Чи це коклюш, чи кір: багато дитячих хвороб вражають і старше покоління. Щеплення може при цьому допомогти

Чому старші люди все частіше хворіють на дитячі хвороби?
Багато хто з батьків вакцинують своїх дітей або не в повній мірі, або запізно. "Також старші люди роблять великі перерви між вакцинацією, а тому є особливо вразливими перед певними мікробами", - говорить Єва Гуммерс-Прадір, професор сімейної медицини в Університеті Геттінгена і член Постійної комісії з вакцинації (STIKO). Крім того, дитячі хвороби не завжди можна діагностувати в літніх людей. Судорожний кашель (коклюш), що триває протягом тижнів, наприклад, нагадує хронічний бронхіт.
Які збудники викликають проблему?
Хто в дитинстві перехворів кором та вітряною віспою, отримує до них імунітет. Дані Інституту Роберта Коха доводять: 99,7 відсотків людей віком за 60 вже перехворіли на кір. Ситуація дещо інша зі збудником коклюшу: попереднє захворювання не захищає від нового зараження. "Я рекомендую перед наступною прививкою від правця та дифтерії попросити комбіновану вакцину і проти коклюшу", - говорить Гуммерс-Прадір. Небезпечними для старшого покоління є також пневмококки - збудники важких форм пневмонії. Багато дітей мають ці бактерії в гортані і можуть заразити інших. Щеплення забезпечує певний захист.
Люди , що ведуть активне соціальне життя, хворіють частіше ?
Ризик зараження зростає з числом контактів з людьми, їх тривалістю та тілесною близькістю. Ви доглядаєте за внуками, допомагаєте сусідському хлопчикові з домашнім завданням, або працюєте на суспільних засадах у сфері догляду за людьми? Довідайтеся, який захист є доцільним! "Поряд з дільничими лікарями вакцини пропонують і багато аптек", - говорить фармацевт доктор Доріс Унтеррайтмаєр з Грефельфінга.
Молоді часто переносять інфекцію краще, ніж старші. Чому?
Слабкіша імунна система, як і типові захворювання старості, такі як, наприклад: гіпертонія, артеріосклероз, захворювання легень, а також хворобливість - відіграють значну роль. Гуммерс-Прадір: "Коклюш супроводжується болючим, гострим кашлем, якого, незважаючи на медикаменти, важко позбутися. Це навантаження, яке молодий організм долає добре, а старий може зазнати інфаркт".
Нарешті бабуся і дідусь! Яке значення це має для вакцинації?
Передусім небезпечним є коклюш. Дорослі хворі можуть заразити невакциноване немовля. "Збудник являє для новонароджених загрозу для життя, - застерігає Гуммерс-Прадір: - Вони не кашлятимуть, але можуть померти від синдрому раптової дитячої смерті, як тільки інфекція пошириться по дихальних шляхах та паралізує ще нерозвинені дихальні центри".
Вакцинація: чи трапляються побічні ефекти?
Найчастіше проявляється тимчасовий набряк у місці ін'єкції. Рідше щойно вакциновані скаржаться на головний біль або біль у кінцівках. "Така реакція не має жодного відношення до самої інфекції", - говорить експерт. Крім того, літні люди не особливо легко переносять лікарські засоби, які лікар призначить у випадку гострого захворювання.
Немає щеплення. І що тепер?
Ви ще пам'ятаєте, який лікар робив вам вакцинацію? Довідайтесь про це у нього в кабінеті - щеплення за останні роки будуть позначені у медичній картці. Якщо ситуація з вакцинацією незрозуміла, то лікар надолужить найважливіші щеплення. Згідно STIKO, додатково зроблені щеплення не являють собою підвищеного ризику для здоров’я.
Рекомендації щодо вакцинації для людей старших 60 років
· Одноразово: щеплення від пневмококів. Для хронічно хворих воно повинне бути поновлене кожні п'ять років.
· Кожні десять років: Поновлення від правця та дифтерії. Наступна одноразова з вакциною проти коклюшу.
· Відразу надолужити: Від поліомієліту на випадок, якщо попередньо не було зроблено жодних щеплень.
· Восени: Щорічна вакцинація проти грипу (інфлюенца).
Переклад з німецької.
Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.