загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

5 тис. грн "заднім числом" і відмова від стажу за догляд. Які виплати призначили 80-річним пенсіонерам

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Раніше за догляд за 80-річними можна було отримати компенсацію. Щоправда, вона була зовсім сміховинною - 4 грн 80 коп. Ставку робили на те, що за людьми похилого віку захочуть доглядати в обмін на стаж. Понад рік тому цю допомогу скасували через неспроможність виплати, і відтоді тим, хто доглядає за старими пенсіонерами, не світять автоматичні відрахування до майбутньої пенсії.

Наприкінці липня уряд ухвалив постанову, згідно з якою самотні пенсіонери старше 80 років отримають 685 грн щомісячної допомоги. Експертне співтовариство сприйняло це як новину про підвищення обсягу компенсації. Але в уряді кажуть, що це не стара компенсація, а нова, спеціально створена доплата. Її екс-прем'єр Олексій Гончарук обіцяв ще під час презентації бюджету на поточний рік.

Ба більше, пенсіонери можуть на старті отримати на руки навіть більш ніж 685 гривень. У постанові зазначено, що вона починає працювати "заднім числом", 1 січня 2020 року. Міністр соцполітики Марина Лазебна зазначила, що враховуватимуть період, який вже минув.

Пенсіонери звертаються щодо надання виплати до соцзабезу, проте їм поки відмовляють. У чому причина затримок і як тепер нараховуватимуть допомогу на догляд?

Виплата не для всіх

Уряд вніс зміни до Порядку нарахування допомоги по догляду, який раніше містив догляд по інвалідності або для малозабезпечених пенсіонерів. Згідно з рішенням уряду, самотнім 80-річним українцям будуть нараховувати 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

Це набагато більше, ніж для інших категорій. У порядку, до якого вносять зміни, людям з інвалідністю II групи виділяють лише 25% від прожиткового мінімуму, а для ІІІ групи - й зовсім тільки 15%. З чим пов'язаний такий розподіл, неясно. Адвокат Ростислав Кравець вважає, що суму взято "зі стелі" і вона абсолютно логічно не є обґрунтованою.

Можна припустити, що законодавці відштовхувалися від компенсації професійної діяльності по догляду. Якщо перерахувати виділену суму на 20 гривень на годину, грошей вистачить на те, щоб оплачувати 1 годину фахівця на день. Втім, чи вдасться знайти охочих працювати за такі гроші на практиці, окреме питання.

Крім того, ці виплати врахують у загальному сімейному доході, як це нещодавно зробили із субсидіями. Піднімаючи один показник у формулі виплат, законодавець скасовує інший. Тож якщо оформити цю доплату, виплату для малозабезпеченої сім'ї пенсіонери ризикують вже й не отримати. Як варіант, можна оформити замість нової виплати надбавку за догляд, яка вже є і не враховується в загальному доході. Але чи коштує 50 гривень на місяць паперова тяганина?

Нині ці 685 гривень підсумовуватимуть із 500 грн доплат пенсіонерам - їх до кінця карантину ніхто не скасовував. Тобто самотні пенсіонери отримуватимуть загалом щонайменше 2 897 гривень. Надбавка виходить непогана. Але з урахуванням того, що фактичний прожитковий мінімум в Україні становить понад 4 тисячі гривень, навіть цієї суми мало.

Окреме питання: чому виплата "світить" тільки 80-річним? Адже не можна сказати, що самотні 75-річні захищені краще. Ймовірно, це спроба уряду заощадити. Розраховувати на нову виплату зможе зовсім невелика кількість пенсіонерів, враховуючи, що середній вік життя українця - 72 роки. Екс-глава Офісу президента Андрій Богдан говорив, що 80-річних в Україні – всього півтора мільйона.

Керівник управління соціального страхування та пенсійного забезпечення Федерації профспілок Володимир Максимчук вважає, що виплачувати надбавки варто було виходячи не з віку пенсіонерів, а з їхнього стажу, оскільки 65-річний, який офіційно пропрацював 40 років, не зможе розраховувати на виплату, яку отримає менш працьовитий 80-річний з таким же стажем. За його словами, це буде провокувати соціальну несправедливість і невдоволення.

Крім того, що 80-річних в Україні небагато, а тих із них, хто підпадає під критерій самотності, ще менше. Для отримання допомоги потрібна купа паперів: заява, довідка про склад сім'ї, висновок лікарсько-консультативної комісії про проблеми зі здоров'ям. Отримати її висновок не так вже й легко. Це не тільки ризиковано з погляду корупції, але й просто фізично складно для літніх людей.

Втім, що гадати на кавовій гущі! У розрахунку кількості тих, хто відчує на собі позитивні зміни, можна піти і від зворотного. На нові надбавки уряд у 2020 році передбачив додаткові 806 млн грн. Виходить, щомісяця виплату зможуть отримувати максимум 97 800 осіб. Це менш ніж 1% (!) від усіх пенсіонерів України (їх, за даними на початок року, в країні 11,3 млн). Ось така" проривна " соцдопомога.

До побачення, родичі

До одиноких, згідно з нинішнім порядком виплат, віднесено громадян, які не мають працездатних родичів, зобов'язаних за законом їх утримувати. Раніше ж, коли встановлювали компенсацію по догляду за 80-річними, самотність визначали тим, що пенсіонер просто проживає сам.

Виходить повний розворот від ідей екс-міністра соцполітики Андрія Реви, який вважав, що допомогу по догляду за літньою людиною повинні надавати родичі, і пропонував платити за роботу їм, а не соцпрацівникам. Щоправда, грошова виплата була настільки мізерною, що ці виплати оформляли переважно саме заради стажу, щоб можна було розраховувати на пенсію.

Тепер же працездатні дітичоловіки, брати і сестри, які готові піти з роботи, щоб доглядати своїх батьків, не отримають ані грошей, ані стажу. Для них, починаючи з 2019 року, нічого не змінюється. Родичі можуть хіба що розраховувати на соцпрацівника, якщо нададуть об'єктивні причини, за якими не можуть доглядати своїх батьків. А якщо причини здадуться соцслужбі не надто вагомими, не буде й цього.

Почасти у скасуванні норми зі стажем є резон, позаяк деякі заповзятливі українці оформляли спеціально заради стажу і, фактично не надаючи послуг, працювали "в тіні". Та й рівень догляду з боку родича все одно гірше, ніж з боку соцпрацівника. Наприклад, людина, яка доглядає свою нерухому матір, може зірвати спину. А фахівець знає, що є ковзучі простирадла для переміщення хворих, які можна купити або взяти напрокат. Медсестри знають, як правильно саджати, повертати літніх людей, щоб не травмувати їх, запобігти появі пролежнів, безпечно годувати (якщо потрібно, то через спеціальний зонд), як надати допомогу з гігієнічними процедурами, щоб людина зберегла гідність навіть у такій ситуації.

 

Але, скоріш за все, уряд пішов від цієї практики не тільки з міркувань справедливості, а й тому, що це вкрай вигідно. Щорічно збільшується вимога щодо кількості відпрацьованих років для виходу на пенсію (нині потрібно 27 років, а наприкінці реформи знадобиться 35). Що далі, то більше українцям бракуватиме стажу для виплати. Додаткової опції у вигляді догляду за престарілим не буде, а купувати місяць стажу за 2 тис. гривень - занадто дорого. Значить, більше людей буде отримувати найменшу з можливих видів допомоги - мінімальну пенсію.

Ніякі переваги від догляду за пенсіонерами не отримають і сторонні українці. Вони взагалі не подаватимуть документів для такої допомоги. У порядку нарахування доплат йдеться тільки про дані про самого пенсіонера.

Втім, є надія на те, що хоча би самі пенсіонери відкусять шматок пирога якнайбільше. У постанові йдеться про те, що правила набирають чинності "заднім" числом - з 1 січня. Чи означає це, що вони отримають 4 800 гривень за всі минулі 7 місяців?

5 тис. грн "заднім числом"

Однозначної відповіді на це питання поки немає. Економічний експерт Олег Пендзин каже, що норма набирає чинності з моменту підписання закону, тож на додаткові суми розраховувати не варто.

 

А ось адвокат Ростислав Кравець зазначає: перерахунок буде, раз це зазначено в постанові. Судячи із заяв Мінсоцполітики, Кравець має рацію. Але навряд чи нарахування будуть одномоментними. Тут все залежить від уряду і від того, чи знайдуться гроші в бюджеті.

Секвестр неабияк порізав соціальні виплати. Майже місяць тому Кабміну вже довелося збільшити бюджет Пенсійного фонду через коронавірусний секвестр майже на 33 млрд грн через різні доплати. Згідно з українським Бюджетним кодексом, всі нормативні акти і закони, які передбачають виплату різних надбавок, допомог, коригуються з нормами, закладеними в держбюджеті на рік. Ситуація та сама, що і з виплатами для чорнобильців, УБДівців. Пендзин уточнює, що виплату, якщо є бажання, можна взагалі скасувати.

"Це була, як ми пам'ятаємо, ініціатива президента. І це далеко не всі "проривні" соціальні норми, які на нас чекають. Зеленський хоче, щоб наступного року надбавки отримали пенсіонери "75+". Лазебна також багато говорила про індексацію пенсій, яка у 2021 році відбудеться не в травні, а в березні, як годиться. А ще планують підняти мінімальну пенсію відповідно до мінімальної зарплати, пропорційно. Проблема в тому, що у нас високий дефіцит Пенсійного фонду. В усіх своїх виступах міністр соцполітики каже, що виплати буде впроваджено, якщо це підтримає Мінфін. Мовляв, ми якраз хочемо, але злі дядьки з міністерства можуть вставити нам палиці в колеса", - говорить Пендзин.

Додаткові права для Кабміну вирішувати, нараховувати чи ні таку допомогу, дав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (законопроект № 2494). Сам по собі, незважаючи на благі цілі, він був спірний і друге читання пройшов тільки з другого разу.

З іншого боку, влада вже заощадила на виплатах пенсій близько 60 млрд гривень, коли перенесли індексацію з березня на травень. Навіть якщо пенсіонерам виплатять всі 8 220 млрд гривень за рік, все одно економія буде суттєвою. До слова, чиновники за цікавим збігом заявили про надбавку для 80-річних саме тоді, коли перенесли індексацію - можливо, в спробі згладити негативний шлейф. 

"Новою виплатою влада нібито хоче крити ті позбавлення, які були до того. Але на практиці це лише кілька відсотків від тих сум, які було зекономлено раніше", - погоджується Ростислав Кравець.

Як можна буде розпорядитися грошима

Ростислав Кравець стверджує, що допомогу можна буде витратити на свій розсуд. Тут все як із монетизацією проїзду і послуг ЖКГ, коли людина отримує відшкодування за пільгу, якою не користується. Але судячи з того, як наразі виписано порядок із надання допомоги на догляд, якщо ви вибираєте гроші, розраховувати на безкоштовного соцпрацівника від держави не зможете. Виходить, берете або грошима, або послугами.

За уточненням цього та інших аспектів ми звернулися до соцзабези по всій Україні. Дзвінки до управління захисту праці по всій країні закінчуються тим, що тільки в місті Дубно знають про нововведення від Кабміну. Хоча ми почекали тиждень після ухвалення постанови, щоб представники управління ознайомилися з нормою. Фахівці кажуть: детально проконсультувати не можуть, позаяк чекають ухвалення спеціального порядку призначення і виплати соцдопомоги. Однак чекати, мабуть, доведеться довго, адже йдеться про зміни в порядку, який вже є.

 

Враховуючи реалії українського суспільства, скоріш за все, пенсіонери відмовлятимуться від послуг і спробують самостійно виконати всю хатню роботу, щоб дозволити собі придбати їжу або ліки. Припустити, що на ці гроші вони будуть наймати доглядальниць, складно: для цього виплата по догляду повинна бути хоча би вдесятеро більше. Напевно, не варто уточнювати, що нарахування такого "додаткового приємного бонусу" може бути небезпечним. Адже недарма виплата називається "на догляд" ("уход рос. - прим. ред.).

Країни з високим рівнем життя, такі як Швеція або Норвегія, застосовують зовсім інший підхід. Гроші насамперед ідуть на соціальні послуги. Але українському уряду простіше відзвітувати про надбавку пенсіонерам, ніж вирішувати складну проблему з нестачею соцпрацівників в УкраїніУ кожній другій територіальній громаді немає жодного фахівця.

"Планувалося, що буде створено 8 тисяч вакансій соцпрацівників. Але протягом останньої доби перед слуханням відповідного закону в ньому несподівано з'явилося безліч явно лобістських норм (з погляду економії на соцвиплатах, наприклад, про внесення змін до складу сім'ї). І нардепи, звісно, 17 липня проголосували проти. Тому в найближчі два місяці кількість соцпрацівників не виросте. Хіба що це питання розглядатимуть на наступній сесії ВР", - каже голова громадської організації "Служба захисту дітей" та консультант у Верховній Раді Людмила Волинець.

Фактично такою виплатою намагаються реалізувати право українців на догляд, який вони просто не можуть отримати через брак кадрів. Але чому би одразу не збільшити оплату праці соцпрацівників, які отримують всього близько 6 тис. гривень на місяць? Відповідь знову зведено до піару.

Скоріш за все, літні люди почнуть дедалі частіше погоджуватися на ДОГОВІР ПО ДОГЛЯДУ з правом успадкування житла. Такі договори можна порівняти з іпотекою, за якою інвестор вкладає кошти (а в цьому випадку - свій час і сили на пенсіонера) в майбутнє житло. Звісно, це ризикований захід, адже при підписанні документа літню людину можуть обдурити, а умови довічного утримання можуть бути не найкращими.

За оцінками експертів, до 2050 року у світі більш ніж утричі збільшиться кількість людей старше 80 років. А населення України старіє навіть швидше, ніж в інших країнах. Якщо й далі компенсувати послуги по догляду надбавками в 25 доларів для обраних, незабаром вона вирішиться сама собою. Українці просто не доживатимуть до "золотого віку".

Анна Пєшкова

Джерело:
До списку новин