загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Поради по попередженню побутового травматизму людей літнього віку

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У людей літнього зростає ймовірність отримання травм, особливо переломів. Цьому сприяє розвиток змін кісток – остеопорозу (зниження щільності кісткової маси зі зменшенням в ній солей кальцію), що призводить до зменшення міцності кісток. Виникненню травм сприяють також вікові зміни центральної нервової системи, які ведуть до хиткості ходи, порушення рівноваги, а також порушення мозкового кровообігу, захворювання опорно-рухового апарату, зниження гостроти зору, порушення пристосування ока до змін освітленості.

Побутовий травматизм є одним з провідних чинників, які несуть загрозу втрати здатності до самообслуговування та самого життя. Найчастішою безпосередньою причиною побутового травматизму є падіння.   Частота падінь суттєво зростає після 60 років. У віці 65 років та старше щорічно падають 35-40% загалом здорових осіб, які живуть вдома.

Частота падінь збільшується вдвічі після переселення літніх людей на нове місце і знову повертається до вихідного рівня через три місяці. У віці 85 років і старше 20% випадків смерті, пов’язаних з падінням, припадає на будинки перестарілих . Так, серед осіб, схильних до падіння, через рік після початку спостереження 20% знаходилися або в лікарні, в будинку перестарілих з цілодобовим доглядом, або померли.

Поширеність ускладнень при падіннях

Приблизно 10% падінь приводять до суттєвих травм, з яких 5% складають переломи. Значна кількість літніх людей з переломами створює важке навантаження на систему охорони здоров’я.

Переломи шийки стегна складають приблизно 25% усіх переломів при падінні вдома. У будинках перестарілих частота таких переломів вище –до 81 на 1000 чол./рік. Не менш ніж 95% переломів відбувається в результаті падіння. Приблизно в половині випадків перелому шийки стегна здатність до ходьби вже не відновлюється, 20% випадків закінчується смертю протягом шести місяців.

У 75%-80% випадків падіння без травми люди не звертаються за медичною допомогою. Разом з тим частим наслідком неодноразових падінь є так званий синдром страху повторного падіння: поєднання депресії, постійної боязні впасти та інших психологічних розладів. Можуть розвинутися втрата впевненості у собі, соціальна самоізоляція, дезорієнтація та відчуття самотності. Падіння навіть без фізичної травми може привести до смерті, якщо потерпілий не може самостійно піднятися і не має можливості покликати на допомогу. Якщо літня людина пролежить на підлозі більш ніж 12 годин, виникають пролежні, може розвинутися стан обезводнення, гіпотермія, пневмонія і настати смерть.

Регулярні прогулянки, плавання, легка гімнастика допомагають зберегти бадьорість і рухливість. Важливу роль у попередженні падінь грають тренування відчуття рівноваги, управління рухами. Це корисно всім людям літнього віку, особливо тим, хто відчуває труднощі при ходьбі та при складних по координації рухах, після перенесеної травми або операцїї на опорно-рухомому апараті. Пройти курс тренування можна в  центрі реабілітації або в домашніх умовах. Для тренування використовують фітболи(надувні м’ячі великого діаметру), еластичні платформи , виконання вправ на рівновагу з заплющеними (зав’язаними) очима.

30% - 50% випадків падіння літніх людей, що живуть дома, обумовлені факторами середовища, в іншихщо 20% падінь обумовлені інтенсивним впливом зовнішніх факторів, які привели б до падіння будь-яку здорову дорослу людину. Літні люди часто оступаються і можуть послизнутися, при цьому їм важко втримати рівновагу.

Виділяють наступні зовнішні фактори:

Дефекти оточуючого середовища (погане освітлення, слизька і нерівна підлога і т. п.).

Характер взуття і одягу.

Незручні допоміжні засоби і пристрої для ходьби.

Заходи по профілактиці падінь

Належне використання допоміжних пристроїв.

Виконання в домашніх умовах вправ за призначенням лікаря для тренування   рівноваги та тренування м’язів, а також ходьба.

Лікування серцево-судинних захворювань, включаючи аритмії серця, різкі коливання тиску..

Повільна зміна положення тіла (підйом з ліжка, зі стільця і т. п.). Швидкі повороти тіла можуть знижувати артеріальний тиск з головокружінням та втратою рівноваги.

Підтримка в приміщенні оптимальної температури, оскільки значні її перепади погіршують кровопостачання головного мозку, координацію рухів.

Не бажано виходити з дому в дуже холодну погоду, коли падає сніг і слизько. Для попередження падіння слід користуватися палкою.

Важливо правильно підбирати взуття. Воно повинно бути вільним, але не надто великого розміру, м’яким і з рифленою підошвою (можна наклеїти пластир). По слизькій  підлозі краще ходити у м’яких панчохах. Необхідно обходити вологі місця у приміщенні та на вулиці.

Причиною падіння може бути головокружіння, як ефект деяких ліків.

Своєчасно потрібно виявляти і лікувати остеопороз.

Потрібно забезпечити хороше освітлення. У нічний час слід включати спеціальні ліхтарики-нічники. Доцільно запаралелити включення світла у коридорі і туалеті.

Краї сходинок у домі треба виділити контрастною фарбою.

Перила на сходах повинні бути з обох боків. Піднімаючись та спускаючись потрібно використовувати обидва перила, поручні вздовж стін. Килимові покриття і доріжки потрібно добре фіксувати до підлоги. Паркетну підлогу доцільно покрити доріжками.

Меблі потрібно розставити лише вздовж стін, вони повинні бути зручними для користування. Не повинно бути різких змін у розміщенні меблів, оскільки людина може "на автопілоті" вночі обійти стіл там, де його теперь немає, і спіткнутися через переставлений стілець.

Рекомендується обклеїти гострі кути меблів спеціальними м’якими накладками

В ванній підлога повинна  бути завжди сухою. Ванну і унітаз слід обладнати спеціальними поручнями.При захворюваннях опорно-рухового апарату доцільно обладнати спеціальний стільчак над унітазом.

При купанні для зручного та безпечного користування милом (з метою попередження падіння мила та сковзання на ньому) зробити у ньому дірку і протягнути у неї шнурок. При закінченні миття у ванній треба вийняти пробку до того, як з неї вставати (щоб не нахилятися).

При необхідності підняти важкий предмет підійдіть до нього якнайближче, присядьте, а потім повільно піднімайте вантаж, тримаючи спину прямо, бажано піднімати його не перед собою, а збоку. Важкий вантаж потрібно тримати двома руками і при можливості розділити його навпіл.

При появі головокружіння потрібно опуститися навпочіпки.

Правила безпеки на вулиці.

Для попередження  вуличного травматизму та насильства доцільно виконувати такі рекомендації:

У зимовий час для попередження падіння доцільно користуватися паличкою та допомогою оточуючих при прогулянках, особливо при переходах вулиць і на сходах.

У періоди несприятливих погодних умов (снігопад, ожеледиця, похолодання, дощі або спека) доцільно не виходити на вулицю. На цей період слід мати невеликий запас продуктів тривалого зберігання, а молоко і хліб попросити купити сусідів.

У темний час доби бажано не виходити з квартири. При пізньому поверненні додому бажаний супровід знайомих чи друзів, вибираючи маршрут по людних та освітлених місцях. Необхідно прикрити або зняти прикраси.

Якщо злочинець вимагає гаманець, краще його віддати а потім звернутися до міліції або друзів.

При наявності загрози на вулиці, потрібно голосно кликати на допомогу перехожих.

До списку новин