загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Всеукраїнське опитування Зеленського: в ОПУ підтвердили усі 5 питань

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Президент України Володимир Зеленський ініціював проведення всеукраїнського опитування під час місцевих виборів. Президент щоденно озвучував по одному питанню, щоб дати час на роздуми, але їх злили в мережу. Згодом в ОПУ підтвердили, що ці питання справжні.

5 запитань опитування:

1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?

2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?

3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?

4. Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих?

5. Чи підтримуєте ви право України на використання безпекових гарантій визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності?

Сам Володимир Зеленський встиг озвучити лише перші два питання. Згодом фото бланку почало "гуляти" соціальними мережами. Його достовірність підтвердив заступник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк.

На усі ці питання будуть лише два варіанти відповіді – "так" або "ні".

всеукраїнське опитування Зеленського, бланк
Бланк з питаннями всеукраїнського опитування / Фото з соціальних мереж

Яка юридична сила такого опитування?

І в Офісі Президента України, і у Верховній Раді пояснювали, що практично жодної. Результати опитування не можна вважати ні референдумом, ні навіть соціологічним опитуванням.
 
Крім того, таке опитування не можна проводити на виборчих дільницях. Тож опитування проводитимуть волонтери поряд з дільницями.

До слова, додаткових грошей на його проведення з державного бюджету не виділяли.

Позиція громадянського руху ЧЕСНО

Аналітик з партійних фінансів Ігор Фещенко зазначив, що таке опитування, з точки зору закону, "є вкрай сумнівним". Він наголосив, що подібні всеукраїнські опитування, по-перше, не організовуються в такі стислі терміни, а, по-друге, не оголошуються фактично за півтора тижня до виборів. Експерт також зазначив, що в умовах пандемії проведення такого соцопитування може погіршити епідемситуацію в країні.

"Очевидно, що самі вибори вже є ризиком, оскільки відповідальний громадянин, який намагається уникати соціальних контактів, але захоче піти проголосувати, і піде голосувати, крім того, що він буде взаємодіяти з членами комісії, йому доведеться взаємодіяти з представниками опитувального штабу. І така взаємодія буде навіть в тому випадку, якщо ти відмовляєшся його проходити", - додав він.

За словами Фещенка, сумнівів у тому, що це є агітація, дуже мало, оскільки опитування оголосили три дні тому досить раптово.

"Всі ці питання доволі серйозні, щоб по кожному з них вести інформаційну кампанію з усіма "за" та "проти". Також у цьому зверненні президент фактично повторив обидва гасла партії "Слуга народу": "Україна - це ти" та "Буде так, як вирішиш ти". Це ті гасла, які наразі є на рекламних матеріалах політсили. Згідно з Виборчим кодексом, самі ці гасла вже є виборчою агітацією", - зазначив експерт.

Він додав, що немає жодних сумнівів, що президент включений у виборчу кампанію партії, оскільки деякі кандидати заявляли, що отримали запрошення балотуватися від Зеленського, і наголосив, що наявність всеукраїнського опитування та формулювання питань у ньому може певною мірою підвищити явку на вибори. Експерт також зазначив, що це опитування, на його думку, має одразу кілька цілей.

"Перше - це підвищення рейтингу "Слуги народу" напередодні виборів. А друга ціль, я думаю, з урахуванням самих питань, принаймні чотирьох з них, то це ті рішення які президент хоче провести в парламент, і якщо люди їх підтримають, то він матиме певний аргумент", - зазначив Фещенко.

Натомість експерт зазначив, що "останнє питання вибивається по логіці з інших".

"Оскільки по перших чотирьох питаннях в залежності від того, якою буде відповідь, або якщо не буде жодної відповіді, можна вчиняти якісь дії. Легалізувати канабіс можна, і так далі. Але це п'яте питання по Будапештському меморандуму, як би люди не відповіли і як би вони не ставилися до цього історичного документа, немає ніяких інструментів і важелів застосувати цей інструмент. Воно вибивається з логіки, тому що якою б не була відповідь, результату не буде", - зазначив він.

Позиція Комітету виборців України

Генеральний директор КВУ Олексій Кошель у коментарі розповів, що проведення такого опитування, ініційованого Володимиром Зеленським, жодним чином не є порушенням чинного законодавства. Він розповів, що "у день виборів цілком легально і законно можна проводити опитування виборців на виході з виборчих дільниць", так само як і інші передвиборчі акції.

"Але за своєю суттю, виходячи зі змісту питань, це опитування є політичною технологією. Я маю на увазі, що в цьому опитуванні є позиція щодо легалізації марихуани, тобто легких наркотиків, у медичних цілях", - зазначив голова КВУ.

Він нагадав, що за даними Національного екзит-полу за підсумками парламентських виборів 2019 року, у середовищі виборців партії "Слуга народу" переважала саме найменша вікова група: виборці від 18 до 29 років віддали 59% голосів за цю політичну силу.

"Тому, цілком очевидно, що питання про легалізацію легких наркотиків розраховане саме на молодого виборця. Таким чином його простіше втягнути в процес опитування і паралельно автоматично проголосувати на виборчій дільниці за політичну силу, прихильником якої був раніше молодий виборець", - пояснив експерт.

Кошель наголосив, що попри те, що жодні результати соціологічних опитувань не можуть бути використані у правовому полі, віцеспікер Верховної ради Руслан Стефанчук вже заявив, що результати цього опитування будуть враховані при розробці проєктів державних рішень.

"Це надзвичайно велика небезпека, оскільки на відміну від соцопитувань, які дають результати з похибкою до півтора або двох відсотків, тут ми не можемо говорити жодним чином про репрезентативність. Тобто потрібно враховувати й пікові моменти явки, і стать, і різні регіони тощо", - наголосив він.

Голова КВУ зазначив, що в середньому один пункт для проведення так званого опитування може охоплювати близько однієї тисячі виборців. Він підрахував, що таким чином має бути близько 15-20 тисяч людей, які повинні працювати в день виборів і опитувати громадян на вулицях своїх міст і сіл.

"На мою думку проводити масові заходи в умовах карантину це просто безумство. Словом "безумство" я фактично дублюю слова представників влади, які такими чином характеризували концерти та масові акції, які проводили в умовах пандемії. Складається враження, що влада не чує і не розуміє один одного, тобто перед тим як анонсувати захід, в якому може взяти, за словами його організатора, до 5 мільйонів осіб - влада мала б принаймні проконсультуватись з Міністерством охорони здоров'я", - зазначив він.

Позиція ЦВК

Голова ЦВК Олег Діденко зазначив, що вибори відбудуться відповідно до вимог Виборчого кодексу, і жодних дій щодо організації опитування громадської думки Центральна виборча комісія не здійснює.

"Вбачається, що ініціатива Президента буде організовуватись не відповідно до виборчого законодавства", - додав він.

Утім, у парламенті залишається зареєстрованим законопроєкт № 4043 "Про внесення змін до закону України "Про Центральну виборчу комісію" щодо опитувань громадської думки". У разі його ухвалення, ЦВК може бути уповноважена проводити опитування громадської думки у разі прийняття урядом рішення про проведення такого опитування.

Позиція громадянської мережі ОПОРА

Як зазначили в організації, "президент, відповідно до закону, не вправі оголосити або ініціювати проведення опитування суспільства у такий спосіб". 

"Разом з цим, за відсутності будь-якого правового регулювання порядку оголошення (ініціювання) главою держави та проведення такого опитування як на конституційному, так і законодавчому рівні, такі дії президента можуть свідчити про можливий вихід за межі визначених Конституцією повноважень", - додали в ОПОРі.

У громадянській організації зазначили, що наразі залишаються невідомими питання про форму з'ясування громадської думки, хто саме буде займатися опитуванням громадян, оскільки члени виборчих комісій не мають права проводити такі соцопитування, а також про цільову аудиторію, оскільки не всі українці є виборцями.

"З урахуванням того, що Президентом не було озвучено, де саме в межах виборчої дільниці має відбутися таке опитування, пізніше з різних джерел публічно було уточнено, що опитування не проходитиме в приміщенні для голосування, а ЦВК - не буде його організовувати.

В організації наголосили, що проведення такого опитування безпосередньо у приміщенні виборчих ділянок може перешкоджати законному ходу голосування. Також ОПОРА зазначає, що умовах пандемії проведення в день голосування масового заходу у формі опитування може створити додаткове навантаження на епідеміологічну ситуацію в країні.

Підписуйтесь на канал ВАПу у Telegram, на нашу сторінку у Facebook і дізнавайтесь новини першими.

Джерело:
До списку новин