загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Про пенсію громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

З 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року  розміри пенсій для інвалідів III групи, віднесених до 1 категорії, захворювання яких пов’язане  із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком, а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до положень статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Про це йдеться в Постанові Верховного Суду України від 27 квітня 2016 року.

Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по III групі інвалідності не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій  за  віком. Згідно зі статтею 50 Закону  особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам III групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2013 рік. Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно зі статтею 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Тобто положення пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” діяли  протягом бюджетного року та закінчилися 31 грудня 2013 року.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” не були встановлені обмеження щодо виплат основної та додаткової пенсій та не внесені зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Отже, з 1 січня 2014  року діяли  положення  статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів III групи, щодо яких встановлений зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Законом України від 31 липня 2014 року “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік”, який набрав чинності 3 серпня 2014 року, Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” були доповнені пунктом 67, за яким було встановлено, що норми і положення статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету ПФУ та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Отже, у період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року Кабінету Міністрів України не було надане право змінювати розміри пенсії, які визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а з 3 серпня 2014 року  Законом України від 31 липня 2014 року “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік”  Кабінету Міністрів України були надані повноваження визначати порядок та розміри виплат державної та додаткової пенсій, передбачені статтями 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету на 2014 рік.

Керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, правовідносини щодо виплати основної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року регулювалися Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно якого розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по III групі інвалідності не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій  за  віком, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам III групи призначалася  в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Михайло Ходаківський,

радник з правових питань

Голови Ради ВАП

 

До списку новин