загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Норми артеріального тиску не мають вікової належності

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Чи справді метеозалежність впливає на гіпертонію?

Головний біль, запаморочення, темнота перед очима, нудота, різкі запахи, інколи навіть блювота, а також шум у вухах – усі ці симптоми бувають і при низькому і при високому тиску. Напевно, усім відома гіпертонічна хвороба та поняття гіпотонія.

Сьогодні ми поговоримо про гіпертонічний криз і чи правда, що метеозалежність впливає на самопочуття гіпертоніків.

«Незначне погіршення самопочуття має також насторожити»

Найкращим способом профілактики гіпертонічного кризу й уникнення важких гіпертензивних ускладнень є обізнаність пацієнтів щодо артеріальної гіпертензії та ефективна взаємодія з лікарем.

Гіпертонічна хвороба (підвищений тиск) є насправді підступною, у більшості вона проявляється незначними головними болями, які потрохи збільшуються. Якщо не звертатися вчасно до спеціалістів, ми ризикуємо збільшити кількість інфарктів, а то й летальних випадків.

У поліклінічному відділенні КНП Тернопільської міської комунальної лікарні №2 працює лікар-кардіолог Людмила Чепесюк. Саме вона й поділилася з нами знаннями про гіпотонію та гіпертонію, а також розповіла про зв’язок між погодними умовами та самопочуттям.

Вадим Кравчук

– Перш ніж ми поговоримо про гіпертонію, хочу наголосити, що Людмила Ярославівна є лікарем вищої категорії. Багатьох пацієнтів вона поставила на ноги. Захворювання серцево-судинної системи на сьогоднішній день кардинально змінилися у віковому плані. Ми звикли говорити, що проблеми з тиском та серцем мають люди старшого віку. Повинен повідомити, що від гіпертонічного кризу страждають люди молодого працездатного віку. Вдумайтеся, щодня наші кардіологи приймають по 20-25 пацієнтів, і у кожного є скарги, болі, симптоми, які не повинні бути у такому віці. Це говорить про малоінформованість пацієнтів, тому краще хворобу попередити, – розповідає завідувач поліклінічним відділенням КНП Тернопільської міської комунальної лікарні №2» Вадим Кравчук.

Людмила Чепесюк

– Людмило Ярославівно, розкажіть нам про гіпертонічну хворобу, чому серед мешканців нашої області вона є найпоширенішою?

– Гіпертонічна хвороба, або артеріальна гіпертензія, – це вже хронічне захворювання, яке характеризується підвищенням артеріального тиску більш ніж 140 на 90. Найчастішими проявами цієї хвороби є шум у вухах, головокружіння та біль в області голови, потилиці, стукіт у висках, також спостерігаємо дискомфорт в області серця. Часто чуємо від пацієнтів, що такі симптоми з’являються при зміні погоди, це говорить про приховану хворобу. Так би мовити, це перший дзвіночок, що слід відвідати спеціаліста. Небезпечним є той фактор, коли пацієнт списує своє погане самопочуття на погоду, мовляв, закінчиться дощ, все мине. У такому разі втрачається дорогоцінний час, і якщо на ранніх стадіях тиск можна було б стабілізувати легшими препаратами, то в подальшому все буде складніше. Верхня межа тиску повинна бути не більше 140, а нижня – не менше 90. Якщо ви помітили «скачки», слід прийти на консультацію.

– Частенько чуємо: мій робочий тиск – 160 на 90, чи нормально це?

– Поняття робочого тиску немає. Норма артеріального тиску не має вікової належності. Вона однакова і у 20 років, і у 80, тиск не повинен перевищувати допустимої границі. Незначне погіршення самопочуття має також насторожити. На початках  можна підкорегувати спосіб життя, але якщо не звертати уваги на незначне підвищення або ж пониження тиску, це може призвести до важких наслідків, де без постійного прийому ліків не обійтися.

– Чи може гіпертонія передатися по спадковості?

– На жаль, так. Якщо від шкідливих звичок ми можемо відмовитися, то генетичну гіпертонію потрібно лікувати. Якщо матір та батько страждали гіпертонією, то 50-70% вірогідності, що вона буде і у дітей. Звісно, проти генетики ми піти не можемо, але від нас залежить, коли саме проблеми з тиском нас потурбують. Тому ми можемо вплинути на наше самопочуття. Якщо вам добре відомий той факт, що ваша мама чи батько мали гіпертонічну хворобу, не слід відкладати похід до лікаря. Прийдіть, проконсультуйтеся, отримайте кваліфіковані рекомендації щодо способу життя, щодо препаратів, які слід вживати, а які ні. Також рекомендую звернути увагу на свій психоемоційний стан. Ми повинні навчити нашу нервову систему правильно реагувати на стреси та конфліктні ситуації. Забороніть собі палити. Обмежте вживання кухонної солі, вона затримує в організмі рідину, і за рахунок цього збільшується об’єм циркулюючої крові, відтак підвищується тиск. Не забуваймо слідкувати за вагою тіла, займатися елементарними фізичними вправами, легка зарядка, гімнастика, оберіть ті вправи, які вам подобаються і котрі ви будете виконувати з задоволенням.

«Зміна погоди провокує спазм або, навпаки, розслаблення стінок судин»

– Стосовно метеозалежності, і чи справді активність землі впливає на самопочуття?

– Метеочутливість або метеозалежність – це феномен погіршення стану здоров’я у відповідь на зміну погодних умов (температури, вологості, атмосферного тиску, вітру, опадів). Підвищена чутливість людини до погодних умов. Терміну «метеочутливість» у медицині не існує. Жодних досліджень із приводу цього не проводилося, доказової бази немає. Але я зі свого власного досвіду і скарг пацієнтів можу припустити, що метеозалежність усе-таки є. Швидше за все це наслідок хронічних захворювань. Ми можемо чітко проаналізувати, що в дні високої вологості, низького атмосферного тиску, в час туману більшість людей скаржаться на погіршення стану здоров’я. Зі зміною погоди змінюється тиск у власних судинах, тому людям із судинною патологією важче адаптуватися.

– Хто у групі ризику і які найчастіші прояви метеозалежності?

– У групі ризику гіпертоніки, гіпотоніки, ті, хто має аритмію, стенокардію, хто страждає від порушення мозкового кровообігу, емоційно-вразливі люди, які схильні до депресій, пацієнти з вегето-судинною дистонією, особливо варто звернути увагу тим, у кого гіпертонічна хвороба починає розвиватися,

оскільки такі пацієнти не звертаються за допомогою, бо не знають насправді, що у них розвивається проблема.

Найчастіші прояви метеочутливості – це дискомфорт, стискання за грудною кліткою, головні болі, підвищення чи зниження тиску, запаморочення, головокружіння, активне серцебиття, перебої у роботі серця, коливання емоційного стану, слабкість, зниження працездатності, зниження концентрації уваги та настрою.

Зміна погоди провокує спазм або, навпаки, розслаблення стінок судин. Атмосферний тиск підвищується або знижується, і це супроводжується погіршенням стану.

– Як вберегтися?

– Лікування як такого не існує. Усе спрямовано на модифікацію способу життя і лікування основних захворювань. Передусім емоційний спокій, душевна рівновага, уникайте нервових потрясінь і стресів. Збільшіть фізичну активність, прогулянки на свіжому повітрі (доведено, що люди, які живуть у селі, які багато ходять, менше  відчувають метеоактивність). Навчіться приймати контрастний душ. Рекомендую частіше розслаблятися, слухайте спокійну музику, будьте у гармонії із собою.

Як бачимо, усі ці рекомендації спрямовані на врівноваження нервової системи. Не забувайте про достатній сон, не менше 8-9 годин на добу. Правильне харчування, обмежте смажену, жирну їжу. Відмовтеся від шкідливих звичок, не слід зловживати алкоголем, а про цигарки годі й думати.

Якщо говорити про рекомендації для гіпертоніків, то наголошую на обмеженні вживання міцної кави, міцного чаю, пийте трав’яні чаї, узвар, відвар шипшини. Виключіть із раціону страви, що містять велику кількість кухонної солі. Обов’язково про всі свої скарги повідомляйте лікарю, навіть якщо вони не значні і вам здається, що нічого серйозного. Якщо відбулося підвищення тиску один раз, воно повториться. Не нехтуйте цим.

Люди, які схильні до низького тиску, можуть дозволити собі міцний чай та каву з чорним шоколадом, адаптогени: настойки лимонника, елеутерококу, женьшеню. Щодо людей із низьким тиском (гіпотоніків), то такого діагнозу немає. Але слід пам’ятати, що усьому є межа і низький тиск також повинен бути контрольований. Взагалі рекомендую усім мати вдома апарат для вимірювання тиску і раз у тиждень вимірювати його.

На завершення Вадим Леонідович та Людмила Ярославівна кажуть, що метеозалежність – це річ вторинна. Варто звернути увагу на те, що здорові люди її не відчувають. Вона є симптомом уже набутого захворювання. Варто серйозно до цього ставитися. Звертайтеся до кардіолога, проходьте необхідні обстеження і отримуйте консультації не від сусідів, а від спеціалістів, які хочуть, аби ви були здоровими.

Іванка Біла

 

Джерело:
До списку новин