загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Чи є вторгнення лише прелюдією?

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У експертів США створюється враження, що ця ситуація нагадує байдужість Заходу по відношенню до Гітлера в 1938 році. Республіканці критикують Обаму за наївність.

Державний секретар США Джон Керрі, який прилітає до України цього вівторка, допускає ймовірність виключення Росії з «Великої вісімки» (G8) через «насильницький акт  у стилі 19-го століття, який має місце в 21 столітті». Мадлен Олбрайт пам'ятає байдужість Америки в 1938 році і її каяття після цього. Джон Маккейн називає Барака Обаму «найнаївнішим президентом в історії США». Інший республіканець насміхається, що «Путін грає в шахи, а ми, як я думаю, граємо в кульки. І це навіть близько не одне і те саме». «Хто має ранг та ім'я, навіть якщо воно призабуте, той не боїться своїх поглядів щодо російського вторгнення в Крим», - висловився він в неділю у політичному ток-шоу.  Американська партійна політика проймається цією темою повільно.

Ніхто не мав переконливих думок стосовно того, яким чином США може покласти кінець втручанню Росії і зупинити загрозу війни.  Багато хто поводився безпорадно серед агресивних вигуків, деякі мислителі готові були йти ще далі.  Керрі був одним з тих, хто пропонував такі кроки впливу: позбавлення віз, замороження рахунків, ізоляція Росії у сфері торгівлі та інвестицій.  Однак він ухилився давати відповідь на питання про те, чи США, в разі надзвичайної ситуації, застосує силу проти Росії.

Хто не займає посаду, той може говорити відкрито. Ніхто не буде ставити під сумнів багаторічний досвід і мудрі судження стосовно Радянського Союзу та Росії польсько- американського політолога Збігнєва Бжезінського (1928 р.  ). «США мусили б визнати на дипломатичному рівні новий український уряд, - сказав він для CNN, - і негайно пояснити росіянам «масштабні негативні наслідки». Спільно з європейцями слід «ускладнити» плани Москви. А саме: підготуватись до інтервенції НАТО (для охорони Польщі на її кордонів з Україною) та водночас залучити Москву до переговорів в рамках НАТО. Кримське вторгнення може виявитися лише прелюдією, побоюється Бжезінський, підбурювання Москвою повстань у Східній Україні буде наступним кроком: «сценарій 1938 р. вже не спрацює», США не повинні знову розкаюватись за надто пізнє втручання.

Мадлен Олбрайт, яка народилася в Празі в рік перед прийняттям Мюнхенської угоди, погодилася з Бжезінським під час телевізійної трансляції CNN і також використала аналогію з байдужістю Заходу в 1938 році. Державний секретар за часів президентства Білла Клінтона передбачає, що може розпочатися громадянська війна, якщо небезпечна ситуація не розрядиться: «В Україні є достатньо зброї і люди стають все злішими».  Будь-яке порівняння з Югославією буде невірним. Росіяни тоді не розуміли, що країна вже давно розвалилася. Олбрайт вважає, що Володимир Путін прорахувався та недооцінює етнічні проблеми, які він провокує.  Обидва колишні американські політики були в одностайні: Ми повинні ізолювати Москву якомога швидше і нехай вони відчують втрати. При цьому не відмовляючись від готовності проводити діалог.

Республіканці розглядають ситуацію по іншому, по суті, вони не мають більше в розпорядженні якихось реалістичних покарань для Росії, які вони могли б запропонувати. Майк Роджерс, Республіканський голова комітету з розвідки у Палаті представників, вважає, що Обама занадто м'який і наївний, його рада безпеки застосовує до росіян зовсім мало санкцій.

Для такої критики сенатор Маккейн занадто делікатний. Найвидатніший експерт з питань безпеки республіканців, щоправда, не соромиться називати Обаму «найнаївнішим президентом в історії», щоб підштовхнути його до запровадження певних санкцій і до роздумів про доцільність протиракетної оборони (в Європі). «Перезавантаження» відносин з Росією 2009 року потерпіло крах.  Водночас Маккейн визнав, що «такий яструб, як він» не бачить реалістичних варіантів покарання.  Направити кораблі ВМС США  в Чорне море, як це зробили в 2008 році, після вторгнення Росії до Грузії, він вважає не дуже хорошою ідеєю: «Якщо ви не збираєтеся їх застосовувати, то й нема чого посилати туди кораблі».

Державний секретар, відповідальний за Україну та Росію за часів адміністрації Джорджа Буша, Девід Крамер навпаки бачить все дещо інакше. На його думку, США повинні перемістити військово-морські сили в Чорне море на випадок «надзвичайної ситуації». Потім вони повинні скасувати будь-які переговори з Росією стосовно спрощених процедур торгівлі та ділових зв'язків, оголосити про фінансові санкції для державних банків Росії, добитися резолюції Ради Безпеки ООН, щоб через її вето «роздягнути» Москву, і  за підтримки інших шістьох країн-членів виключити росіян з G8 та скасувати поїздку Президента Обами до запланованого в Сочі саміту G8 у червні цього року.

Розумні голови в дебатах США знають, що ніякі дії Заходу не зможуть врятувати Україну. Коли російські війська вторглися в Грузію в 2008 році, Путін і Джордж Буш були почесними гостями на літніх Олімпійських іграх в Пекіні. Буш не наважився на ескалацію конфлікту і Москва безкарно анексувала частину Грузії. Через рік вже не відчувалось жодних наслідків ізоляції Росії. Залишається тільки посперечатися, хто більше послабив в очах союзників та ворогів військовий оборонний потенціал і авторитет: Джордж Буш з двома кровопролитними програними війнами чи Обама, який припинив обидві війни і шукає для США способів уникнути нових військових конфліктів.

Не позаздриш міністру закордонних справ Керрі, який у політичних шоу на всіх трьох великих каналах був змушений розповідати одне і те саме: Путін здійснив акт насильства, який порушує міжнародне право, Статут ООН, Гельсінський Заключний акт і Будапештський договір 1994 року. Москва діє «абсолютно цинічно і суперечливо». Можна вести розмови про законне занепокоєння Москви стосовно становища росіян в Україні, але не під час вторгнення. Після того, як Путін витратив 60 мільярдів доларів, щоб накласти товстий шар гриму на свою країну в Сочі перед очима всього світу, тепер він цей свій набутий образ знищив.  Українці показали, що вони можуть хоробро боротися проти клептократичних тиранів, і  Росія в кінцевому варіанті втратить будь-яку міжнародну прихильність. Так то воно так, але аудиторія тепер може подумати, що українцям тепер допоможе лише Господь Бог.

Уве Шміт

Переклад з німецької.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин