загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Зеленський пообіцяв, але не виконав: чого чекати українцям від нового прожиткового мінімуму

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Українців у 2021-му чекає незначне підвищення прожиткового мінімуму. І хоч "Слуги народу" вже другий рік обіцяють різко підняти цей показник хоча б до рівня фактичної вартості життя, у бюджет на наступний рік знову заклали мізерне зростання.

Як нові цифри вплинуть на українців?

Як мали підвищити прожитковий мінімум

В Україні вже зараз реальний розмір прожиткового мінімуму в кілька разів вищий за фактичний. Згідно з даними Мінсоцполітики, середній прожитковий мінімум – 4466 грн, для дітей до 6 років – 3620 грн, для дітей від 6 до 18 років – 4435 грн, для працездатних осіб – 4068 грн, для осіб, які втратили працездатність, – 3267 гривень.

Ще під час свого пресмарафону президент Володимир Зеленський обіцяв, що прожитковий мінімум різко підвищать у 2020-му. Однак це не відбулося ні цього року і не відбудеться наступного.

"Він має стати реальним. Не пам'ятаю, на яку кінцеву цифру вийде уряд, але реальний прожитковий мінімум приблизно 4200-4300 гривень ($173,3) за сьогоднішнім курсом", – зазначив Зеленський.

Яким буде прожитковий мінімум із грудня 2020-го:

•   для дітей до 6 років – 1921 грн;

•   для дітей 6-18 років – 2395 грн;

•   для працездатних осіб – 2270 грн;

•   для осіб, які втратили працездатність – 1769 грн;

•   у загальному – 2189 грн.

Яким буде прожитковий мінімум із липня 2021-го:

•   для дітей до 6 років – 2013 грн;

•   для дітей 6-18 років – 2510 грн;

•   для працездатних осіб – 2379 грн;

•   для осіб, які втратили працездатність – 1854 грн;

•   у загальному – 2294 грн.

Яким буде прожитковий мінімум із грудня 2021-го:

•   для дітей до 6 років – 2100;

•   для дітей 6-18 років – 2618 грн;

•   для працездатних осіб – 2481 грн;

•   для осіб, які втратили працездатність – 1934 грн;

•   у загальному – 2393 грн.

При цьому мінімальна пенсія в Україні прив'язана до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У грудні вона становитиме 1769 грн, у липні – 1854 грн, а в грудні 2021-го – 1934 грн.

Юрист Олександр Плахотник додає: Кабінет міністрів розробляв варіанти підвищення прожиткового мінімуму і навіть презентував відповідний законопроєкт, проте в результаті міняти підхід не стали.

"Йшлося про реформу прожиткового мінімуму, що від нього відв'яжуть більшість виплат. Але в результаті ми зараз бачимо, що в бюджет заклали незначне підвищення. Я б сказав, що таке зростання більшість груп населення на собі не відчує", – розповідає Плахотник.

Як можуть перерахувати прожитковий мінімум у майбутньому

В Україні кілька десятків нардепів від "Слуги народу" на чолі з головою профільного комітету Галиною Третьяковою зареєстрували законопроєкт №3515, який приведе до кардинального підвищення прожиткового мінімуму.

Зараз розмір прожиткового мінімуму залежить від рівня цін у країні. Він розраховується як вартість певного набору товарів і послуг (і то із запізненням). Нардепи від "Слуги народу" пропонують прив'язати цей показник до середньої зарплати.

Наприклад, за останніми даними Держстату, зараз середня зарплата в Україні становить 11,5 тис. грн. Одразу після ухвалення документа прожитковий мінімум має бути не менш ніж 40% середньої зарплати, а потім щорічно рости на 1 відсотковий пункт, поки не досягне 50% зарплати.

Отже, офіційний прожитковий мінімум нині становить 2118 грн, а згідно з пропозицією "Слуги народу" має бути не менш ніж 4,6 тис. грн (40% мінімалки). З іншого боку, мінімальну зарплату, соціальні виплати й оклади на підприємствах від прожиткового мінімуму відв'яжуть.

Оклад встановлюватиметься раз на рік за пропозицією Мінфіну – там мають розрахувати, на який вистачить грошей. А найцікавіше, що для приватних підприємств діятиме правило: оклад не може бути меншим за 50% встановленого нормативу.

Головна проблема документа – ризик масштабної тінізації доходів, упевнений фінансовий аналітик Володимир Мазуренко. Річ у тому, що неоподатковуваний мінімум (ту частину доходу, за яку непотрібно платити прибутковий податок) хочуть збільшити до рівня прожиткового мінімуму, тоді як сам ПМ мають намір підняти до рівня приблизно мінімальної зарплати.

"Я б сказав, що є певні питання до самої ідеї законопроєкту. Зараз сенс такий: люди мають платити якомога менше податків, тоді бізнес розправить плечі. Але тут є багато "але". Потрібно розуміти, що в нашій ситуації, коли й так до половини роботодавців працюють у тіні, таке рішення може призвести до повної тінізації", – розповідає Мазуренко.

Ціни виростуть на 8,7%

Вперше за кілька років в Україні значно зростуть ціни. Якщо раніше Національний банк наближався до інфляції в 5%, то наступного року "відпустить" її до майже 9%. З одного боку таке зростання цін дозволить поліпшити показники ВВП, а з іншого, вдарить по доходах найменш забезпечених українців.

Як відзначає аналітик Володимир Мазуренко, насамперед така ситуація торкнеться українців, які мають найнижчі доходи.

"Якщо подивитися на структуру споживання, то ми побачимо, що насамперед інфляція впливає на споживання найменш оплачуваних. Я б сказав, що варто найперше про них і говорити", – розповідає Мазуренко.

Проєкт бюджету нині перебуває на розгляді профільного комітету, і вже найближчими днями за нього буде проголосовано в першому читанні. Незважаючи на всі обіцянки "слуг народу", щонайменше одну обіцянку в документі порушили – підвищувати прожитковий мінімум ні в Кабміні, ні в Раді не планують.

Олександр Литвин

Підписуйтесь на канал ВАПу у Telegram, на нашу сторінку у Facebook і дізнавайтесь новини першими.

Джерело:
До списку новин