загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Наука і довголіття

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Людей завжди хвилювала проблема подовження життя. Колись із цією метою зверталися до шаманів, потім — до алхіміків, потім — до вчених. У 60-х роках минулого століття американські вчені прогнозували збільшення тривалості життя людини на 50 років до 2020 року. На початку 80-х років багато хто вважав, що до кінця ХХ століття вдасться уповільнити темп старіння людини за допомогою препаратів-геропротекторів. Наприкінці 90-х вважали, що це вдасться зробити до 2010 року. Але сьогодні зрозуміло, що ці прогнози були дуже оптимістичними. Однак можливість розробки засобів подовження життя цілком реальна. Це підтверджують дивовижні приклади довголіття як серед людей, так і серед інших біологічних видів.

Наука доводить: довгожительство можливе

Довголіття — досягнення людиною віку, який значно перевищує середню тривалість життя. У вітчизняній демографії його обчислюють, починаючи з 80 років (в окремих країнах із 75) і старше. Довгожителями вважаються люди віком 90 років і старше. Наука завжди займалася цією важливою для людства проблемою. Досліджуючи її, багато вчених з'ясовували причини та чинники, що впливають на збільшення показника середньої тривалості життя. Істотний внесок у вивчення проблеми вніс французький природодослідник Ж. Бюффон, що жив у другій половині XVIII століття. Він дійшов висновку, що тривалість життя всіх біологічних організмів, включаючи людину, становить 7—14-кратний період часу, за який конкретний біологічний вид досягає статевої зрілості. Оскільки людина досягає зрілості до 16—18 років, отже, тривалість її життя повинна бути в межах 130—240 років. Лауреат Нобелівської премії, російський учений, лікар І. І. Мечников наприкінці ХІХ-початку ХХ століття у своїй книзі «Этюды о бессмертии» доводив, що біологічні рамки тривалості людського життя — 120 років. Він вважав, що люди помирають раніше терміну, відміряного Природою, тому що ведуть неправильний спосіб життя. Нещодавно було встановлено, що серце людини безперебійно може працювати протягом 120 років, печінка в нормальних умовах — ще більше, а імунна система — трохи менше. Отже, строки тривалості життя людини становлять 110—120 років.

Ще на початку 60-х років ХХ століття американський учений Хейфрік встановив, що людські клітини, які визначають тривалість життя людини, як і всі інші, оновлюються шляхом поділу, який управляється генетичним кодом. Кратність їх розподілу не перевищує 50 разів. Пізніше було встановлено, що максимальний період часу, за який можуть відбутися ці 50 ділень, становить 120 років, ну а мінімальний, як відомо з практики, — десь 50—70 і менше років.

Кожен має шанс подовжити своє життя

Відомий американський кардіолог Клайд Янсі заявив, що кожна людина має шанс перетворитися на довгожителя і зможе відсвяткувати свій дев'яностий або навіть сотий день народження. Для цього їй потрібно лише дотримуватися семи простих принципів. На думку лікаря, кожній конкретній людині під силу досягти оптимального стану здоров'я, виконуючи наступні дії.

Перше. Вести активний спосіб життя. Відсутність фізичних навантажень забирає майже чотири роки від відпущеного Природою життя людини. Люди, які фізично неадекватні, вдвічі частіше піддаються ризику розвитку хвороб серця та інсульту.

Друге. Знати й контролювати рівень холестерину. Його високий рівень у крові може призвести до накопичення жирових відкладень в артеріях і збільшує ризик розвитку хвороб серця та інсульту.

Третє. Дотримуватися здорової дієти. Правильне харчування є одним із найважливіших пунктів, який поліпшить здоров'я. Слідувати цьому правилу і справді нескладно. За словами зав. відділу артеріальної гіпертензії Федерального центру серця, крові та ендокринології ім. В.А. Алмазова доктора мед. наук, проф. Олександри Конраді для підтримання гарного самопочуття людині особливо важливо споживати велику кількість клітковини, злаків, свіжих овочів, фруктів.

Четверте. Знати, контролювати кров'яний тиск. Високий кров'яний тиск часто називають «тихим убивцею». У результаті людина може скоротити ризик інсульту на 40%, а ризик серцевого нападу — на 25%.

П'яте. Підтримувати здорову масу тіла. Надмірна маса тіла — основний чинник розвитку хвороб серця й інсульту. Ожиріння може зменшити тривалість життя майже на чотири роки. Як підтвердила РБК daily лікар-терапевт, експерт програми «Неталлергии.ру» канд. мед. наук Ірина Залем, у медиків усього світу викликає побоювання зростання кількості людей з надмірною масою тіла. І як наслідок цього — значне збільшення кількості людей з цукровим діабетом та артеріальною гіпертонією. Через велику кількість жирів тваринного походження збільшується кількість людей, які страждають від підвищеного вмісту холестерину в організмі. А гіподинамія зустрічається практично у кожного другого сучасного міського жителя.

Шосте. Знати про загрози, пов’язані з діабетом. Діабет збільшує ризик підвищеного кров'яного тиску, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця та інсульту, особливо, якщо рівень цукру в крові погано контролюється.

Сьоме. Не курити. Десятки тисяч людей помирають щороку через вживання тютюну, і тисячі некурців чекає та ж доля через пасивне куріння.

Чоловіки й жінки: лідирують останні

Старість неминуча. Якою вона буде — немічним і хворобливим існуванням чи повнокровною порою життя? Як збільшити термін життя і при цьому залишатися бадьорим та здоровим до глибокої старості? На ці запитання шукають відповіді геронтологи (від грец. gerontos — старий). Геронтологія — наука, що вивчає старіння живих організмів. Її зародження пов'язують з ім'ям батька геронтології І. Мечникова, великий період творчої діяльності якого припав на Україну. В Інституті геронтології Академії медичних наук України (АМНУ) створена й існує одна з найбільших та авторитетних у світі наукових шкіл геронтології.

Тривалість життя в розвинених країнах (Японія, Швейцарія, Франція) становить 74—76 років для чоловіків і 80—83 роки для жінок. Українські чоловіки живуть у середньому 61—62 роки, а жінки — 72—73. Чому виникає така різниця? Жіночий організм запрограмований Природою на вагітність і пологи та ліпше вміє пристосовуватися до зовнішніх умов, тому й живуть жінки на 3—5 років довше, ніж чоловіки. На настільки значну різницю впливають, очевидно, крім біологічних, інші чинники: відсутність шкідливих звичок, вміння розслаблятися, стресостійкість і т. ін. Ці якості більш притаманні представницям прекрасної статі.

Більшість геронтологів вважають, що потенційна можливість довгожительства зумовлена генетично (наявність довгожителів серед родичів різних поколінь). Разом з тим, довголіття, безсумнівно, залежить від соціально-економічних чинників, таких як матеріальні умови, культурний рівень і медичне обслуговування населення, умови життя й характер праці, психологічний клімат у суспільстві.

Здоровий спосіб життя — головний засіб антистаріння

І все ж дуже важливу роль у питанні довгожительства геронтологи відводять способу життя людини. Ось іще кілька важливих чинників.

Харчування має бути низькокалорійним, містити багато вітамінів і мінімум цукру. Для цього потрібно з'їдати 450—500 г овочів та фруктів на день. У дитинстві, коли формується скелет, потрібне м'ясо, в літньому віці корисніша риба. Свого часу І. Мечников писав, що однією з причин старіння є отрути, які утворюються в кишечнику в результаті життєдіяльності гнильних бактерій. Кисле середовище для них несприятливе. Тому вчений пропонував вводити в організм бактерії молочнокислого бродіння, які містяться в кефірі та кисляку. Той, хто харчується різноманітно й помірно, живе довше. Гіппократ говорив: «Їжа повинна бути вашими ліками, а ліки — вашою їжею». Те, що продукти харчування мають лікувальні властивості, вже доведено сучасною медициною, потрібно лише особливо ретельно їх обирати.

Голодування. Очистивши організм, людина може позбутися 70% хвороб. Існує кілька способів очищення. Один із найдоступніших і найефективніших — голодування. Якщо не надходитиме харчування зовні, організм почне харчуватися з внутрішніх резервів. Передусім він візьметься за «поїдання» жирової тканини. Це допоможе зміцнити імунну систему. Після того як жир із жирової тканини буде витрачено на харчування, імунні клітини звільняться і повернуться в «бойовий стрій». Тобто, що більше жиру має людина, то слабший її імунітет. Таким чином, під час голодування спалюються, окиснюються та виводяться ті шкідливі речовини, з якими організм не може впоратися у звичайному режимі функціонування.

Місце проживання. Люди, що мешкають у помірному кліматі, живуть довше.

Куріння. Некурці живуть довше.

Алкоголь. Ті, хто помірно п'є, живуть довше.

Рухова активність дає змогу довше зберегти молодість. Мається на увазі не професійний спорт, а легка фізкультура. Наприклад, не ліфтом підніматися, а пішки, більше гуляти в парках, кататися на велосипеді. Навіть 8 хвилин занять фізкультурою в день подовжує життя.

Фінансовий статус. Матеріально забезпечені люди менше піклуються про гроші і живуть довше.

Робота. Довше живуть люди, які займаються розумовою, а не фізичною працею.

Емоційні навантаження. Довше живуть люди зі спокійною роботою, які відчувають помірний стрес. Відомо, що постійний стрес спричиняє передчасне старіння імунної системи. А ось регулярний, але короткий призводить до активізації життєвих сил, збільшує тривалість життя.

Психологічна рівновага. Шкідливо накопичувати в собі негативні емоції. Той, хто ніколи не виплескує їх, більше схильний до захворювань, у тому числі й розвитку злоякісних пухлин. Психологи рекомендують мати на все свою власну точку зору. Людина, що живе усвідомлено, значно рідше впадає в депресію, а отже, зберігає здоров'я. Час від часу балуйте себе, рекомендують психологи. Не потрібно завжди й у всьому себе обмежувати.

Розумна дружина. Шведські дослідники вважають, що у чоловіків є простий спосіб подовжити собі життя. Вивчивши життя 1,5 млн сімейних пар, вони виявили, що тривалість життя чоловіків безпосередньо залежить від... розуму, освіти та рівня інтелекту їхніх дружин. Власні розумові здібності чоловіків у їхньому довголітті ніякої ролі не відіграють. Учені припустили, що причина в тому, що саме жінка в сім'ї займається домом, побутом і харчуванням. Відповідно розумна й освічена жінка вибирає корисні продукти, здорове хобі для себе і свого чоловіка, відзвичаює його від шкідливих звичок на кшталт пристрасті до алкоголю й куріння. У підсумку її чоловік почувається ліпше й живе довше.

Творчість. Намагайтеся творчо працювати за своєю спеціальністю якомога довше. Для тренування головного мозку медики радять грати в інтелектуальні ігри, розгадувати кросворди й головоломки. Інтелектуальна активність не повинна знижуватися з віком. Більше того, творчість — найбільший стимул до довгожительства. Цьому є велика кількість доказів. Наприклад, великий італійський живописець епохи Відродження Тиціан створив знамениту картину «Христос у терновому вінку», коли йому було 95 років, а німецький поет Гете закінчив «Фауста», коли йому було 82 роки. Після 80 років творили Лев Толстой і Бернард Шоу. І, звичайно ж, дуже важливий психологічний настрій людини на довге і щасливе життя. Якщо, доживаючи до енної кількості років, людина каже собі: «Я старію, або я вже старий», — то тим самим, вона програмує себе. Це найсильніший код для організму. Він розуміє це в прямому сенсі слова. І приступає до так званої самоліквідації. Адже в історії є велика кількість прикладів регенерації тканин, зубів, омолодження в літньому віці. Отже, в організмі є свої приховані можливості і резерви для відновлення. Але ми ними не вміємо користуватися.

Арія ГВОЗДИКОВСЬКА,кандидат біологічних наук,член Міжнародного екологічного клубу;Василь КУЧИН,доктор фізико-математичних наук.

До списку новин