
З 1 лютого українські банки запровадять нові обмеження на карткові перекази, в тому числі за реквізитами IBAN. Місячний ліміт складе 150 тисяч гривень. Нововведення стосуватиметься лише клієнтів, чиї доходи не підтверджені документально. При цьому клієнти будуть розподілені на три категорії залежно від ступеня ризику, який визначатимуть банки.
Детальніше про те, чи законний поділ клієнтів на категорії, як дізнатися, до якої ти потрапив і чи впливатиме на це кредитна історія в інтерв’ю УНІАН розповів адвокат адвокатского об'єднання "Globa&Globa" Дмитро Марченко. Чи законний поділ клієнтів банками на категорії з точки зору конституційних прав громадян?
Вказані обмеження місячних лімітів переказу коштів випливають з обов’язків банків як суб’єктів первинного фінансового моніторингу. Тому банки вимушені розробляти та визначати ризик-профіль клієнта, простіше кажучи – перелік факторів та імовірних маркерів законності чи незаконності доходів осіб, яких вони обслуговують.
Запровадження обмеження переказів коштів упродовж місяця не обмежує доступ клієнтів до їхніх власних коштів в цілому, тому, на мою думку, не можна сказати, що таким чином порушуються права українців розпоряджатися своїми грошима, і порушується право власності як конституційне.
А як дізнатися, в якій ти категорії? Треба телефонувати до банку?
Категорія платоспроможності особи визначається, виходячи з тих даних, які сама особа зазначила в анкеті під час відкриття рахунку в певному банку. Саме тому найбільш актуальну інформацію людина може дізнатися у тій фінустанові, в якій у неї є рахунок. Для того, щоб вийти з категорії ризику у категорію без ризику, потрібно підтвердити банку джерела власних доходів. Допомогти потрапити у категорію без ризику можуть такі фактори, до прикладу: Наявність офіційного працевлаштування.Реєстрація бізнесу.Отримання соціальних виплат. Потрібно пам’ятати, що під фінансовий моніторинг підпадають операції на суму від 400 тисяч гривень. А переказ такої суми взагалі є рідкісним явищем для пересічних громадян, у тому числі студентів та пенсіонерів.