Раціональне харчування, помірні фізичні вправи - ось найкраща профілактика хвороб суглобів. А зниження ваги на 5 кг в 2 рази зменшує ризик розвитку остеоартрозу!
Традиційні поради - їсти побільше хрящів і желе - вже застаріли. Доведено: хрящова тканина не засвоюється. Так що доведеться діставати з сімейних архівів бабусині рецепти приготування холодцю. Тривала термічна обробка робить чудеса, доводячи важко засвоювані речовини до мономерів, які легко всмоктуються в травному тракті і потім доставляють за призначенням потрібні елементи. Саме «вуха і хвости» та інші не затребувані вибагливим покупцем «білям'ясні» елементи ідеально підходять для домашніх холодців, які за кілька годин томління в печі або духовці перетворюються у смачну і дуже корисну страву: у ньому міститься деструктурований хрящ, життєво необхідний для суглобів.
Зовсім не випадково літні люди небайдужі до холодцю - для них він дуже корисний. А от якщо дитина відвертається від такої їжі, не наполягайте: у неї достатньо власної хрящової тканини. Чим старшою стає людина, тим більше вона любить холодець - з віком це блюдо повинно бути присутніми в нашому раціоні.
Однак при хворобах суглобів не варто надмірно захоплюватися холодцями і бульйонами з жирних видів м'яса (свинина, баранина) - це може призвести до надлишкової ваги, перевантажить печінку. Краще нежирне м'ясо (телятина, курятина, індичатина). Під час приготування їжі не видаляйте сполучнотканинні компоненти: хрящі, зв'язки, сухожилля, кістки, адже ці тканини найбільш багаті мукополісахаридами (гіалуронової кислотою, кондроітином і глюкозаміном). Корисна їжа з високим вмістом кальцію і фосфору: морепродукти і морська риба, молочні продукти.
Для синтезу хрящової тканини необхідні вітаміни, що містяться в сирих овочах. Дуже корисно заправляти овочеві салати рослинною олією (оливковою), багатою ненасиченими жирними кислотами. Замініть смажені страви тушкованими, копчені - запеченими, багаті вуглеводами та жирами солодощі - фруктовими желе, узваром, киселем, морсом.