загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

12 порад для тих, хто доглядає за рідними старшого віку

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Терапія поведінки

від Жаклін Марсел

Як поводитися з рідною людиною старшого віку, яка:

1. Хоче забирати весь мій час і увагу?

 

Встановіть розумні, але жорсткі обмеження щодо того, коли ви можете бути у їх розпорядженні, а коли ні. Ніколи не дозволяйте, щоб вами маніпулювали. Якщо ви ніколи не піддаватиметеся на їх вимоги, ваші батьки зрозуміють, що стогнання та охання не спрацьовує, і в остаточному результаті припинять будь-які повторні спроби. Якщо ж ви піддастеся їх постійному  благанню - вони й надалі продовжуватимуть по наростаючій, знаючи, що ви врешті-решт здастеся.

Завжди використовуйте автовідповідач для сортування ваших дзвінків і ніколи не підіймайте слухавку та не відповідайте, якщо ваші батьки в якийсь момент недоброзичливо або погано налаштовані стосовно вас. Коли вони звертаються з проханням допомогти в більш обґрунтований спосіб, дайте позитивну відповідь задля заохочення хорошої поведінки, розповідаючи їм, як ви ними пишаєтеся і наскільки ви цінуєте те, як вони звернулися до вас цього разу. Підтримуйте хорошу поведінку.

Залучення ваших любих батьків до участі у певній діяльності буде найкращою річчю для вас обох. Подзвоніть до найближчого відділу соцзабезпечення та розпитайте про процедуру подання заяви та графіки роботи. Можливо, потрібно буде багато переконувати і співчувати, щоб ваші батьки нарешті вийшли за межі своєї комфортної домашньої зони або дали згоду на прихід людини, яку вони не знають. Пам'ятайте, що будь-які зміни можуть викликати страх у свідомості старших людей. Професіонали з опіки дуже добре знайомі з цією ситуацією і можуть допомогти вам вирішити цю проблему. Попросіть доглядальників зателефонувати і поспілкуватися з вашими батьками кілька разів, щоб налагодити відносини перед відвідинами.

У підсумку вони подружаться і очікуватимуть на їх прихід. Відповідно і тиск на вас пов'язаний з потребою  розважати батьків стане значно меншим.

Людина по догляду, познайомившись з ними, перегляне фільм, поведе  на прогулянку, пограє у щось або порозмовляє про минуле, тощо.

2. Ставить постійні необґрунтовані вимоги?

 

Зосередьтеся на позитивних моментах, які ви спроможні зробити задля ваших  батьків і не наголошуйте на тих, які не спроможні. Якщо згодом ви піддастеся на їхні завищені вимоги, то ця звичка з часом стане ще гіршою. Попередньо впевнено встановіть межі того, що ви будете і не будете робити і дотримуйтесь їх, жаліючи і співчуваючи своїм рідним, коли це є доречним. Не дозволяйте, щоб почуття відповідальності впливало на прийняття ваших рішень. Якщо їх вимоги здаються вам нелогічними або ірраціональними, то так воно і є! Подзвоніть в Асоціацію Альцгеймера та з'ясуйте, де ваші близькі можуть пройти тест на деменцію. Якщо негативна поведінка припиниться - надайте позитивну підтримку, підтверджуючи їхню здатність контролювати свою поведінку. Можливо, ви захочете дати їм певну винагороду, щоб ще більше їх підбадьорити. Якщо негативна поведінка продовжуватиметься, дайте три попередження, використайте лікування мовчанкою, а тоді вийдіть.

3. Є невблаганними,  вимогливими і негативними?

 

Спочатку використовуйте співчуття та прихильність, але в розумних межах. Вашим батькам, можливо, просто потрібні обійми чи поцілунок в даний момент і вони надто сором'язливі, щоб попросити вас про прихильність, яку вони прагнуть отримати.  Замість того, щоб сперечатися, погодьтеся з ними з приводу того, на скільки жахливим щось є, задля короткої тиради їх скарг. Практикуйте використання позитивних фраз на кшталт: "Мені шкода, що ви почуваєтесь так погано ...  Що ми можемо зробити для того, щоб підняти вам настрій? ... Давайте ввімкнемо музику, щоб підняти  настрій, і поговоримо про щось хороше". Постановіть для себе не давати можливості їх негативній енергії і образливим коментарям знаходити відгук у вашій душі. Фокусуйтеся на чомусь позитивному, про що вони говорили, перенаправляйте їхню увагу, щоб змінити тему.

Якщо негатив все ж триватиме після того, як ви  кілька разів спробували змінити тему, дайте їм знати, що ви більше не будете втручатися в будь-які негативні розмови в цей день, що їх "квота негативу" вичерпана. Якщо ви дозволите цьому продовжуватися, показуючи надто багато жалю, ви тим самим навчите їх, що чим більше вони скаржитимуться, тим більше уваги вони отримуватимуть. Не давайте приводу.

Ніколи не реагуйте позитивно на будь-яку  негативну поведінку. Наприклад, якщо ваші близькі кричать на вас, вимагаючи подати щось - не робіть цього, допоки вас не попросять належним чином. Ніколи не реагуйте на будь-які накази з вимогою, переконуючи їх, що ви будете раді виконати їх прохання, якщо вони попросять гарно. Якщо негативна поведінка продовжуватиметься, дайте три попередження, використайте лікування мовчанкою, а тоді вийдіть.

4. Скаржаться на реальні або уявні фізичні симптоми?

 

Встановіть ліміт на час відведений на “сесії скарг” стосовно стану здоров'я. Вислухайте, будьте чуйними і запропонуйте рішення. Потім повідомте, що час на скарги вичерпано, і переключіть увагу на інші теми або діяльність. Якщо негативна поведінка продовжуватиметься - дайте три попередження, використайте лікування мовчанкою, а тоді вийдіть.

Спробуйте простий тест, щоб впевнитися, чи їхні симптоми психосоматичні, чи просто для того, щоб привернути увагу. Наступного разу, коли вони скаржаться на дрібне недомагання чи біль, дайте їм вітаміни, видаючи їх за пігулку аспірину. Поспостерігайте, чи загадковий біль відразу минає. Не кажіть їм, що їх болі не є реальними, але особисто дайте знати їхньому лікареві про своє відкриття.

Разом занотуйте симптоми в визначеному порядку, починаючи  тими, що турбують їх найбільше. Коли ви їхатимете до лікаря, зверніть увагу на які симптоми вони врешті скаржитимуться. Попросіть лікаря розглянути кожен симптом, зробіть нотатки і викреслюйте кожен пункт списку, після того, як його вже розглянули. Якщо дорога вам людина соромиться відкрито поділитися з лікарем, то візьміть ініціативу у свої руки і переконайтеся, що лікар знає усі симптоми: сон, апетит, втома, проблеми з пам'яттю, зміни настрою, нездатність виконувати елементарні речі, нетриманні сечі, депресія, тривога і роздратування. Поговоріть з лікарем приватно при необхідності.

Регулярно приносьте всі ліки (отримані по рецептах і ті, що придбали у вільному продажі, вітаміни і т.д. ) до лікаря, щоб переконатись, що вони не взаємодіють між собою. Коли призначається новий лікарський засіб, запитайте, чи слід уникати споживання певних харчових продуктів і алкоголю в період прийому цього препарату. Чи цей препарат слід приймати з або без їжі? Чи потрібно приймати в певний визначений час дня? Чи можна здійснювати звичну діяльність, таку як керування автомобілем? Всі препарати мають побічні ефекти і можуть взаємодіяти одне з одним, викликаючи подальше ускладнення.

Замкніть або сховайте лікарські засоби, якщо ви підозрюєте, що хворі не приймають їх належним чином. Сховайте запасні ключі від сховку в їх будинку на той випадок, якщо ви забудете або втратите ваш ключ, або якщо хтось інший муситиме давати лікарські препарати, коли ви не дістанетеся до будинку в потрібний час.

5. Проявляє дивну поведінку і використовує невідповідну/нецензурну лексику?

 

Дивна або незвична поведінка, що не притаманна людині, є однією з перших ознак деменції. Пам'ятайте про це і не пропустіть цих перших попереджувальних сигналів. Пошук допомоги на цьому ранньому етапі значною мірою допоможе близьким і зменшить вашу фрустрацію.

Ви все ж можете встановити допустимі межі поведінки. Коригуйте їх кожного разу, коли має місце неадекватна поведінка і коли використовується груба або нескромна лексика. Ніколи не вдавайтеся до грубих мовних засобів, оскільки це сприятиме їх подальшому вживанню. Тримайте ваш темперамент під контролем або вийдіть з приміщення на певний час, допоки ви не зможете взяти себе в руки.

Спробуйте використати рольові ігри, щоб навчити їх адекватно поводитися. Спростіть завдання з допомогою відповідного діалогу, показуючи їм справжній шлях попросити вас про допомогу: "Я був би вдячним, якщо б ти міг би подати мені дистанційний пульт ...  Я радий, що ти прийшов провідати мене сьогодні ... Чи можна мені, будь ласка, склянку молока?"

Якщо вас ображають вербально ( 'Я тебе ненавиджу...  Я не хочу тебе більше бачити." ) - ніколи не реагуйте. Не дозволяйте своїм емоціям брати гору. Змінюйте ваше відношення і не дайте проблемі перерости в “змагання з крику” та не очікуйте раціональної дискусії. Коли вас обзивають образливими іменами - не реагуйте. Реагуйте на звертання лише тоді, коли вас назвуть вашим іменем. Дайте три попередження, використовуйте лікування мовчанкою, вийдіть відразу геть, якщо подібна поведінка не припиниться.

6. Стали підозрілими та параноїдальними?

 

Не відносьтеся до їхніх страхів зневажливо, не сперечайтеся та не кажіть їм, що це ірраціонально. Спокійно визнайте, що вам прикро, що вони так почуваються і запевніть їх, що ви не думаєте, що вони божеволіють. Допоможіть їм почуватися безпечно, коханими і запевніть у вашій постійній підтримці. Повідомте лікаря про ці симптоми з прикладами ситуацій. Якщо ви помітите байдужість зі сторони їхнього лікаря, який пояснюватиме все просто як наслідок процесу старіння, наполягайте на зустрічі з геріатричним психіатром для глибшого аналізу. Вживаючи відповідні ліки, ці страхи можна зменшити в значній мірі.

7. Переживає підвищення темпів втрати пам'яті?

 

Подзвоніть до асоціації Альцгеймера і з'ясуйте, куди ви можете негайно завезти близьку вам людину для огляду. Вони є експертами в цій сфері, тому не марнуйте часу на лікарів, які такими не являються. Довідайтесь про ліки: “Арісепт”, “Екселон” і “Ремініл” і про терапію вітаміном “E”.

Закріпіть великі значки-вказівники напрямків з простими для слідування інструкціями.  "Почистіть зуби ... Вимкніть плиту ... Тримайте двері замкненими". Придбайте великий настінний календар, щоб вони могли відмічати дні. Щоб допомогти впевнитись, що про ліки не забули або двічі їх не приймали, зробіть схемку, на якій вони могли б робити позначки кожного разу, коли вони приймають пігулки. Шкільна дошка для письма може також стати у пригоді. Ви допоможете їм пам'ятати обличчя людей, якщо ви помітите зображення всіх, кого вони знають, і закріпите їх там, де вони їх можуть бачити (чим більше, тим краще.) Щодо телефону, то придбайте такий, що має одну клавішу для набору, з фото та ім'ям особи поряд з номером. Використання списків, програвачів, кросвордів, різних дрібничок, комп'ютерних ігор може допомогти тренувати пам'ять.

8. Придумує безглузді дурниці, перебільшує і піднімає хибну тривогу?

 

Все це можуть бути лише спроби отримати більше уваги і співчуття. Зрозумійте, що ці дії є відчайдушними спробами утримати контроль або необхідність гарантії вашої постійної уваги. Вони також можуть потребувати ніжності і не знають, як попросити про це. Коли ви розпізнаєте очевидну брехню, ретельно визначте мотив позаду неї. Не дайте себе втягнути в конфронтацію з приводу неважливих проблем. Замість цього, “вимкніть” ваше бачення проблеми, і нехай ці небилиці зійдуть на ниць. Хоча вони й нестерпні, вам самим не потрібно ставати їх жертвою. Необхідно мати принаймні дві людини, щоб бути спроможним грати у цю гру, так що просто ігноруйте її.

Однак, бувають моменти, коли деякі їхні спроби контролювати ситуацією не можна залишити поза увагою. Коли ці моделі поведінки є постійними і руйнівними, спробуйте змодифікувати поведінку. Ніколи не реагуйте позитивними вчинками на те, що, ви вже знаєте, є маніпулятивною брехнею, або коли обман буде продовжуватися і далі. Спокійно дайте їм знати, що ви усвідомлюєте, що вони просто намагаються отримати більше уваги, і про те, що ви не дасте їм себе засмутити. Встановіть жорсткі обмеження, з чим ви будете і не будете миритися, і дайте їм знати, що вами не можна маніпулювати.

9. Надає перевагу залишатися в ліжку або нічого не робити – «просто чекає на смерть»?

 

Це може бути прихованим мотивом, щоб отримати більше уваги, а може бути ознакою депресії. Ретельно проаналізуйте ситуацію, що розгортається. Забіжіть до кімнати несподівано кілька разів і спостерігайте за  рівнем їх активності. Якщо ви запідозрите депресію, попросіть їх лікаря приписати антидепресант. Існує настільки широкий спектр ефективних лікарських засобів, доступних  на сьогоднішній день, що немає потреби, щоб вони відчували страждання.

Потім спробуйте залучити ваших батьків до якогось заняття, щоб показати життя за межами спальні та пролежування в ліжку протягом цілого дня. Вони мусять в житті мати щось, що вони з нетерпінням очікуватимуть, друзі, яких хотітимуть побачити, бажання зайнятися різноманітними справами. Ви самі не можете бути щоденним джерелом подібної стимуляції.

Якщо ж ваші батьки - це "сови", які хочуть спати цілий день і щось робити протягом ночі, то існує декілька речей, за допомогою яких ви можете змінити цю звичку. Зранку відкрийте всі вікна і штори, щоб впустити свіже повітря і сонячне світло, наробіть багато шуму, ввімкнувши радіо та телебачення, почавши пилососити, миючи посуд в посудомийній машині та інше; заплануйте якісь заходи, фізичні заняття або відвідувачів. Перебування протягом години або двох на сонячному світлі щодня може допомогти урегулювати їхній добовий ритм. Запитайте свого лікаря про мелатонін, який допоможе їм заснути вночі. Впевніться, що вони не отримують кофеїн через споживання кави чи шоколаду вечорами. Крім того, попросіть їх лікаря постійно переглядати список ліків, щоб переконатись в тому, що котрісь з них не викликають сонливість вдень. Якщо можливо, переназначте їх прийом на ніч.

10. Відмовляється давати будь-кому  можливість прибрати в їхньому домі?

Якщо ви застанете їхнє житло в жалюгідному стані, не поспішайте його прибирати. Можливо, задзвоніть сторонній особі або в соціальну службу, щоб вони зробили висновок у батьківській присутності, що ті не в стані прибирати самі. Судження сторонніх осіб сприйматимуться пристарілими по-іншому і захистять вас від обвинувачень щодо втручання в їх життя.

11. Лютує, якщо щось не відбувається у визначений момент?

 

Уникайте повідомляти їм визначений час, коли ви будете мати можливість зробити щось, або коли щось трапиться. Давайте широкі рамки, будьте невизначеними і запевнюйте, що намагатиметеся впоратися з їх проханням найближчим часом. Ніколи не зв'язуйте себе ніяким визначеним часом, оскільки це може перетворитися на нав'язливу ідею. Таким чином, вам буде завжди приємно повідомити їм, що ви виконали їхнє прохання, а не розчарувати їх тим, що у вас не було достатньо часу. Не зв'язуйте себе часовими рамками, в межах яких ви не можете впоратися. Ви здобудете їх довіру, якщо уникатимете ситуації з розчаруванням.

12. Шаленіють, коли їм кажуть: “ні, ви не можете це робити”?

 

Уникайте відповідати прямим "ні" на їхні прохання. Дайте їм знати, що ви розглянули питання і зрозуміли їхню точку зору, але поясніть, що це не найкраща ідея на даний момент. Вкажіть, що, можливо, наступного разу, або пізніше ви зможете виконати їх прохання. З гумором відверніть їх увагу на щось інше, більш позитивне. В більшості випадків вони цілковито забудуть про це прохання і на наступний день матимуть щось інше.

Так само, як інколи діти, чим більше літнім людям кажуть: "ні", ви не можете це робити, тим більше вони будуть боротися за те, щоб це вчинити. Це може стати тестом на силу волі задля влади і контролю. Найкращим варіантом в окремих випадках може бути просто дати їм зробити щось на свій розсуд (якщо це безпечно). Зазвичай вони самостійно прийдуть до висновку, що це насправді було не такою вже й хорошою ідеєю.

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин