загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

День національного Сілезького повстання: історія нового державного свята в Польщі

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

В понеділок, 20 червня, в Польщі будуть вперше відзначати День Сілезького повстання. Нове державне свято ухвалив президент Польщі Анджей Дуда, підписавши законопроєкт. Зазначимо, цей день – не вихідний.

Причини повстань у Польщі

Три Сілезькі повстання (Powstania śląskie) відбулись впродовж 1919-1921 років. Повстанці боролись проти панування Німецької держави на території Сілезії. Регіон Верхня Сілезія в ті часи був багатим на корисні копалини, мінеральні ресурси. Тут на початку ХХ сторіччя знаходилися підприємства важкої промисловості, шахти, металургійні та сталеливарні заводи. 57% населення регіону було польськомовне: працівники шахт, підприємств та селяни.

Після Першої світової війни (1914-1918 роки) польськомовна громада боролась проти етнічної несправедливості та жорстокості з боку німців. Як відбувались повстання Перше повстання сталося у 1919 році. Тоді німецькі прикордонники вбили десять сілезьких мирних жителів на шахті Мисловіце. Така подія призвела до багатотисячних страйків поляків на шахтах Сілезії та згодом переросла в повстання.

Друге повстання відбулося у 1920 році, коли у Верхній Сілезії перебувала Союзницька плебісцитарна комісія зі складу військ Французької республіки, Великої Британії та Королівства Італія. У серпні одна німецька газета надрукувала хибне повідомлення про падіння Варшави перед Червоною Армією. У відповідь на це пронімецькі активісти організували марш та потім почали грабувати польські крамниці. Так 19 серпня розпочалось Друге Сілезьке повстання. Полякам швидко вдалось взяти у свої руки владу в багатьох містах регіону.

Третє Сілезьке повстання відбулося в 1921 році й стало найбільшим та найдовшим з усіх трьох. Воно розпочалося 2 (або 3) травня 1921 року з того, що повстанці знищили німецькі залізничні мости. Тим самим поляки хотіли зменшити кількість німецьких підрозділів в регіоні. Битва біля гори Святої Анни стала найбільшим бойовим зіткненням під час Сілезьких повстань й тривала з 21 по 26 травня 1921 року.

Польські повстанці намагались захопити стратегічну висоту у Верхній Сілезії. Проте німецьким військам вдалося здобути перемогу. Попри те, що німецькі сили у взаємодії з британськими та італійськими військами кілька разів відбивали атаки, поляки заволоділи великою частиною території Верхньої Сілезії.

У підсумку, повстанці втримали більшість території, яку завоювали, в тому числі місцевий промисловий район, й заручилися підтримкою місцевого населення.

Результати

Після Третього Сілезького повстання до Польщі приєднали близько 26% території і 46% населення Сілезії. Зокрема, в складі Республіки опинились такі міста як Хожув, Катовіце, Тарновські Гури та інші. Відзначати свято саме 20 червня поляки обрали не випадково.

100 років тому, саме в цей день Військо Польське під командування генерала Станіслава Шептицького зайняло частину Верхньої Сілезії. Акт приєднання до Польщі був підписаний 16 липня 1922 року в Катовіце. В цьому ж місті у 1967 році було споруджено найбільший пам’ятник в Польщі, присвячений сілезьким повстанцям. 20 червня 2022 року в Катовіце заплановані святкові заходи до 100-річчя приєднання частини Верхньої Сілезії до Польщі. В місті плануються різні розваги: авіапікнік у районі Муховєц, показ повітряної акробатики, постановка боїв, музичне видовище. Під час святкування також презентують монету, присвячену 100-річчю Сілезького повстання.

Текст: Тетяна Яцечко-Блаженко Титульне фото: uk.wikipedia.org

Джерело:
До списку новин