загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Чому тактильний контакт такий важливий при догляді за хворими

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Значення дотику (тактильного контакту) та фізичного контакту у щоденному догляді часто недооцінюється. Але завдяки цьому близькі люди можуть за допомогою незначних дій досягнути багато чого

Відразу після народження  лікарі віддають дитину у руки матері. Щоб когось втішити, ми їх обіймаємо. І ніхто не забуває момент першого поцілунку. Це лише кілька прикладів того, наскільки важливим є дотик у людському житті. Фізичний контакт  встановлює зв'язок між людьми буквально і може передавати почуття. Рука на плечі означає в певних ситуаціях: «ти можеш мені довіряти», або «ти можеш на мене покластися».

Чому дотик потрібен

Дія дотику на тіло може бути різноманітною: він призводить до вивільнення електричних імпульсів в тілі і може, наприклад у формі масажу, сприяти кровообігу. Крім того він підтримує відчуття свого тіла.

Томас Бухгольц, санітар та дипломований педагог з Малшу, знає ще одне значення дотику при догляді за хворими: «Люди, до яких доторкаються, відчувають, що до них звертаються безпосередньо, а тому поводяться менш знервовано».

Емоційних дотиків часто не вистачає при догляді за хворими 

Томас Бухгольц розрізняє два основні види дотиків: емоційні та функціональні. Останні є суто цілеспрямованими і обмежуються необхідним: наприклад, санітар повертає пацієнта з боку на бік, щоб не утворювалися пролежні. Відповідно до способу їх здійснення, такі дотики не передають нічого, щоб виходило поза межі їхньої функціональної мети. Дотики такого типу часто трапляються в щоденному догляді.

Але найчастіше не вистачає саме емоційного аспекту, який близькі люди або фахівець з догляду проявляли до пацієнта, засвідчуючи, що він або вона приділяють  підопічним належну увагу, та сприймають їх як особистість. Однак саме ці емоційні дотики є дуже важливими для хорошого психічного та фізичного самопочуття підопічних.

Рука на плечі може посприяти багато в чому

Брак часу є однією з причин того, чому в щоденному догляді часто не вистачає  емоційності. «Проблема з часом при догляді за хворими дійсно присутня, - стверджує експерт з опіки Бухгольц. - Тим більше, що літнім людям потрібно до певної міри більше часу, поки вони відчують дотик і зможуть витлумачити його для себе.  Тому тактильний контакт при догляді мусить бути не коротким і мимовільним, а довгим і чітким, щоб людина, якій він адресується, могла його відчути та зрозуміти».

При цьому доглядальник може навіть невеликими діями досягнути багато. Скажімо, для привітання подати руку,  покласти її на плече підопічних на знак підтримки, або обійняти, залежно від того, в яких стосунках знаходяться між собою двоє людей. Крім цього, є дуже важливим, щоб санітар пройнявся існуючою ситуацією та життям підопічних людей. Він мусить мати, власне, цілком хороше відчуття цього, та в думках перебувати з своїм підопічним.

 

Також можна надати більшої значущості буденним діям

Також діям та словам, що пов'язані з щоденними турботами за хворими, можна надати більшої значущості, щоб вони означали більше, ніж просто необхідні процедури. «Догляд - це розмова на фізичному рівні, - говорить Бухгольц, -  і так само, як і хороша розмова, він потребує чіткої структури зі вступом, власне дією та завершенням». Тоді підопічний зможе краще сприйняти дії близьких людей і персоналу. Скажімо, під час процедури миття доглядальник може пояснювати своєму підопічному, яку частину тіла він митиме наступною і при цьому її доторкнутися, щоб означити свої слова.

При митті доглядальникові  слід звертати увагу на те, щоб не натискати надто сильно і не робити нічого такого, що б йшло всупереч бажанням його підопічного. Таким чином процедура догляду стає приємнішою, і формальний догляд набуває форми милосердя.

Основна стимуляція: Розбудити почуття

Дотики є основною складовою частиною загальної стимуляції. Така концепція сприяння та догляду ставить за мету довідуватися у хворого про його відчуття, і цим підсилити його самоусвідомлення та зв'язок з навколишнім світом. Все, що відбувається з тілом, віддзеркалюється у нашому мисленні, відчутті і переживаннях. Основна стимуляція допомагає ушкодженій людині, даючи їй можливість  відчути своє тіло, усвідомити своє знаходження в просторі та дати відчуття вібрації.  Відчуття дотику при цьому одне з найважливіших відчуттів поряд з нюхом, слухом, смаком та зором.

Такий простий предмет як, наприклад, яблуко, може викликати у пацієнта масу емоцій, коли він його торкається, бачить, нюхає або смакує. Інколи при цьому виникають спогади про минуле -  щось хороше, а інколи й нерадісне, як стверджує Томас Бухгольц, який сам дає курси основної стимуляції. Мимовільний  дотик до інтимних частин тіла при догляді може викликати у підопічних, які пережили  сексуальне насилля, негативні відчуття.

 

Рухи слід узгоджувати з кожним пацієнтом індивідуально

Тому при доторканні завжди треба запитувати про відчуття хворого. Багато пацієнтів не хочуть, щоб їх часто торкалися, оскільки для них важливе дотримання дистанції. На подібні побажання і вимоги доглядаючий персонал мусить  звертати увагу. Від обійм «чужого» доглядальника відчуття дещо інші, в порівнянні з ситуацією, коли доглядає, наприклад, один з партнерів подружжя. Для подружжя чуттєвий і уважний догляд відкриває нові можливості, стверджує Бухгольц: «Хороша якість контакту в догляді для подружжя, що прожило в довготривалому шлюбі, може стати шляхом пізнання себе та свого партнера по-новому».

Переклад з німецької.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин