загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Все, що ви маєте знати про гриби: цікаві факти, міфи і суворі правила

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У розпалі літо, мінливе нинішнього року — то спекотне, то дощове. Після теплого літнього дощику приємно піти до лісу і назбирати грибів. На жаль, це заняття, особливо останнім часом, нерідко виявляється небезпечним для життя.

Попри те, що про отруєння грибами пишуть і говорять часто й багато, щороку в нашій країні 2-3 тисячі людей потрапляють до лікарень. До 10% отруєних лікарям врятувати не вдається. Третина з них — діти у віці від двох до п’ятнадцяти років.

Щороку в місті, області ми маємо випадки отруєнь грибами. Не минула біда ужгородців і цього року. Так станом на 17.06.2013 року в місті Ужгороді зареєстровано 2 випадки отруєння грибами (троє людей постраждали).

Отруєння викликано вживанням грибів, схожих на їстівні сироїжки, парасольки, які збирали в районі сіл Холмців та Баранинців Ужгородського району. Аналізуючи випадки отруєнь грибами, спеціалісти Міністерства охорони здоров’я України зазначають, що вони, в основному, викликані вживанням пластинчатих отруйних грибів.

Дуже часто отруєння виникають внаслідок помилкового вживання блідої поганки, яку плутають із їстівними печерицями й сироїжками. Особливу небезпеку становлять молоді екземпляри пластинчатих грибів, будова і малюнок яких ще недостатньо виражені.

Люди збирають отруйні гриби, сприймаючи їх як їстівні. Інколи і їстівні гриби можуть стати причиною отруєння. Це буває в тих випадках, коли вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання.

Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи вздовж швидкісних трас. Незважаючи на те, що в грибах багато корисних речовин, їх не можна зарахувати до дієтичних страв, оскільки перетравлення хітину потребує напруження залоз шлунково-кишкового тракту. З цієї ж причини не варто давати їх дітям до семи років ні в якому вигляді.

Відомі прикмети, що буцімто дозволяють визначити небезпечність грибів, — переважно помилкові. Вважається, що срібна ложка втрачає блиск у воді, в якій варилися отруйні гриби. Це не так. Срібло взаємодіє з амінокислотами, наявними як у їстівних, так і в отруйних грибах.

Дуже поширена думка, нібито цибулина або часник темніє при наявності отруйних грибів. І найголовніша помилка — що в разі отруєння грибами потрібно випити горілки з сіллю. Це категорично не рекомендується, оскільки алкоголь посилює всмоктування токсинів у кров і може звести нанівець подальші зусилля лікарів.

З цієї ж причини сумнівними грибами краще не закусувати під час алкогольного застілля. Зібрані гриби треба швидко, не пізніше ніж через годину після збирання, обробити, не допускаючи їх псування. Необхідно суворо дотримуватися правил переробки грибів, особливо умовно їстівних. Не можна їсти гриби сирими, наспіх підсмаженими або звареними в лісі на вогнищі.

Стережіться розігрівання грибних страв, особливо з картоплею. Основні симптоми отруєння грибами: головний біль, запаморочення, загальна слабкість, спрага, нудота, блювання, пронос із кров’ю, який супроводжується болем у животі. Існує чотири групи отруєння грибами:

Перша — при отруєнні строчками; перші симптоми виявляються через 6—10 годин: з’являється слабкість, нудота, блювання, іноді розлад шлунка.

Друга — отруєння блідою поганкою та близькими до неї видами; проявляється через 8—24 години раптовими болями в животі, блюванням, розладом шлунка, слабкістю, зниженням температури; ця група відзначається високою імовірністю летальних наслідків.

Третя — отруєння мухоморами; через 30 хвилин — 6 годин викликає нудоту, блювання, розлад шлунка, запаморочення, марення, розширення зіниць; рідко, але може спричинити смерть. Четверта група — отруєння опеньками несправжніми, жовчним і чортовим грибом та неспецифічне отруєння їстівними грибами при недотриманні правил приготуванні, зберігання та заготівель; проявляється через 30 хвилин — 2 години розладом шлунково-кишкового тракту без загальних ознак отруєння.

Окрім описаного, у хворих, що отруїлися грибами, можуть з’являтися слухові й зорові галюцинації, конвульсії. Після періоду збудження людина непритомніє, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук. При перших ознаках отруєння необхідно негайно звернутися по медичну допомогу.

Якщо ви відмовилися від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі і споживаєте штучно вирощені печериці, гливи, що купуєте в магазинах, то отруєння такими грибами вам і вашій сім'ї не загрожує. Якщо ви не можете відмовитися від цього продукту, то набагато безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

НЕ купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Якщо ви все ж таки вирушили до лісу на "тихе полювання", необхідно знати:

- ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;

 -остерігайтеся пластинчатих грибів;

- якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його позбутися;

- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіційно забруднених територіях; - під час посухи грибів краще не брати взагалі – у спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини; - намагайтеся шукати і збирати губчасті гриби: білі, бабки, моховики тощо — в наших широтах серед них найменша кількість отруйних; - якщо ви зібрали гриби і принесли їх додому, ретельно перевірте кожен гриб, перш ніж починати готувати страву або робити заготовки;

- перед приготуванням страв із грибів їх необхідно ретельно промити, а перед сушінням обтерти вологою тканиною;

- не вживайте сирих грибів;

- перед приготуванням будь-якої страви гриби необхідно відварити у підсоленій воді протягом 10-15 хвилин;

- готові страви з грибів необхідно зберігати на холоді, бажано не довше ніж 24 години в емальованому посуді;

- не давайте грибів малолітнім дітям;

- ніколи не застосовуйте "домашні" методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони, окрім помилок, нічого не дають.

Якщо отруєння все ж таки виникло або ви його підозрюєте:

- треба якнайшвидше промити шлунок – випити 1-2 літри підсоленої води або розчину марганцівки і викликати у потерпілого штучне блювання;

- незважаючи на тимчасове полегшення стану потерпілого, слід терміново викликати лікаря для надання кваліфікованої медичної допомоги або негайно звернутися до найближчої лікувальної установи; - недоїдені гриби не викидайте – їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила в організм, і прискорити лікування.

Слід зауважити, що госпіталізувати необхідно всіх членів сім’ї чи всіх осіб, котрі вживали разом із потерпілим гриби, навіть у незначних кількостях. У розвинутих країнах отруєння дикорослими грибами трапляються рідко, оскільки люди майже не збирають грибів у лісах.

Отже, щоб бути спокійними за себе і свою родину, краще споживати печериці та гливи, вирощені в теплицях. Кожен має право вирішувати — їсти, чи не їсти гриби. Проте пам’ятайте, що від цього рішення може залежати життя — не тільки ваше, а й близьких вам людей.

Головний спеціаліст Ужгородського міськрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Л. В. Коломоєць

До списку новин