Запалення підшлункової залози дуже різноманітні і вимагають точної діагностики і негайного лікування.
Підшлункова залоза — незамінний орган нашого організму. Це досить велика залоза , яка працює на «два фронти»: по-перше , виробляє багатий ферментами панкреатичний сік , по-друге , виділяє такі метаболічні гормони , як інсулін і глюкагон . Ці речовини необхідні для регуляції обміну жирів , білків і вуглеводів в організмі. Тому , якщо підшлункова залоза перестає нормально виконувати свої функції , ми відразу відчуваємо це .
Часто причиною порушень у роботі цього органу є запальні процеси . Нам же важливо знати симптоми цих порушень , щоб своєчасно зреагувати на появу проблеми.
Запалення підшлункової залози
При розвитку запалення в підшлунковій залозі , ферменти , які вона виділяє , перестають викидатися в дванадцятипалу кишку. Вони починають « діяти » до цього , прямо в підшлунковій залозі. При цьому клітини залози запалюються і гинуть . Крім руйнувань в підшлунковій залозі від інтоксикації можуть постраждати мозок , легені, серце , печінка і нирки.
Запальні процеси, що проходять в підшлунковій залозі , відрізняються різноманітністю в проявах та особливості перебігу . Тому лікарі виділили цілу групу захворювань і синдромів , причиною появи яких є запалення підшлункової залози, і дали цій групі загальна назва — панкреатит .
Гострий панкреатит і його симптоми
Цей варіант запалення підшлункової залози протікає гостро і супроводжується пошкодженням тканин. При гострому панкреатиті може розвинутися дистрофія залози, її некроз. Може приєднатися також вторинна гнійна інфекція. Цей різновид панкреатиту вимагає негайного лікування , інакше хвороба може закінчитися летально.
Серед характерних проявів цієї патології:
- біль у животі
- здуття живота
- нудота і блювота вмістом дванадцятипалої кишки , після якого не настає полегшення
- на животі з лівого боку біля пупка можлива поява синюшних плям , іноді з жовтуватим відтінком.
Чітких клінічних симптомів , за якими можна з упевненістю сказати , що розвинувся саме гострий панкреатит , немає. Тому для точної діагностики необхідно проводити додаткові дослідження.
Хронічний панкреатит і його симптоми
Хронічний панкреатит відрізняється від гострого « тихою » течією запального процесу. Тим не менш, він поступово призводить до незворотних змін у тканинах підшлункової залози , внаслідок чого вона перестає виробляти необхідну кількість травних ферментів.
Хронічний панкреатит може протікати безсимптомно , а може супроводжуватися такими симптомами:
- болю різної тривалості та інтенсивності : від декількох хвилин до 3-4 годин , а іноді й практично постійно.
- Нудота
- зниження апетиту
- печія
- здуття живота , бурчання в животі
- в період загострень діарея і блювота
Найчастіше біль виникає в глибині живота і поширюється вгору , посилюючись після їжі , особливо якщо в меню були жирні , смажені , гострі страви та копченості . Провокує біль також алкоголь і газовані напої.
Якщо запальний хронічний процес в підшлунковій залозі протікає без больових відчуттів , це зовсім не говорить про поліпшення стану .
При регулярному вживанні солодощів виснажується підшлункова залоза , що може створити умови для виникнення цукрового діабету 2 -го типу.
На базі хронічного панкреатиту може розвинутися гострий варіант захворювання. До того ж хронічний панкреатит може ховатися під маскою інших хвороб: дискінезії жовчовивідних шляхів, холециститу, виразки шлунка. Для установки точного діагнозу необхідно звертатися до лікаря.
Псевдокиста , як прояв панкреатиту
Дегенеративні процеси , які відбуваються при гострому панкреатиті , можуть призводити до появи псевдокісти підшлункової залози , яка тисне на навколишні її органи. Це може порушувати рух їжі в шлунку і дванадцятипалої кишці , здавлювати жовчовивідні протоки і навіть призводити до розвитку механічної жовтяниці. Можуть виявитися стискання і протоки самої підшлункової залози.
Діабет першого типу — збої в роботі підшлункової
Ще одним поширеним збоєм в роботі підшлункової залози є цукровий діабет першого типу. Але це вже не запальна , а гормональна проблема , про яку краще говорити в окремій статті.
Проблеми з підшлунковою потрібно вирішувати негайно!
Будь-які порушення в роботі підшлункової залози можуть приводити до серйозних наслідків аж до летального результату . Тому при появі симптомів , які повідомляють про те , що цей орган почав барахлити , потрібно негайно звернеться до лікаря , поставити точний діагноз і лікувати хворобу . Самолікування в цьому випадку неприпустимо. Тільки фахівець зможе розібратися в різноманітті порушень підшлункової залози і підібрати ефективну тактику усунення проблеми.