загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

ОБЕРЕЖНО: постільна білизна. Прихована небезпека

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Добре відомо, що третину свого життя доросла людина спить. Діти витрачають на сон набагато більше часу, не кажучи уже про немовлят. Тому постільну білизну, яка необхідна для забезпечення здорового і комфортного сну, сміливо можна віднести до найважливішої товарної групи дитячого асортименту, оскільки саме від постільної білизни, ковдри, подушки, матрацу та інших виробів домашнього вжитку залежить фізіологічний і психологічний комфорт дитини.

Адже сон є одним із найважливіших критеріїв стану здоров'я, саме тому важливо підібрати якісну та безпечну для шкіри дитини постільну білизну, яка б не викликала дискомфортних відчуттів чи порушення сну, осківльки постільна білизна вночі виконує ті ж функції, що і одяг вдень.

Нині на споживчому ринку представлений величезний асортимент постільної білизни як вітчизняних виробників, так і закордонних. Але чи завжди білизняні казкові мотиви та улюблені персонажі мультфільмів забезпечують потреби дитини і водночас гарантують безпеку?

Фахівці Всеукраїнського державного науково-виробничого центру стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів (ДП «Укрметртестстандарт») наголошують, що необхідно звертати особливу увагу на якість та безпеку постільної білизни, оскільки цей вид товарів дитячого асортименту не входить в список продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні. Основним аргументом є відсутність безпосереднього контакту з тілом. Важко уявити як постільна білизна не контактує з тілом?!

Тому постають питання: що ми купуємо насправді і як себе убезпечити від недоброякісного виробу та тим самим уберегти здоров'я себе та своєї дитини. Адже пересічний споживач навіть не підозрює, яку небезпеку для здоров'я може приховувати звичайна постільна білизна.

Як показує світова практика, усі країни захищають свій ринок від небезпечної продукції. У країнах Євросоюзу діють принципи, що регламентують виробництво та збут товарів за двома напрямами. Перший передбачає жорсткі вимоги щодо якості, що поширюються у країнах Єврозони. Другий напрямок спрямований на східноєвропейський ринок і вимоги, що поширюються у країнах-замовниках. Вітчизняні підприємці заохочують такий порядок, замовляючи найдешевше у європейського виробника. А оскільки дитяча постільна білизна не входить в список продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, немає жодних гарантій, що продукція вироблена саме, наприклад, в Німеччині, а не в Туреччині, та відповідає жорстким вимогам якості та безпеки.

Таким чином, у вітчизняних торгівельних мережах можуть з'являтись поряд із якісними недоброякісні вироби. Тому необхідно знати про всі приховані небезпеки, які може містити постільна білизна, та особливо важливо знати за якими критеріями потрібно її обирати, щоб не завдати шкоди здоров'ю своєї дитини.

Ніжна шкіра малюка безпосередньо контактує із тканиною, тому дитяча постільна білизна проходить спеціальний контроль згідно санітарно-епідеміологічних і гігієнічних вимог. Сировина, яка застосовується у виробництві текстильної продукції (тканина) повинна мати позитивні «Висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи» і бути дозволена до використання на підприємствах легкої промисловості за призначенням. Гігієнічну оцінку білизняних виробів здійснюють акредитовані установи системи Міністерства охорони здоров'я України. Державний контроль за виконанням санітарних правил і норм покладається на органи і установи санітарно-епідеміологічної служби України.

Визначення якості проводиться органолептичним методом контролю, шляхом сприйняття органами зору, дотику, запаху, слуху, а також проведенням лабораторних випробувань руйнівного та неруйнівного характеру.

Згідно державного стандарту України ДСТУ 4239 основні гігієнічні вимоги поділяють на три основні групи:

1. Гігієнічне нормування хімічних речовин у складі продукції, а саме, допустимий рівень масової частки хімічних волокон у різних видах продукції (в тому числі масова частка апрету).

2. Гігієнічне нормування комфортності перебування людини в одязі (постільній білизні), якій характерні показники:

 •  гігроскопічність - добре вбирати вологу;
 • повітропроникність, що дає можливість тілу людини дихати під час сну;
 • питомий поверхневий електричний опір, білизн ане повинн аелектризуватися;
 • рівень рН (нейтральність, кислотність або лужність середовища).

3. Гігієнічне нормування вмісту шкідливих речивин та міграція їх з продукції до тіла людини та навколишнього середовища, яким характерні показники:

 • вміст вільного і здатного частково виділятися формальдегіду;
 • емісії формальдегіду;
 • емісії летючих і пахучих сполук;
 • вмісту екстрагувальних важких металів;
 • вмісту пестицидів;
 • вмісту пентахлорфенолу;
 • азобарвників, які можуть бути розщеплені відбудовно в ариламіни МАК класів III А 1 і III А 2;
 • хлорорганічних носіїв;
 • стійкості пофарбування до різних фізико-хімічних дій, притаманних умавам експлуатування: до води, слини, поту, прання, тертя;
 • наявності не притаманного виробу запаху.

До уваги!

Формальдегід (від лат. Formīca «мураха») - прозорий безбарвний газ з різким запахом, добре розчинний у воді, спиртах і полярних розчинниках. Токсичний, негативно впливає на генетичний матеріал, репродуктивні органи, дихальні шляхи, очі, шкіряний покрив. Формальдегід може викликати парез дихальних шляхів (зупинку дихання), яскраво виражені дерматити, екземи, виразки, розлад нервової системи (енцефалопатії). При тривалому впливі формалін здійснює алергенну, мутогенну та канцерогенну дію, також високі концентрації можуть викликати мутації органів. Ця речовина впливає також на нирки, печінку, на центральну нервову систему, викликаючи головний біль, втому і депресію. Потенційно може призвести до астми та астматичних нападів. Формальдегід накопичується в організмі і важко виводиться.

У свою чергу до показників якості постільної білизни та виробів домашнього вжитку відносяться:

 • лінійні розміри;
 • поверхнева густина;
 • розвивальне навантаження;
 • число циклів стирання;
 • зміна лінійних розмірів після мокрих обробок;
 • число пілей.

та інші показники відповідно до виду продукції.

Невідповідність постільної білизни та виробів домашнього вжитку за показниками якості призведе до не можливостіїї експлуатації (за лінійними розмірами, зміною лінійних розмірів після мокрих обробок, піленгуємістю) та зменшенню терміну експлуатації (за поверхневою густиною, розривальним навантаженням, числом циклів стирання).

Велике значення приділяється стійкості пофарбування до різних фізико-хімічних дій, притаманних умовам експлуатації: до води, слини, поту, прання, сухого та мокрого тертя. Згідно з вимогами постільна білизна не повинна мати запаху, що перевищує допустиму норму (1 бал для дитячих виробів, інтенсивність запаху визначається за шкалою оцінок «одор-тесту»).

Слід зазначити, що вимоги до постільної білизни та виробів домашнього вжитку для дітей суттєво відрізняються від вимог до подібних видів продукції для дорослих, а саме:

 • По допустимому рівню масової частки хімічних волокон у складі постільної білизни для дітей (в тому числі масової частки апрету):

не допускається застосування матеріалів із хімічних волокон та ниток;

не допускається застосування  тканин з протигнильним та бактероцидним оздобленням

не допускаються застосування тканин з апретами, які мало змиваються і виготовляються на основі термопластичних смол та інших полімерів. (Апретування - обробка текстильних виробів з метою надання їм заданих властивостей).

 • По комфортності перебування дитини в постільній білизні:

значення нормативів гігієнічних показників гігроскопічності, повітропроникності, питомого поверхневого електричного опору, рівня рН в два-три рази перевищує вимоги до постільної білизни для дорослих, а в деяких випадках для дорослих ці показники не нормуються.

 • По вмісту шкідливих речивин та міграції їх з продукції до тіла і навколишнього середовища:

не дозволено наявність в постільній білизні для дітей азобарвників, хлорорганічних носіїв та хрому VI;

дуже суворі норми вмісту вмісту вільного і здатного частково виділятися формальдегіду (не більше 20мкг/г), залишків важких металів, що здатні до екстрагування (не більше, мкг/г, 0,2 для миш'яку, свинцю, 0,1 кадмію, 0,02 ртуті, 1,0 кобальту и хрому та інш.), вмісту пестицидів (не більше 0,5 мкг/г).

Головним критерієм вибору постільної білизни звичайно є матеріал, з якого виготовлено виріб для сну дитини. Згідно з гігієнічними вимогами, затверджених у санітарних правилах і нормах, постільна білизна для дітей повинна виготовлятися виняткоаво з натуральної тканини. Найчастіше використовуються бавовна, шовк чи льон.

Властивості матеріалу, в свою чергу, повинні забезпечувати виконання найважливіших вимог до постільної білизни для дітей:

 • екологічна безпека (відсутність токсичності та потенційних алергенів),
 • здатність витримувати без відчутних втрат якості багаторазові прання,
 • повітропроникність,
 • м'якість, приємність на дотик,
 • зношуванність, міцність (щільність), хороша теплоізоляція.

Постільна білизна з натуральних тканин вважається найгігієнічнішою. У свою чергу, постільна білизна виготовлена з хімічних волокон та ниток можє призводити до хронічних алергій, шкіряних захворювань, періодично повторюваних симптомів лихоманки, загрози формування астми, астматичніих приступів, екземи, головних болей.

Для дітей чудово підійдуть такі тканини як бязь, батист, льон, сатин, фланель і натуральний трикотаж. Ці тканини добре переносять прання і легко піддаються прасування.

Щоправда, льон слід прасувати у вологому стані, інакше його доведеться випарювати.

Батист має властивості після багаторазових прань втрачати зовнішній вигляд, у результаті зрушення ниток самої тканини, тому постіль з нього не особливо довговічна.

Вироби з шовкових тканин теж не найкращий варіант, оскільки діти сплять набагато неспокійніше дорослих, а слизьке ліжко може спровокувати випадання ковдри з підковдри.

Для наймолодших дітлахів найкраще вибирати білизну в ліжечко без принта, чистого білого кольору з використанням натуральних мережив для оформлення, оскільки повна відсутність барвників набагато краще від навіть самих нешкідливих.

Довідка

Лляна тканина має здатність активно пригнічувати життєдіяльність хвороботворної мікрофлори, в значній мірі затримуючи ріст і розмноження колоній грибків і має більш виражену мікробну сорбцію в порівнянні з бавовняною тканиною.Також лляні вироби мають підвищений гемостатичний ефект. Використання льняного білизни усуває багато видів подразнень на шкірі людини. Крім унікальних медикаментозних властивостей, лляне волокно характеризується специфічними фізико-механічними і фізико-хімічними властивостями.За такими властивостями, як:

 • поглинання і віддача вологи;
 • повітропроникність;
 • електризуємість;
 • теплопровідність лляна тканина перевершує бавовняну.

Щільні білизняні лляні тканини відображають практично весь спектр ультрафіолетового випромінювання.Лляні тканини створюють в приміщеннях корисний для людини мікроклімат підвищеної комфортності за рахунок зниження напруженості полів статичної електрики і поглинання «м'якого» іонізуючого випромінювання.

Зупинемось на найбільш поширених випадках невідповідностей.

Перш за все це повна, або часткова відсутність маркування на виробах. Це суперечить не тільки вимогам нормативної документації України, але і основним директивам EС про вимоги до маркування продукції, що регламентують обов'язкове введення на маркуванні піктограм з зображенням виду застосованих матеріалів, способів догляду за виробом, найменування підприємства виробника, торгову марку, розмір виробу тощо.

Дуже розповсюджена на Україні і фальсифікація продукції, використання маркування відомої торгової марки, бренду, не відповідне маркування продукції.

У швейних виробах найчастіше виникають дефекти застосованих матеріалів:

приховані або недопустимі дефекти текстильних матеріалів, наприклад петлі, підплетини або різні за кольором, лінійним розмірам однойменні деталі.

Також порушення технології виготовлення швейних виробів:

 • застосування матеріалів низької якості, або матеріалів, які застосовуються не за призначенням,
 • порушення технології виготовлення швейних виробів наприклад невідповідна частота строки, види стібків, повторна строчка, звалювання строчки, пропуск стібків строчки та інше).

Досить часто застосовуються матеріали, які не пройшли всі технологічні операції, або пройшли неякісну обробку. Так, наприклад, при проведенні випробувань швейних виробів за показником «зміна лінійних розмірів після мокрих обробок», яка при нормі -3,5% по утоку, фактично складає до 15%. Тобто, на кожному метрі матеріалу після прання «сяде» 15 см по довжині виробу. Чи використання дешевих, так званих «прямих» барвників, що призводить до невідповідності матеріалу за показником «ступінь стійкості до фізико-хімічної дії «сухого та мокрого тертя», «поту», «прання», «хімічного чищення», що дуже шкідливі для організму людини.

Спеціалісти ДП «Укрметртестстанадарт» рекомендують споживачеві

Ви вибрали постільну білизну чи виріб домашнього вжитку. Уважно розгляньте виріб (комплект), ознайомтеся з маркуванням. Маркування обовязково повинне надавати наступну інформацію:

 • найменування виробника, його торговий знак, адресу, телефон (у разі відсутності такої інформації повинна бути вказана інформація від продавця продукції);
 • назва продукції, її комплектність, розміри, сировинний склад, умови експлуатації та догляду, дата виготовлення.

Якісна постільна білизна відрізняється наступними ознаками:

 • Щільність тканини. Розріджену тканину постільної білизни видно відразу. Така постільна білизна недовговічна і обов'язково порветься після декількох праннів.
 • Якість швів. Постільну білизну високої якості прострочують спеціальним білизняним швом. Щоб переконатися в правильності вибору необхідно вивернути підодіяльник чи наволочку навиворіт - неякісне постільна білизна має необроблені краї та один простий шов.
 • Нитки, якими прострочені постільна білизна, повинні бути міцними, і підібрані в тон білизні. Також фурнітура чи оздоблення (за наявністю) повинні бути добре закріплені.

Нова постільна білизна не повинна пахнути фарбою або цвіллю. Білизна повинна мати легкий запах нового текстилю. Якщо ваша постільна білизна сильно пахне фарбою - приготуйтеся до того, що білизна буде активно линяти при пранні.

Матеріал, з якого виготовлена постільна білизна, повинен бути приємним на дотик і не викликати подразнення.

Комфортність сну залежить навіть від кольору постільної білизни. Якісна тканина, що виготовлена з різнокольорових ниток, однаково яскрава з обох боків і практично не линяє. А от набивний малюнок може «попливти». Натуральні тканини менш яскраві, а тканина з синтетичними волокнами краще піддається барвникам.

Обовязково вимагайте документи про якість та безпеку товару. Це сертифікат та гігєнічний висновок про безпеку товару, кожний з них не замінює іншого.

У сертифікаті відповідності повинні бути вказані:

- найменування виробу (тип товару і його цифрове і літерне позначення; має збігатися з тим, що зазначене на маркуванні товару);

- склад: з яких матеріалів виріб виготовлений;

- група товарів, до якої відноситься виріб;

- найменування фірми-виробника (якщо виробник знаходиться за кордоном - то відповідальний постачальник в Україну, якому, у разі необхідності, можна пред'явити претензії);

- одержувач сертифіката відповідності в Україні;

- інвойс , за яким виріб було завезено в Україну (інвойс - в міжнародній торгівлі документ, наданий продавцем покупцю і містить перелік товарів, їх кількість і ціну, формальні особливості товару (колір, габарити, вагу і т. д.), умови поставки, відомості про відправника та одержувача).

При цьому слід звернути увагу на те, щоб сертифікат був чинним (сертифікат має термін дії до 1 року у разі, якщо товар ввезений по одному інвойсу).

Не забудьте отримати чек на покупку.

І обов'язково перед першим використанням постільну білизну треба випрати.

Колот Валентина

До списку новин