
У Щиборівській територіальній громаді, що на Хмельниччині, свого часу селяни утримували чимало худоби. Але їх не влаштовувала низька заготівельна ціна на молоко.
Після створення тергромади випала нагода взяти участь і перемогти у конкурсі на грантові проєкти від Євросоюзу за умови співфінансування з місцевого бюджету.
Порадившись із односельцями, вирішили за грантові та власні кошти на трохи більше мільйон гривень створити сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Радодар» з переробки молока.
Селяни на Хмельниччині варять італійський сир. Як пише ХМ-ІНСАЙД, закупили необхідне обладнання, облаштували невеличке виробництво за всіма міжнародними стандартами, пройшли сертифіковане навчання.
Почали приймати сировину в місцевого населення і варити два види сиру — бринзу та рикоту, а виручку ділити між членами кооперативу. «Рикота — це такий традиційний італійський сироватний сир. Але нашій рикоті, повірте, позаздрили б самі італійці. Бо ж продукція — 100 % натуральна, екологічно чиста, без ГМО та домішок, виготовлена з душею. Її із задоволенням споживають діти. Зараз працюємо над розширенням ринку збуту», — ділиться думками керівниця кооперативу Галина Болюх.
Тепер молока здають, на жаль, мало, корови тримати невигідно. Та це не єдина проблема сироварні. Бюрократичні перепони ставить дороговартісний лабораторний аналіз продукції, а без висновку на відповідність якості такі продукти не реалізувати. Для маленьких сільгоспкооперативів і великих підприємств витрати на ці дослідження однакові.
Але держава поки не врахувала різницю в їх доходах. От і міркують в Щиборівській тергромаді, як розвивати і розширювати виробництво. Взяли участь та перемогли у конкурсному відборі проєктів «Громада дружня до бізнесу».
Тепер готуються до наступного етапу залучення грантових коштів на новітні технології. Нагадаємо, мешканка Ізяславщини займається сироварінням та козівництвом.