10% українців помирають від старості, 20% - стають жертвами нещасних випадків, а 70% - від різноманітних хвороб.
Всім відомо, що багато в чому тривалість життя залежить від правильного харчування.
Ні для кого не секрет, що погане харчування та недостатня фізична активність є основними факторами ризику розвитку різних хвороб. Саме з їжею в наш організм надходять життєво-важливі елементи і поживні речовини.
Розвиток технологій дозволяє нам зберігати продукти довше, але разом з тим, зменшує вміст корисних елементів в них. У підсумку, людський організм марно намагається витягти з пропонованої їжі щось корисне, але найчастіше так і не отримує необхідну кількість мінералів, вітамінів і амінокислот.
Як же дати організму все те, чого він потребує при сучасному ритмі життя?
Ми всі знаємо, що смажене і жирне їсти шкідливо, риба корисніша за м'ясо, а фаст-фуд і газовані напої і зовсім слід виключити з раціону. Але хто пам'ятає про це, коли хочеться заморити черв'ячка? Щоб такі перекуси не перетворилися на звичку і не почали шкодити твоєму організму, склади свій особистий раціон на день і неухильно дотримуйться його.
Мельничук, лікар-дієтолог, науковий співробітник Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя радить:
"Ваш щоденний раціон харчування обов'язково повинен містити білок і вуглеводи. Білкові продукти - м'ясо, риба, сир, яйця - тваринні білки - до 120-150г на день. Крупи - 1 порція в день, картопля - обмежено. Їжте більше фруктів, овочів (свіжих і варених, переважно свіжих). Солодощі, соління, мариновані, копчені продукти і страви слід вживати в невеликих кількостях. Асортимент продуктів повинен бути широким, а самі продукти - якісними".
Твій організм краще засвоїть їжу, якщо перед трапезою ти вип'єш склянку води з лимоном. Щодня необхідно випивати не менше півтора літрів води, і краще робити це не залпом, а маленькими порціями.
Для кожного часу доби є свої продукти. Правильне і раціональне харчування забезпечить повноцінну життєдіяльність організму і його високу працездатність.
Ранкові продукти
Влітку корисним сніданком можуть стати яблука, полуниця, сливи або інші фрукти. А взимку на сніданок експерти рекомендують їсти йогурт, варені яйця, сир, мед, варення.
Але найкращим ранковим блюдом вважається вівсянка. Волокна вівсянки повільно перетравлюються, і відчуття голоду не потурбує тебе протягом кількох годин.
У проміжку між сніданком і обідом, бажано перекусити. З'їж шматочок сиру, жменьку горіхів, кураги або чорносливу. Також можна перекусити йогуртом.
Обідні продукти
Обід повинен бути різнобарвним. Використовуй моркву, салатний перець, капусту, гриби. У цих продуктах міститься багато корисних живильних елементів. Оскільки обід вважається основним прийомом їжі, в обіднє меню обов'язково слід включити рибу чи м'ясо. Постарайся чергувати вживання м'яса з вареними овочами (крупами) і сирими салатами. Якщо ти звик до рідких страв, то почати обід краще з супу.
"Перерва між трапезами повинна становити не більше 3-4 годин, а нічна перерва не повинна перевищувати десяти годин", - радить лікар-дієтолог Н. А. Мельничук. Так що відмовлятися від вечері не слід. Навіть якщо ви вирішили схуднути - морити себе голодом у вечірній час не варто. Вечірнє недоїдання може викликати підвищення апетиту днем. А це загрожує збільшенням у вазі і захворюваннями ШКТ (шлунково-кишкового тракту). Головне, - не приймати важкої їжі пізніше, ніж за 2 години до сну.
Вечірні продукти
Вечірні продукти не повинні бути жирними. Ідеальні вечірні продукти - це риба, варені та свіжі овочі, запечене м'ясо птиці та солодкі фрукти. Вечеря не повинна бути дуже рясною. Рясні трапези, особливо рясна вечеря, - основна причина таких захворювань, як гастрит, панкреатит і холецистит. Великі порції призводять до зниження засвоюваності їжі.
Увечері особливо корисні продукти, що містять кальцій і магній. Кальцій забезпечує стабільну роботу мозку, а магній допомагає м'язам розслабитися. Цими елементами багаті всі види капусти, кріп, петрушка, злакові. Правильній регуляції сну сприяє триптофан (амінокислота). Триптофан міститься в інжирі, бананах, фісташках, м'ясі індички.
Намагайся прислухатися до свого організму, їж здорову їжу і ти забезпечиш себе енергією і спекотним літом і в зимову холоднечу!