загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Довголіття — тільки в русі

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Хто не хотів би прожити до ста років? Але не в немочі і маразмі, а в здоровому розумі, твердій пам‘яті і з міцними м’язами. Рецепт шукали багато. І завжди знаходили один-єдиний: секрет довголіття в русі.

 

Ось що писав про секрети своєї працездатності Лев Толстой: «При усидчивый розумовій роботі, без руху, суще горе. Чи не походи я, не попрацюй руками і ногами протягом хоча б одного дня, увечері я вже нікуди не годжуся: ні читати, ні писати, ні навіть уважно слухати інших, голова паморочиться, а в очах зірки якісь, і ніч проводиться без сну».

 

На жаль, багато людей похилого віку не використовують досвід талановитих попередників і недооцінюють значення фізкультури. Одні відмовляються займатися, побоюючись ускладнень хронічних захворювань. Інші займаються активно, але забувають, що до кожного виду занять фізичними вправами існують певні показання і протипоказання. Вибір вправ, характер їх виконання, дозування часом грунтується на особистих міркуваннях, радах знайомих, а не на рекомендаціях лікаря.

 

Хочеться заспокоїти першу категорію літніх людей. Якщо раніше деякі захворювання вважалися протипоказанням до занять фізкультурою, то тепер коло таких обмежень звужується і фізична культура міцно входить в комплекс лікування багатьох хвороб. А повсякденний режим здорових людей і особливо літніх повинен обов‘язково включати заняття фізкультурою.

 

Спочатку потреби, а не можливості

 

Процес вікових змін в організмі відбувається поступово і нерівномірно, викликаючи глибоку перебудову діяльності внутрішніх органів і систем. Саме тому зростаюча потреба організму літніх людей у різних фізичних вправах не може бути заповнена лише за рахунок підвищення рухової активності людини. Тому необхідні спеціально організовані заняття.

 

З віком рухові можливості людини змінюються нерівномірно. У першу чергу літнім людям стає важче виконувати короткочасні фізичні навантаження швидкісного і силового типу, а також вправи, що вимагають високої координації рухів. Погано переносять вони і вправи, пов’язані зі швидкими змінами положення тіла, нахилами тулуба. Поряд з цим здатність людини виконувати протягом тривалого часу нестомлюючи м‘язову роботу (навантаження «на витривалість», наприклад, столярувати, в’язати) зберігається.

 

Такі життєві спостереження лягли в основу правила тренування «по можливості». Цей принцип передбачає такі вправи, які не вимагають особливої напруги. При всіх позитивних сторонах такого тренування — її порівняльної простоти і відносній легкості — вона страждає істотною вадою. Розвиваючи ще збережені рухові можливості людини, вона майже не зачіпає ті функції організму, які з віком перетерплюють найбільші зміни. Пояснимо це прикладом.

 

Використовуючи ходьбу як основний вид тренування, відмовившись від нахилів тулуба, літня людина як би ризикує менше. Справді, тривала прогулянка може позначитися лише трохи більшою втомою, тоді як передозування нахилів тулуба може викликати серйозні порушення в діяльності серцево-судинної системи. Але таке тренування неминуче призведе до того, що коли літній людині все-таки доведеться нахилятися, то у нього може з‘явитися запаморочення, слабкість. Адже життя іноді ставить найнесподіваніші завдання.

 

Дослідження, проведені в Інституті геронтології, дозволили розробити для літніх людей інший принцип занять фізкультурою — «по потребі». Це означає, що в комплексі повинні бути і такі вправи, які здатні в певній мірі відновлювати ланки регуляції функцій організму, найбільш схильні до вікових змін. Основні правила, яких слід дотримуватися — поступовість і послідовність. Літні люди, тільки приступають до занять (перші 1 — 1,5 місяця) повинні утримуватися від складних вправ, дотримуючись принципу «по можливості». Лише потім рекомендується включати в заняття силові і швидкісні вправи, а також нахили тулуба.

 

Починати треба зараз

 

Тривалий спокій у процесі старіння стає небезпечним. Експериментальні дані вказують, що в літньому віці прискорюється розвиток різних хворобливих процесів, пов’язаних з обмеженням рухів — гіпокінезією:порушується діяльність серцево-судинної системи й інших внутрішніх органів, слабшають захисні сили організму. Саме тому в клінічній практиці лікарі лише при крайній необхідності призначають літнім хворим строгий постільний режим. Слів немає, літній людині важко виконувати фізичні навантаження. Це пояснюється тим, що пристосувальні реакції організму з віком помітно знижуються. Але неприємні відчуття з часом минають. Їх можна значною мірою послабити, якщо вправи виконувати систематично.

 

Є й інший спосіб поліпшити пристосувальні можливості організму, який не вимагає зниження інтенсивності фізичного навантаження. Показали як спеціальні спостереження, короткочасна (3 — 4 хвилини) легка розминка, за якою слідує п‘ятихвилинний відпочинок, полегшує виконання наступних вправ. Для розминки можна, наприклад, використовувати ходьбу. Дуже важливо, щоб комплекс вправ обов’язково передбачав перемикання рухів з одних м‘язових груп на інші. Це покращує діяльність органів кровообігу і дихання.

 

Вчені проводили експеримент, порівнюючи реакції осіб похилого віку на короткочасне, але одноманітне навантаження, коли один і той же рух повторюється протягом сорока секунд, і на комплекс різних вправ, тривалість яких була набагато більша — понад шість хвилин. Після виконання комплексу вправ, артеріальний тиск підвищувався, а подих частішав значно менше і повертався до норми швидше, ніж після короткочасного, одноманітного навантаження. Більший ефект спостерігається, коли в одному занятті використовуються різні види фізичних вправ, а протягом тижня чергуються гімнастика, плавання, прогулянки на свіжому повітрі.

 

Якщо ви ще не почали займатися фізкультурою, то починайте не відкладаючи. Не забудьте, що попередньо потрібно обов’язково отримати консультацію у лікаря. Краще почати займатися в так званих «групах здоров'я», які в багатьох містах організовуються на базі стадіонів, поліклінік. Там під керівництвом досвідченого методиста засвоюються найважливіші правила виконання вправ. Потім вже можна продовжити заняття вдома самостійно.

Микола Євдокимов, лікар ЛФК

До списку новин