пана Мевшина відсуджувати квартири - це постійна робота.

* * *

Тетяна Ващенко - в минулому колектор. Розповідає про методи, які застосовували, аби тиснути на боржників:

"Був "софт", коли просто дзвонили. Потім "хард", коли шукали з тобою зустрічі, намагалися поговорити, і був "лігал". Я керувала саме напрямком "лігал" – це коли стягують через суд".  

Тепер Тетяна сама захищає людей від рейдерів. "Я пішла з банальної причини – до мене звернувся керівник з проханням розробити схему виселення неповнолітніх", - каже вона.

Тетяна вчасно зрозуміла, що нині колекторство поза законом і радше перетворилося на бандитизм: "Колекторський бізнес заборонений. Його фактично де-юре не існує. Де-факто він є".

У рейдерів розв’язані руки, бо ніхто їх не карає.
"Роби все, що хочеш, порушуй все, що хочеш, а хтось каже, ви працюєте не за законом. Але порушуєте такі пункти. А вони кажуть – ііі…?" - пояснює Тетяна. В методах колектори не обмежують себе.

У Запоріжжі два роки тому поховали Артема Виноградова. Чоловік наклав на себе руки через пресинг колекторів.

20 лютого в Кременчуці смертельну дозу медичного препарату ввела собі медсестра. Також дістали колектори.

Жінка перед суїцидом написала записку: її життя перетворили на пекло через невиплачений кредит.

В Одесі в квітні 2019-го колектори побили пенсіонерку та виштовхали в самому спідньому з квартири її родину з 8-місячною дитиною.

Усі методи психологічного і фізичного тиску спрямовано на підсилення бажання боржників позбутись проблем.

На порозі нервового зриву нині і Надія Зінчук. У жінки четверо дітей, а чоловік - учасник АТО.

Понад рік колектори телефонують з погрозами не лише Надії, а і її рідним.

Замки квартири – заливають клеєм. Поліція не реагує.

У 2006-му Надія взяла 50 тисяч доларів кредиту, далі стрибок курсу валюти. 51 тисячу жінка вже віддала. Ще півтора мільйона гривень, за підрахунками банку, лишилась винна. кщо порахувати в гривнях, ми цю квартиру сплатили разів 5-6", - каже вона.

Як захиститися, коли вас разом з дітьми без жодного рішення суду викидають із власного житла, ми запитали у юриста.

У період кризи у схожу халепу з валютними кредитами потрапили десятки тисяч українців.

и платиш тіло кредиту в місяць, наприклад, 200, а відсотків 600. І ці всі гроші летять у небо", - розказує нам ще один ошуканий українець Роман Кабачій. Через захмарні відсотки Романа теж попросили з його квартири.

 якийсь момент без попередження людина вибила двері, а потім вияснилось, що ще й винесла речі", - каже він.

Речі боржників, які колектори викидають із житла, звалюються на спеціальних складах:

дреса, куди привезли, була в Ірпені. І ми пробили за адресою, що там є ФОП, який займається вивезенням сміття або пакуванням речей".

Роман заборгував 55 тисяч доларів, виплатив 73. Тіло кредиту наразі - це ще 30 тисяч доларів. Квартиру Романа викупили на торгах усього лише за 13 тисяч доларів!

Проблеми з кредитами через світову кризу була не лише в Україні. Та за кордоном людям, які заборгували через стрибок валюти, держава списала кредити. З такими пропозиціями виступали і в Україні. Аби зробити це, за підрахунками за 2015 рік потрібно було 94 мільярди 400 мільйонів гривень. Це різниця на курсах валют. Та проблему не вирішили – не вигідно. Значно вигідніше заробляти на проблемних кредитах.

Народний депутат Юлія Тимошенко розповіла, яка колекторська схема існує в Україні: "Колекторська фірма приходить, платить 10% суми заборгованості, забирає боржника. Банк закриває цей кредит. Потім з цього боржника, з друзів, з дітей, з батьків боржника забирають все, і потім колекторська фірма в тіні ділиться з банком тими прибутками, які вона отримала".

Проблему визнав і екс-прем'єр-міністр Олексій Гончарук:
"Наркотиками треба торгувати чи зброєю, щоб виплачувати таку іпотеку. Сьогодні це кабала".

а все не просто, бо заробляють на мертвих кредитах на самій верхівці.

"Власники колекторського бізнесу… вони в нас, скажемо так, сидять у Верховній Раді. У найбільших компаніях. Причому вони таким чином умудряються зі скликання в скликання перебиратися", - каже Тетяна Ващенко.

Боржники вважають, аби вирішити проблему, депутатам давно час проголосувати необхідні закони.

 нас вже розроблені закони, що, куди, або статті окремі, які потрібно винести на розгляд", - впевнена вона.

Люди пропонують дати позичальнику першочергове право викупити своє майно з торгів. А не дарувати його колекторам, як це відбувається зараз.

Пропонують і пільгові умови для позичальників соціально незахищених.

Уся проблема в тому, вважає юрист Михайло Стрельніков, що в Україні споживачі банківських послуг зовсім не захищені, ані вкладники, ані позичальники. На жаль, дізнаються вони про це лише тоді, коли у них  з'являються проблеми.

"У нас система захисту прав споживачівяка була 5 років назадвона повністю знищена попередньою владоюНинішня влада, на жаль, не хоче її відновити або не розуміє, про що йдеться. У Європі говорять, що споживач у нас другий щодо поваги після Христа. Тому що на ньому економіка тримається", - каже він.

 "Я ж не приходжу до аптеки і не перевіряю ті ж ліки на миш'як. Я розумію, що є якийсь орган, який гарантує, що я не вип'ю тут якусь отруту. Точно так і банківська система", - розповідає голова ГО "Фінансовий майдан" Юлія Сало.

Здавалося б, усе правильно, чому держава та інші платники податків мають віддавати чиїсь борги. Та біда в тому, що з валютними кредитами "попали" різні верстви населення: і пенсіонери, і фінансисти, і лікарі, і вчителі... Коли в 2004-му чиновники дозволили брати кредит у валюті, українці повірили. Отямитися не можуть досі. А влада замість того, аби виправити помилки, дає змогу аферистам ще й наживатися на чужій біді.

* * *

Але одна справа коли борг є, і його з тебе вибивають правдами й неправдами, а зовсім інша, коли ти нічого не позичав, однак з тебе таки вимагають гроші.

Подружжя Алевтина та Володимир Захаренки в житті кредитів не брали. Та їм все одно погрожують і вимагають з них невідомий борг у 155 тисяч гривень.

У чоловіка через стрес від натиску колекторів стався мікроінсульт. Листи щастя про борг приходять з 2017 року.

Захаренки звернулися до правоохоронців. Поліція лише через суд відкрила кримінальне провадження. А згодом закрила. Спливли терміни досудового розслідування.

Часом поліція допомагає у таких випадках. Та це радше виключення із правил. Ось на відео унікальні правоохоронці. Вони виштовхали зі столичної квартири колекторів, коли ті намагалися виселити господарів.

Захаренкам із правоохоронцями не пощастило. Відбиваються самі. Через погрози пенсіонерам довелося вимкнули домашній телефон. Тепер дзвонять на мобільний.

Погасити неіснуючий борг вимагає у пенсіонерів фірма "Кредит Капітал", до офісу котрої ми завітали, аби нам документально довели, що Захаренки і справді брали кредит.

У компанії нам невпевнено пообіцяли розібратись. Аби довести людину до відчаю, колектори користуються психологічними трюками.

они використовують дуже цікавий метод наближення. Близькості. Наприклад, вони можуть називати людину на ім'я. Не дозволяти собі на це повестись. Це не близька тобі людина. Тому що близька людина вона більше викликає емоцій. І більше і страху, і провини. І соціальної відповідальності", - пояснює таку поведінку колекторів психолог центру "Альтера" Вікторія Кметик.

Інший метод тиску – колектори намагаються маніпулювати вашими почуттями, тиснути на сумління: оже звертатися на ім'я і казати: "Ну як ти можеш так, ну невже тобі не соромно, ну подумай про моїх дітей, якщо ти мені не виплатиш гроші, то моїм дітям не буде що їсти".

Найкраще, якщо за вашою спиною, ясна річ, не висять захмарні борги, – ігнорувати вимагачів, радять експерти.

Руслан Болгов перевірив це на власному прикладі. Показує аудіорозмови з колекторами з мікрофінансової установи, які збивали з сина борг.

Доходило до принизливих образ родини. Руслан не піддавався. Це виводило колекторів із рівноваги. Чоловік намагався викликати колекторів на зустріч, та ті лише погрожували, але самі не з'являлися.

Колектори втрачають до об'єкта інтерес, якщо той не реагує на них, бо це означає, що потрібного їм результату не буде.

Та скільки б і кому не була б винна людина, будь-яка погроза фізичної розправи – злочин. Бувало телефонних колекторів розігрували, аби відчепились. Інший метод – сухо відповідати телефоном.

Часом колектори так допікають, що у людей здають нерви. Так, боржник із Києва рік тому жбурнув у колекторів гранату.

Особисті дані про будь-кого дізнатись легко. Заяв про випадковий або спланований витік особистої інформації достатньо.

 "Список і реєстр внутрішньо переміщених осіб, його верифікація фактично передана приватній конторі, яка займалася і займається колекторськими послугами, є факти щодо доведення до самогубства громадян, які через банківські кредити були під тиском цієї колекторської контори, і сьогодні вона верифікує увесь реєстр переселенців, має доступ до цієї бази даних", - повідомила громадська діячка Ольга Айвазовська

Єдине, чого бояться колектори, – публічності. Адже така робота — не найкраща репутація.

* * *

Нині колекторські послуги пропонують відкрито в інтернеті. І я вирішила, за легендою звісно, скористатися ними. Нібито я позичила подрузі 50 тисяч доларів на квартиру під розписку. А тепер хочу повернути борг, але у вигляді квартири.

Телефоную за номером в оголошенні. Колектори беруться за справу охоче і готові допомогти, навіть якщо вона не дуже чесна.

Експерти попереджають, яких кандидатів беруть на таку роботу. Фактично – бандитів. З тими, хто пройшов відбір на вакансію, починають "працювати".

Для успішного навчання кандидат має бути гнучким та не надто перейматися моральністю. Далі можна в бій. Вибивати двері та знущатись.

Ось моя перша співбесіда в поважному банку. Привітна дівчина, спеціаліст з підпору персоналу, каже, після Чорної п’ятниці люди понабирали кредитів у банку на два з половиною мільйони, тепер гроші не повертають, тому доводиться терміново розширяти штат. Прошу пояснити, як все працює, бо ж досвіду нема. 

Після низки тестів мені запропонували проходити навчання.
А це я на співбесіді в колекторській фірмі іншого дуже відомого банку. Тут кредити і продають, і вибивають.

Моїх документів керівництво не питає. Лише цікавиться, чи морально готова до проблемних боржників. Зарплата для початку невелика. Погоджуюсь. Запрошують на стажування.

Усі працівники сидять в одному приміщенні. Один офіс для тих, хто пропонує кредити, інший — тим, хто їх вибиває. В перший день стажування мені видають скрипти – тобто сценарії розмови.

Ті, хто продають і стягують борги, працюють за однаковою схемою. В сценаріях написані варіанти відповідей та стоп-слова.

Робота як у кол-центрі. У кожного оператора свій номер. На кожному комп'ютері встановлена програма, яка телефонує і надсилає смс одного і того змісту одразу багатьом людям. Колектори завжди витягують з вас емоції.

Коли правда на вашому боці – зберігайте спокій. Кожний оператор, який з вами розмовляє, бачить ваші особисті дані та коли, скільки і кому ви заборгували. Тобто недоброчесний працівник може легко використати ваші дані в особистих цілях.

Вибивати квартиру можуть навіть студенти, це не обов’язково бандити з кримінальним минулим. Ходять до боржників групами.

Після стажування мені запропонували продавати кредити, а не ходити по квартирах з вимогою повернути не своє. Вочевидь, зовнішність і манера спілкування в мене не підходять для роботи колектором.

А ось детектив Руслан Болгов на посаду хард-колектора підійшов:
"Я якось влаштовувався в службу безпеки одного банку з повернення боргів. Мені казали чітко: "Потрібно зробити такі-то справи. Чи ти готовий? Машини дряпати, двері…" Я кажу: "Хлопці, я не граю в ці ігри".

* * *

Ось колектори з пістолетами розтрощили стіну в одній із вінницьких квартир, аби вдертися до господарів.

А це вже Київ. За дверима заручниця Аліна Серебрякова. Просить не показувати її. Кума Аліни взяла кредит і не сплатила його.

"Через дружні відносини моя дружина виступила поручителем", – пояснює чоловік Аліни Михайло.

Михайло сам відчинив двері колекторам. Думав – прийшли сусіди. Чужинці вдерлися в квартиру, чоловіка не пустили. Тоді вони з дружиною опинилися по різні боки дверей. "Зайшло близько 5 чоловіків, які представилися представниками "Укрсоцбанку". І сказали, що квартира належить вже їм", - каже він.

З приїздом поліції підтягнувся і старший над колекторами. Заручницю відпускати не поспішали. Лише під тиском журналістів та активістів чоловік таки потрапив на власну житлову площу. Колектори пішли з квартири. Поліція теж.

З таким же натиском торік захопили елітний будинок у Козині Київської області. Цим загарбникам не важливо: багатий ти чи бідний. Вони виконують замовлення.

Колектори не тільки вдерлися в дім, а й пограбували господарів, винесли коштовності.

Власник будинку Сергій Банін був винен за кредитом 3 мільйони 600 тисяч гривень. Банк ліквідували, а невідомі почали вимагати аж 37 мільйонів гривень. Доки Сергій судився, звідки стільки, у колекторів, вочевидь, терпець урвався. Вдерлись до його житла без рішення суду.

Михайло Стрельніков свого часу брав участь у робочій групі, яка готувала законопроект про санкції для колекторів за незаконне виселення боржників.
"Я приходжу і дізнаюся, що законопроект змінився і внесений до Верховної Ради абсолютно в іншому контексті. Тобто вся відповідальність колекторів зникла. Натомість їх реєстрацію, діяльність цей закон узаконює", - каже юрист.

У грудні 2019-го Рада ухвалила у першому читанні законопроект № 2133 про захист боржників від протиправних дій колекторів.

Та в такому вигляді, як він є, документ нічого не змінить, упевнений юрист. Закон вимагає доопрацювання.

Під час оголошеного у зв’язку з коронавірусом карантину влада оголосила кредитні канікули. Позичальникам дозволили в цей час не нести гроші до фінустанов, а колекторам заборонили виселяти боржників.

Та пандемія, сподіваємося, мине, відтак, якщо закон не втрутиться, проблем у позичальників з колекторами може лише додатися.

Щоразу, як змінюється влада, позичальники та й вкладники ліквідованих банків сподіваються, що депутати й уряд якось врегулюють їхнє питання. Захистять їхні права. Так було і цього разу. Навіть писали листа президенту. Але чомусь і досі перемагають шахраї та рейдери. Та почуваються абсолютно безкарними.

Анастасія Левченко

Підписуйтесь на канал ВАПу у Telegram, на нашу сторінку у Facebook і дізнавайтесь новини першими.

Джерело:
До списку новин