
Згідно з останніми даними ПФУ (за 1 січня 2025-го), в Україні пенсію за віком отримують 7,5 млн із 10,3 млн пенсіонерів.
На них і поширюється індексація, котра передбачена Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У проєкті бюджету ПФУ передбачено, що індексацію проведуть на 10%. У 2024-му на пенсії згідно із зазначеним вище законом витратили 502,9 млрд грн. Цього року, згідно з проєктом бюджету ПФУ, йдеться вже про 528,2 млрд грн. Отже, бюджет збільшиться лише на 5%. Однак і такого збільшення може вистачити на індексацію у 10%. Річ у тому, що не індексують пенсії, які були нещодавно призначені (вони не встигли застаріти).
Крім того, індексація влаштована так, що у деяких випадках її розмір може бути значно меншим за 10%. Наприклад, торік індексація склала майже 8%. При цьому середня пенсія по країні напередодні індексації складала 5385 грн. Отже, якби всі пенсії проіндексували на 8%, то в середньому надбавка була б 430 грн (і це за умови, якби підвищували усі пенсії без винятку).
Однак насправді середній розмір надбавки склав 322 грн. А за чотири місяці минулого року, враховуючи період індексації, середня пенсія зросла всього лише на 6,3%. Про те, що чинна система індексації недосконала, говорять і в уряді. Якщо не змінювати механізм, коефіцієнт заміщення постійно падатиме". Простіше кажучи, українські пенсіонери щороку біднішають. Якщо "нормальною" вважається пенсія, розмір якої становить близько 40% звичного заробітку, то українці зараз отримують приблизно 29%. Підвищують не всю пенсію, а тільки її розрахункову частину.
"На руки" пенсіонер отримує пенсію з урахуванням усіх доплат, надбавок для вікових категорій тощо. Але під час індексації підвищуватимуть тільки частину, яка порахована за формулою.
Наприклад, пенсія у розмірі 3200 грн може зрости, наприклад, на 150 грн (якщо це пенсіонер, який давно вийшов на заслужений відпочинок і розрахунковий розмір пенсії становить 1500 грн), а не на 320 грн. Чому індексації буде замало 2,7 млн пенсіонерів отримують до 3 тис. грн пенсії. Ще 1,8 млн – від 3 тис. до 4 тис. грн і 1,9 млн пенсіонерів – від 4 тис. до 5 тис. грн. Отже, у сумі до 5 тис. грн отримують 6,4 млн пенсіонерів (62,1% від загальної кількості). Водночас фактичний прожитковий мінімум для людини, котра втратила працездатність, становить вже понад 6,5 тис. грн на особу. Тобто всі українські пенсіонери, які отримують менше від зазначеної суми, перебувають за межею бідності.