Лідії Федосіївні Штефан – 87 років. Трудового стажу жінка має 101 рік і 14 днів. Коли ми почули це рідкісне прізвище, запідозрили: чи не родичка це нашої золотоніської довгожительки Єфросинії Дмитрівни, котрій доля відміряла життєвий шлях довжиною у 109 років? Наші передчуття справдилися.
Лідія Федосіївна одна з 4-х дітей Єфросинії Штефан, котра до свого 110-річчя не дожила усього 2 місяці. Поспілкуватися з людиною, котра має найбільший у Золотоноші стаж, нам не вдалося – жінка майже не чує. Та на виручку прийшла її сестра Галина Федосіївна, якій виповнилося 88.
— Ліда закінчила Дніпропетровське медичне училище, - розповіла про сестру. – 63 роки проробила старшою медсестрою у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. Мечнікова, у інфекційному відділенні. Головного лікаря часто по телебаченню показують. Бачили? Сергій Риженко. Ото вона з ним працювала. Уже 5 років Лідія мешкає у своєї сестри у Золотоноші. Галина Федосіївна забрала її у батьківську хату, коли стали обсідати болячки. Найбільше дошкуляє бронхіальна астма та хворе серце.
— Працювала у складних умовах і жодного разу не хворіла, - каже. – Береглася. Постійно мила руки з милом. Це увійшло у звичку. Зараз мені дорікає, що нема комфортних побутових умов. Лідія Федосіївна продовжувала працювати і після виходу на пенсію. Відпустку проводила у Золотоноші, з мамою і сестрами – найстарша Раїса мешкає у другій половині будинку. Повернулася після літнього відпочинку на роботу, а в лікарні зробили євроремонт. Стіни та стелю обшили сучасним пластиком. Схильна до астматичних нападів, Лідія не змогла працювати за таких умов. Потрапила в реанімацію. Довелося звільнитися.
— Зараз хворіє. Без інгалятора їй важко дихати, - бідкається Галина Федосіївна. – Раніше препарати можна було придбати за 200 гривень, а нині шведські коштують по 800. Разом із сестрами мешкає і наймолодший брат - Михайло, який переїхав з Черкас. Теж хворіє. Так під одним дахом живуть, підтримуючи один одного діти Єфросинії Штефан, яким нині уже виповнилося 340 років. 87 років 6 місяців і 19 днів – такий стаж має Олександра Калина, яка теж працювала у сфері охорони здоров’я.
Жінці цьогоріч виповнилося 76 років. Як розповіла про себе Олександра Іванівна, вона закінчила Черкаське медичне училище у 1969 році. Згідно з розподілом потрапила працювати у ФАП села Крупське. За рік перейшла у Золотоніський тубдиспансер. — Маю стажу більше ніж прожитих років, бо мені пророблені роки зараховували у подвійному розмірі, тобто за 1 рік – 2 роки стажу, - каже Олександра Іванівна.
– Так було до 2000 року, потім на рівні держави цей закон відмінили, а за 4 роки знову ввели. Як пояснює жінка, спочатку мала 1,5 ставки, а потім навантаження зменшувалося – 0,75; 0,5 - відповідно і зарплатня. Але мала доплати за вищу категорію та у зв’язку із шкідливими умовами праці. — Про власну безпеку якось і не задумувалася в ту пору, - сміється жінка. Згідно із законодавством на заслужений відпочинок вийшла у 50 років. Про розмір пенсії з етичних міркувань ми не допитувалися, але, як запевнила Олександра Іванівна, на життя вистачає. Для себе робимо висновок: на безбідне життя великий стаж не впливає. Розмір вашої пенсії визначає високий заробіток.